Solakların beyni ana rahminde farklılaşıyor

Solak insanların toplumun küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Solaklık da geçmişten beri birçok hurafenin, ilginç bilimsel araştırmaların konusu oluyor. Peki solaklığın altında yatan sebep ne? Ve solaklar gerçekten de düşündüğümüz gibi başkalarından daha mı zeki?

05 Eylül 2019, Perşembe 12:42
A A
posta.com.tr Özel Haber

posta.com.tr Özel Haber

Yakın zamanda yapılan araştırmalar solak insanların beyinlerinin ana rahmindeyken farklı bir gelişim göstermeye başladığını, bu farklılığa sebep olan genlerinse solakları özellikle sözel alanda başarılı kıldığını ortaya koyuyor...

Bilim insanları solaklığa yol açtığı öngörülen 4 yeni genetik özellik buldular. Bu 4 yeni genin bebeğin ana rahmindeyken başlayan beyin gelişiminden sorumlu olduğu düşünülüyor.

Bu çalışmaya göre solakların dil yeteneklerinin daha gelişkin olmasının sebebi de bu genler.

Bilim insanları şimdilik bu bulguları 'solaklık geni' olarak adlandırmasa da beynimizde solaklığı genetik olarak etkileyen ve şekillendiren 4 bölge olduğundan eminler.

Solak olduğu bilinen birçok ünlü isim var. Bu isimler arasında tarihe yön vermiş düşünürler, bilim insanları ve sanatçılar da bulunuyor. Leonardo Da Vinci, Pele, Diego Maradona, Matt Groening , Kurt Cobain, Jimi Hendrix, Paul McCartney gibi isimler bunlardan sadece bir kısmını oluşturuyor...


Sinema tarihine 'aptal sarışın' olarak geçen Marilyn Monroe'nun da solak olduğu biliniyor. Monroe başarılı oyunculuk kariyerinin dışında farklı özellikleriyle de biliniyor.


Monroe Amerika'nın en önemli entelektüellerinden olan yazar Arthur Miller'la evlilik yapmış, suikaste uğrayan ABD başkanı Kennedy ile de bir ilişki yaşamıştı.


Monroe'nun bu erkeklerle yaşadığı ilişkiler 'aptal sarışın' lakabının gerçeği yansıtmadığını kanıtlar nitelikteydi.

Tarihin en ünlü solağı Leonardo Da Vinci de günümüzde bile kullanılmaya devam edilen tasarımları ve dünya kültür hazinesine hediye ettiği muhteşem tablolarıyla tanınıyor...

Sıradaki haber yükleniyor...