Somali'de salgın hastalık alarmı!

Somali'de salgın hastalık alarmı!

Aşırı kuraklığın hayatı tehdit ettiği Somali’de, akut ishal ve çeşitli hastalıklar görülmeye başladı

14 Mart 2017, Salı 12:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Somali'nin başkent Mogadişu’daki Benadir Devlet Hastanesi, özellikle çocuk ve  yaşlıların yakalandığı akut ishal vakalarını kabul etmek için tüm imkanlarıyla 24 saat hizmet veriyor. Bendar Hastanesi’nin acil servisinde görevli Dr. İsa Adem, hastaneye her gün 20’den fazla akut ishal vakasının yanı sıra enfeksiyon rahatsızlığı olan çok sayıda hastayı kabul ettiklerini belirtti.

Hastanede, ülkedeki aşırı kuraklık felaketinden dolayı zarar gören hastalara ücretsiz sağlık hizmeti vermeye özen gösterdiklerini dile getiren Dr. İsa Adem, "Kısıtlı tıbbi imkanlarımıza rağmen doktor ve hemşirelerimiz, var olan güçleriyle çaresiz hastalara hizmet vermeye çalışıyor." dedi.

Hastalanan 9 yaşındaki çocuğunu kucağında hastaneye yetiştiren Somalili baba Ali Adem, "Kızım ishal oldu ancak durumundan haberdar değildim. Gece saatlerinde inleme seslerini duyunca sakinleşmesi için ilaç verdim ancak durumu daha da kötüleşti. O saatlerde hastaneye gelme imkanımız olmadığından dolayı sabahı beklemek zorunda kaldım." diye konuştu.


YAYILMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

  
Ülkedeki aşırı kuraklığın getirdiği açlık nedeniyle hastalıkların daha çok yayılmasından endişe eden Somalili doktorlar, kirli içme ve kullanma suyu ile yüksek sıcak nedeniyle akut ishal vakalarında artış olduğuna dikkati çekiyor.

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Ulusal Kuraklık Komitesi ile 4 Mart’ta düzenlediği toplantıda, kuraklık sebebiyle son günlerde Bay bölgesinde 110 kişinin öldüğünü açıklamıştı.


DESTEK İSTEMİŞTİ


Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, ülke genelinde etkili olmaya başlayan kuraklığın yol açtığı insani krizle mücadele için "ulusal felaket" ilan etmişti. Fermacu, Somali’de yaşanabilecek insani trajedinin önüne geçilebilmesi ve kuraklıktan etkilenen ailelere yardım ulaştırılabilmesi için uluslararası kamuoyunun desteğini istemişti.
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kalp ve böbrekleri bitiren beslenme alışkanlıkları