Soğuk su içerek zayıflamak gerçekten mümkün mü?

Kilo vermeye çalışırken hemen hemen her kaynak yeterince su içtiğinizden emin olmanızı tavsiye eder. Şeker içeren içeceklerin yerine sade su kullanmak kalorileri azaltmanın bir yoludur. Bazı araştırmalar, suyun, özellikle de soğuk suyun, yediğiniz kalorileri azaltmada ve yağ yakmanıza yardımcı olarak ek kilo verme etkileri olduğunu söylüyor.

09 Temmuz 2021, Cuma 10:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hiç kuşkusuz yaz aylarında sıcak havanın da etkisiyle soğuk su tüketimi artıyor. Soğuk su tüketildiğinde vücut suyun sıcaklığı ile vücudun ısısını dengelemeye çalışır. Bu işlem sırasında vücut çok daha fazla enerji harcar.Yani metabolizma hızlanmış olur. Dolayısıyla “soğuk su zayıflatır mı” diye merak edenler varsa hemen konuya açıklık getirelim.

Araştırmalar gösteriyor ki, soğuk su kesinlikle daha fazla kalori yaktırır ancak zayıflatır mı? kısmı ise biraz daha tartışmalı...

Bir teori, vücudunuzun soğuk su veya oda sıcaklığındaki suyu vücut sıcaklığına getirmek için kalori yakması gerektiğidir . Bu ısı oluşturma sürecine termojenez denir.

2003'te yapılan küçük bir araştırma, içme suyunun her gün birkaç kalori yakmanıza yardımcı olabileceğini buldu.

Çalışmanın yazarları insanlar 1.5 litre su başına 50 kalori yakılabileceğini hesapladı. Bu, su şişesi (0,5 litre) başına yaklaşık 17 kalori. Araştırmacılar, soğuk su içtikten sonra yakılan bu kalorilerin üçte birinin termojenezden kaynaklandığını tahmin ediyor. Su şişesi başına fazladan 5 ila 6 kalori!

Soğuk su içmek kesinlikle fazladan kalori yakmanızı sağlıyor ve zayıflamanıza destek oluyor ancak sadece şişe başına 5-6 kalori ile zayıflamak pek mümkün görünmüyor zayıflamak için daha çok şey yapmalısınız...

Soğuk su içtikten sonra artan fazladan kalori yakımı ve enerji harcaması bazı kaynaklara göre ise ekstra su akışından sonra sıvı, tuz ve sakaroz seviyelerini dengelemek için çalışan vücuttan kaynaklanıyor.


Normal şartlarda da soğuk suyu tercih ediyorsanız, devam edin ve soğutun. Çok az insan oda sıcaklığındaki suyu lezzetli bulur ve bu sizin daha az su içmenize neden olabilir. 

Hidrasyonla ilgili en son Amerikan Spor Hekimliği Koleji yönergeleri, sporcuların ve egzersiz yapan kişilerin daha fazla içmek isteyecekleri için soğutulmuş su içmelerini önermektedir.

Soğuk su aynı zamanda daha çok terlemenizi sağlıyor olabilir bu da aynı zamanda toksinleri atmanızı kolaylaştıracaktır.

Yapılan araştırmalara göre, yaklaşık 16 derecede su içenlerin kişilerin, daha sıcak su içenlere mesela 20-24 oda sıcaklığındaki sulara kıyasla daha az terlediği gözlenmiştir.


Öte yandan, uzmanlar sıcak bir yemekle birlikte soğuk su içilmesini tavsiye etmemektedir. Çünkü sıcak yemekle birlikte soğuk su içildiğinde yenilen yemeklerdeki yağlar katılaşabilir. Bu durum sindirimi zorlaştırarak hazımsızlığa veya sindirim fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabilir.Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo kaybı için en iyi 4 dövüş sanatı