Sokağa çıkma yasağı nedir? Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar?

Sokağa çıkma yasağı nedir? Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar?

İçişleri Bakanlığı tarafından bu geceden itibaren, 12 Nisan saat 24.00'e kadar 30 büyükşehirle Zonguldak'ta, il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu flaş kararın ardından vatandaşlar 'Sokağa çıkma yasağı nedir? Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar?' sorularına yanıt arıyor. İşte detaylar...

10 Nisan 2020, Cuma 22:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İçişleri Bakanlığınca bu geceden, 12 Nisan saat 24.00'e kadar 30 büyükşehirle Zonguldak'ta, il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu flaş gelişmenin ardından vatandaşlar internette 'Sokağa çıkma yasağı nedir? Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? sorularına yanıt arıyor.

Sokağa çıkma yasağı nedir?

Sokağa çıkma yasağı belli düzenlemeler uygulamak sırasında bir süre belirterek verilen bir emirdir. Sokağa çıkma yasağı, her şeyden evvel halk ayaklanmasını, isyanı ve şiddeti önlemesi ve kontrol etmesi için tasarlanmış kısıtlamaları genellikle arzu edilen ve gerekli görülen ya da en kötüsü katlanılmak zorunda olunan bir durumdur.

Türkiye'de sokağa çıkma yasası nasıl kullanılır?

Mevcut hukukta sokağa çıkma yasağı ‘yetkisi’ iki durumda verilmiştir: Resmi olağanüstü hal ilanından sonra olağanüstü hal idaresine ve sıkıyönetim ilanından sonra sıkıyönetim komutanına. İki durum da Anayasa’da tanımlanmış hukuku askıya alma müesseseleri içinde verilir.

1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu’nun 3’üncü maddesinde, sıkıyönetim komutanının yetkilerini düzenleyen madde şöyledir:

Madde 3/l. “Sokağa çıkmayı kayıtlamak ve yasaklamak ve gerektiğinde sivil savunma tedbirlerinin tümünü veya bir kısmını aldırmak;”

935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun a ve b bentleri de şöyle:

a) Sokağa çıkmayı sınırlamak veya yasaklamak,

b) Belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmalarını ve toplanmalarını, araçların seyirlerini yasaklamak,

Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vali Yerlikaya’dan "Kavuşmamız Yakındır" içerikli paylaşım