Soma'da ölen işçilerin imam nikahlı eşleri ne yapacak?

Soma'da ölen işçilerin imam nikahlı eşleri ne yapacak?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası "Soma'da bazı vefat eden işçiler imam nikahlıydı, bu eşlerin hakları ne olacak?'' diye soruldu. Arınç, haklarını alabileceğini ima eden bir cümle kullandı. Peki Soma'da vefat eden imam nikahlı eşlerin hakları neler?

21 Mayıs 2014, Çarşamba 23:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İmam nikahlı eşler ne yapacak?

Posta.com.tr'nin sorularını yanıtlayan, avukat Elif Tatar (Ayşe Paşalı davasında Paşalı ailesinin avukatı) dini nikahlı eşlerin devletin vereceği aylıklardan faydalanamayacağını açıkladı.

İş yeri ve veya devletin kusurlu olduğu yerlerde meydana gelen iş kazalarında ölenler için ölüm aylığı bağlanıyor. Bu maaş resmi nikahlı eşlere ve onların yetim çocuklarına veriliyor.

Soma'da ölen maden işçileri arasında imam nikahlı olanlar da var. Bu eşlerin çocukları, babalarının nüfusuna kayıtlı ise ölüm ve yetim aylığı alabiliyor. Ancak imam nikahlı eş için bu hak yok.

NİŞANLI HAKKI

Medeni kanunda, nişanlılar için haklar var. Kadın veya erkek, nişanlı iken, biri iş yerinin kusuru yüzünden ölürse, "Destekten yoksun kalma" tazminatı açılıyor. Özel sektöre de, devlete de açılan bu davada, nişanlı, gelecekteki eşi vefat ettiği için bu davayı açabiliyor.

Serkut BOZKURT
/ POSTA

https://twitter.com/SerkutBozkurt
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Silivri'de zincirleme trafik kazası: Çok sayıda yaralı var