Soğuk kış günlerinde evde çocuklarla oynayabileceğiniz oyunlar

Kar yağışının hafta sonuna denk gelmesiyle birlikte çoğu aile evde çocuklarla yapılabilecek aktivite arayışında. Ebeveynler, evde çocukları hem eğlendirmek ve gelişimlerine destek olmak hem de bilgisayar ekranlarından uzak tutacak oyun alternatiflerini merak ediyor. İşte çocuklarla evde oynayabileceğiniz oyunlar...

08 Şubat 2020, Cumartesi 17:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1 yaşındaki bebekler için zeka geliştiren oyunlar

1 yaşındaki bebekler için zeka geliştiren oyunlar

Bu yaş grubunda genellikle renkli küpler, iri şekilli yapbozlar, sallandığında ses çıkaran oyuncaklar ilgisini çeker. Oturmaya başlayan çocuklara onlara zarar vermeyecek, attıklarında çevreye zarar vermeyecek yumuşak kenarı sivri olmayan oyuncaklar alabilir, evde ellerine bu tip eşyalardan verebilirsiniz. 3-5 parçalı yapbozları birlikte yapmayı deneyebilirsiniz. El kol hareketleri ile masalları canlandırabilir birlikte şarkılar söyleyebilirsiniz. Masal olarak kafiyeli kelimelerden oluşan müzik tınısı veren masallar hoşlarına gidecektir. Her fırsat bulduğunuzda bebeğiniz ile konuşun ve ona dokunun. Sıkıldığı bir oyuncağı olur ise birkaç gün göstermeyin sonra tekrar verin. Bu dönemde çocuklar iç içe geçebilen bardaklar, kaplar ile oynamayı severler. Sahilde kum ve kürek ile oynamak, kovaya su koyup boşaltmak hoşlarına gider.

2 yaşındaki çocuklar için eğitici oyunlar

2 yaşındaki çocuklar için eğitici oyunlar

2 yaş çocuk oyunları ayakları yere daha sağlam basan çocuklar için daha hareketli oyunlar arasından seçilebilir. Bu yaşta çabuk sıkılabilir, yenildiklerinde ya da başaramadıklarında itiraz edip sinirlenebilir, dertlerini anlatamadıklarında kızabilirler. Sabırlı olmanız gerekir. İki yaş sendromu kendini daha rahat ifade edebildiği dönemlerde geçecektir. Biraz sabır ve sevgi her şeyin üstesinden gelir.

Evde renkli toplar varsa işiniz çok kolay. Bir kartona topların girebileceği delikler açın ve topların renklerine göre deliklerin çevresini kalem ile boyayın. Hatta rengin adını da yazabilirsiniz. Çocuğunuz ile birlikte renklerine göre topları ilgili delikten atın. Sonra topları toplayarak baştan başlayabilirsiniz. Her doğru renk eşleşmesinde birbirinizi tebrik etmeyi unutmayın.

Havuzda kullandığımız makarnalardan birini ortadan ikiye düzgünce kesin. Makarna olarak ortasında delik olanları tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Delikli değil ise ortasından da bir kanal kesmeniz gerekebilir. Sonra ortasındaki kanalı pinpon toplarını veya küçük arabaları yarıştırmak için pist olarak kullanabilirsiniz. Makarnanın bir tarafını daha yüksek bir yere yaslayın ve bırakın arabalar aşağıya doğru kayarak yarışsın. 2 yaş çocuklar için küçük misket gibi malzemeler kullanmayın yutma tehlikesi olabilir.

3 yaşındaki çocuklar için zeka geliştiren oyunlar

3 yaşındaki çocuklar için zeka geliştiren oyunlar

3 yaş çocuk oyunları için 2 yaş çocuk oyunlarına ilave bir kaç oyun daha ekleyerek gününüzü renklendirebilirsiniz. Ne de olsa artık hafızaları, elleri daha kuvvetli. Daha fazla parçalı puzzle yapabilir eşleştirme ve hafıza kart oyunlarından keyif alabilirler.

Arabaları sürmek, park etmek, trenleri sürmek çocukların özellikle de erkek çocukların sevdiği bir oyundur. Bu oyunu renklendirmek için kartondan güzel bir istasyon yapabilirsiniz. Nereden yolların geçeceği hayal gücünüze kalmış. Kartonun altına yuvarlak tüneller, üzerine yollar çizebilirsiniz.

