Soğuk havalarda kalın kıyafetleri daha kolay kurutma yolları

Havalar soğuğunca, evler de soğuyor. Eviniz yeterince ısınmıyorsa, çamaşır makinesinden çıkardığınız kıyafetleriniz de daha geç kuruyor. Hatta, kışın daha kalın giysiler giydiğimiz için bu kıyafetlerin kuruması da zorlaşıyor. Peki çamaşırları daha hızlı kurutmanın bir yolu var mı? İşte 9 adımda daha hızlı kıyafet kurutma yolları!

15 Ekim 2021, Cuma 17:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Kurutma devrini yükseltin

1. Kurutma devrini yükseltin

Evinizde ayrıca bir kurutma makineniz yoksa ve zamanınız kısıtlıysa, kıyafetlerinizi daha hızlı kurutabilmek için çamaşır makinesinde kurutma devrini yükseltmeniz gerekir. Ancak dikkat edin, yünlü ürünler çekebilir. 

2. Yüksek devirde kurutmadan önce kıyafetinizin kumaş türüne dikkat edin!

2. Yüksek devirde kurutmadan önce kıyafetinizin kumaş türüne dikkat edin!

Pamuklu kıyafetler daha önce sıkça yıkanmışsa, düşük çekme oranına sahiptir. O nedenle jean pantolon gibi ürünleri yüksek devirde kurutabilirsiniz. Ancak yeni aldığınız beyaz pamuklu tişörtünüzü yüksek devirde kurutmadan önce iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz. Onu yüksek devirde kurutmak yerine üzerine havlu sererek ütülemeniz daha iyi olabilir.

3. Makinede kurutmayı tekrarlayın

3. Makinede kurutmayı tekrarlayın

Çamaşır makinenizin kurutma süresi kısıtlıysa, çamaşırları çıkarmadan önce kurutma ayarına tekrar getirin ve kurutmayı bir kere daha tekrarlayın 

4. Asmadan önce ütüleyin ama...

4. Asmadan önce ütüleyin ama...

Yüksek devirde kuruttuğunuz çamaşırları asmadan önce ütü masasına alın, üzerine temiz bir havlu serin ve iyice bastırarak ütüleyin. Arada bir ters yüz edin. Böylece her tarafı eşit bir şekilde kuruyacaktır. Bu arada, kıyafetin zarar görmemesi için üzerinde mutlaka havlu olsun. Aksi durumda ıslak bir şekilde ütülediğiniz kıyafetinizin dokumasına zarar verirsiniz. 

5. Fön makinesi ile havalandırmaya devam edin

5. Fön makinesi ile havalandırmaya devam edin

Daha sonra bir süre saç kurutma makinesi ile havalandırın. Özellikle kol altı, pantolonlarda ağ ve kemer kısımların doğru kurutun ama kıyafeti sürekli çevirin. Sürekli aynı yere doğru sıcak hava üflemeyin. 

6. Geçici bir süre kalorifer peteğinde kurutun

6. Geçici bir süre kalorifer peteğinde kurutun

Kaloriferleriniz yanıyorsa, onları kalorifere serebilirsiniz ancak bu odanızın ısısını biraz düşürebilir, haberiniz olsun.

Ancak diğer kıyafetlerinizi de aynı odada kurutuyorsanız kuruyan çamaşırı hemen kalorifer peteklerinin üzerinden alın ki, diğer çamaşırlar odanın ısısından yararlanabilisin.

Bu arada, kıyafetleri kuruttuğunuz odada uyumayın. Kaloriferin üzerine konulan çamaşırlar yoğun buharlaşma nedeniyle odadaki oksijen ve nem dengesini bozar.

7. Asarken mesafe bırakın

7. Asarken mesafe bırakın

Kıyafetlerinizi oda içinde kurutuyorsanız askıda çok bitişik bir şekilde asmayın. Bu şekilde asarsanız, diğer kıyafetiniz daha önce kuruyacak kıyafetinizin daha geç kurumasına yol açar. Bu nedenle aralarında hava akımı olabilecek şekilde mesafe bırakın.

8. Sürekli ters yüz edin ve silkeleyin

8. Sürekli ters yüz edin ve silkeleyin

Kıyafetin hızlı kurumasını istiyorsanız arada sırada ters yüz edin, ters yüz ettiğiniz sıralarda silkeleyin.

9. Doğru açıda kurutun

9. Doğru açıda kurutun

Son olarak, kıyafetlerinizi oda içi askılık sistemi ile kurutuyorsanız, tüm kıyafetlerinizin oda sıcağından eşit oranda yararlanabilmesi için odadaki ısı kaynağı olan kalorifer peteklerine dik gelecek şekilde yerleştirin. Böylece tüm çamaşırlarınız eşit oranda ısı alır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mutfak dekorasyonu trendleri 2021-2022