Sokağa çıkma yasağını dinlemeden kiliseyi soydular

Sokağa çıkma yasağını dinlemeden kiliseyi soydular

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi’ndeki Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, 2011 yılında 5 milyon lira harcanarak 31 yıl aradan sonra ibadete açılan Ermeni Cemaatinin Ortadoğu’daki en büyük ibadet merkezi konumundaki kiliselerinin, yasaklı bölgede olmasına rağmen hırsızların yağmasına uğradığını söyledi ve her gün kiliseden bir eşya çalındığını belirtti

17 Eylül 2017, Pazar 21:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Merkez Sur İlçesi’nde bulunan, yaklaşık 31 yıl kullanılmadığı için yıkılmaya yüz tutan ve 5 milyon lira harcanarak 2011 yılında yeniden ibatede açılan Ermeni Surp Giragos Kilisesi, Kasım 2015 ile Mart 2016 tarihleri arasında süren hendek-barikat operasyonlarından büyük hasar gördü. Kilisenin bulunduğu bölgede sokağa çıkma yasağı devam ederken,kilisenin hasar gördüğünü gösteren fotoğraflar ortaya çıktı.

KİLİSEYE HIRSIZLAR DADANDI


Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, onarılmayı bekleyen Ermeni Cemaatinin Ortadoğu’daki en büyük kilisesine bu kez hırsızların dadandığı söyledi. Yaşanan hırsızlık olaylarına tepki gösteren Ayık, yasak nedeniyle kendilerinin bile rahat giremediği kiliseden hırsızların her gün eşya çaldığını söyledi. 

'YETKİLİLERİN ÖNLEM ALMASINI İSTİYORUZ'


Ayık, kilisenin bulunduğu alanın halen yasaklı bölge olması nedeniyle oraya gidip kilisenin son durumunu görmek için en az 10 yerden izin almak zorunda olduklarını belirterek, "Biz oraya gitmek için bir çok yere başvurup izin alırken, hırsızlar cirit atıyor. Operasyonlar bittikten ve kilise ağır hasar gördükten sonra su tulumbası ve elektrik panosu dahil kiliseden bir çok malzeme çalındı. Yetkililerin önlem almasını istiyoruz" dedi.

Surp Gragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, 2011 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyonluk katkısı ile vakıfın 5 milyon lira harcayarak harabe olan kiliseyi onarıp yeniden ibatede açtıklarını belirterek, "Çatışmalarda hasar gören kİlisenin onarımı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Şu anda onarım ihalesi için yetkililer ile temas halendeyiz ve bir an evvel ihalenin yapılması gerekir. Kilisemizin, Ermeni Cemaati için önemli bir yeri var. Biz kilisemizin bir an evvel onarılarak yeniden ibadete açılması için girişimlerimizi sürdürüyoruz" dedi.

MOSKOVA’DAN ÇAN YAPTIRILIP GETİRİLMİŞTİ


Surp Giragos Ermeni Kilisesi için 2012 yılında, Rusya’nın başkenti Moskova’dan 100 kilo ağırlığında ’soğan başlı’ çan özel olarak yaptırılıp getirilmişti. 1915 yılında cami minarelerinden yüksek olduğu gerekçesiyle top atışı ile yıkılan çanın yerine yaptırılan yeni çan, 2013 yılındaki Paskalya töreninde ilk kez çalınmıştı.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Muğla'da 2 bin 300 yıllık mezar bulundu