Esnek pipetler ve tel süzgeç ile yapılabilecek bir etkinlik. Esnek pipetleri süzgecin deliklerine yerleştirerek tüm delikleri kapatmayı deneyin. İnce motor becerileri için faydalı bir oyun.

Patlamış mısırlar ile oynak ve resim yapmak eğlenceli olabilir. Patlamış mısırları resmini çizdiğiniz çiçek ağaç dalları üzerine yapıştırabilir hatta onları da renkli renkli boyayabilirsiniz. Detaylar için kağıt ve patlamış mısır ile ağaç yapımı.

Çocuklar ile birlikte bu şişme atlara binmek çok eğlenceli olabilir. Enerjilerini atmakta için oldukça iyi bir yol. 

4 yaşındaki çocuklar için zeka ve yaratıcılığı geliştiren oyunlar

4 yaşındaki çocuklar için zeka ve yaratıcılığı geliştiren oyunlar

4 yaş oyunları artık biraz daha kapsamlı olabilir. Bu dönemde 3 yaş oyunlarına ilave olarak başka oyunlar da listeye eklenmeye başlar. Çünkü bu yaştaki çocuklar artık daha çok şey bilirler. Dolayısıyla onlar ile oyun oynamak daha da kolaylaşır. Yapbozların zorluk dereceleri de artmaktadır. Ayrıca resimdeki farkı bulma oyunları da ilgilerini çekebilir. Farkı bulma ve çıkartma kitapları bu yaşta ilgilerini çekmez ise ilerde bir zamana bırakabilirsiniz.

Balonlar ile eğlenmeye ne dersiniz? Önce sarı balonları siyah kalem ile arı motifinde boyamanız gerekiyor. Ardından oyuna başlayabilirsiniz. Arı temalı partiler için de iyi bir fikir. Hatta öncesinde 2007 yapımı Arı (Bee) filmini izlemeniz oyuna da renk katabilir.

Karton bardaklardan piramit yapabilirsiniz. Bu piramidleri çoğaltarak aralarında araba sürebilir, kurgu hikâyeler oluşturabilirsiniz. Amaç sadece bardakları dizmek olmamalı.

 5 yaşındaki çocuklar için zeka geliştiren etkinlikler

5 yaşındaki çocuklar için zeka geliştiren etkinlikler

5 yaş çocuk oyunları 4 yaş oyunlarına ilave olarak oynayabileceğiniz oyunlardır. Bu yaşta çocukların iletişimi daha kolay olduğundan arkadaşlar ile oyun oynamak daha fazla hoşlarına gider. Bu yaş grubu ile eğlenceli deneyler de yapmaya başlayabilirsiniz.

İster tuvalet kağıtlarını ister kurdele ya da isterseniz renkli ipleri duvarlara çapraz şekillerde yapıştırarak çocukların onlara değmeden geçmelerini seyredin. İpleri düşüren yanar! Eğer oyunculuk yeteneğiniz var ise bu konuyu hikâyeleştirip kurgunun bir parçası halinde de oynayabilirsiniz. Mesela; salonda saklanan hazineye ulaşmanın tek yolu lazer ışınlar ile korunan bu koridoru aşmak olabilir. Evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler arasında bu oyun heyecan verici bir deneyim sizleri bekliyor.

 6 yaş ve 10 yaş çocuklar için uygun oyunlar

6 yaş ve 10 yaş çocuklar için uygun oyunlar

Bu yaş okul çocukları 4 yaş itibariyle yazdığımız oyunlardan bu dönemde de keyif alabilirler. Daha fazla arkadaşlar ile oynamak isterler. İlgi alanlarına göre farklı aktivitelere yönelebilirler. Sokak oyunları, çeşitli deneyler ilgilerini çekebilir. Birlikte mutfakta yemek yapmak hoşlarına gidebilir. Bu yaş grubunda yer alan çocuklar ile farklı faaliyetler yapılabilir. ayrıca online oyunlar da kısıtlama şartıyla oynanabilir. Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler için hazırladığımız 17 oyun önerisi genel olarak yaş gruplarına ayrılmıştır. Sizin çocuğunuz farklı olabilir bu sebeple ona yönelik başka oyunlar da geliştirmek gerekebilir. 

Kidsgourmet

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocuk sağlığında doğru bilinen 7 yanlış