Son 10 yılda değişen seyahat trendleri

Trenle yolculuktan Airbnb konaklamasına, yoga ve masaj merkezlerinden doğa yürüyüşlerine... Telefonlarımızın galerisinde en çok yer eden fotoğraflar, Instagram sayesinde değişen seyahat trendlerine ışık tutuyor.

22 Aralık 2019, Pazar 16:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Tren seyahatinin yeniden yükselişi

Tren seyahatinin yeniden yükselişi

Çevre kirliliği konusunda artan bilinçlenmeyle birlikte uçakla yolculuğa talep azaldı. Uçak yolculukları küresel sera emisyonlarının kabaca % 2’sini üretirken, daha az enerjiyle daha fazla yolcu ve yük taşıyan tren yolculuğu yükselişe geçti. Çevre ve iklime verilen zarar nedeniyle, 'uçuş utancı' anlamına gelen 'flygskam' terimi popülaritesini artırdı. Tabii bunda, yolcuların kendi zevklerine göre tasarlamalarına müsait tren vagonların Instagram'da şık durmasının da etkisi büyük. YouGov araştırma şirketinin 2019'da yürütüğü bir ankete göre, çevre konusundaki endişe bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Hangi yolculuk tipinin çevreye daha az zarar verip vermeyeceği konusunda her seyahatten önce 'iki kez düşünmekte' yarar var. Tren yolculuğu hizmeti veren turizm şirketi Ffestiniog Travel'a talepte 2017 yılından bu yana yüzde 30 artış var.

Kamp aşkı

Kamp aşkı

Vahşi yaşamda, terk edilmiş minibüslerde, denize nazır çadırlarda yapılan kamplar Instagram'da bol 'like' alınca, tatilseverler gözlerini kamp alanlarına çevirdi. Alışılmış kamplara göre, bir tık fazla lüks ve şık kamplar anlamına gelen 'glamping' sözcüğü, 2016 itibariyle Oxford  İngilizce Sözlük'e girdi. 2010 yılında sektöre atılan Canopy and Stars isimli kamp turizmi şirketi, şimdiden önümüzdeki sene yüzde 30 oranında büyüyeceğini öngörüyor.

İnziva merkezleri

İnziva merkezleri

Daha çok yaşam kalitesini artırma, dinlenme, şehir ve stresinden uzaklaşmaya yönelik tatil biçimleri hiç olmadığı kadar revaçta. İtalya'nın tatil merkezi Ibiza Adası'nda en eski otellerden Pikes, Mayıs ayında 3 günlük bir 'ilkbahar fitnessı' programı düzenleyeceğini duyurdu. Bu, sağlığa yönelik turizm sektörü alanında çığır açıcı bir gelişme olarak nitelendi. Seyahat sektöründe sağlık ve dinlenme alanı şu an en hızlı büyüyen alan konumunda.

Instagram güzergahları

Instagram güzergahları

Son yıllarda konaklama sitelerinde en çok öne çıkan deneyimlerden biri 'Instagram fotoğrafı güzergahı' oldu. İnsanlar gezdikleri yerler 'boşa gitmesin', Instagram profillerine de 'ekmek çıksın' istiyor. 18 ile 34 yaş arasındaki 2 bin kişiyle yapılan bir ankete göre, katılımcıların yüzde 37'si, tatil rotalarını sosyal medyadan etkilenerek oluşturuyor. Yüzde 31'i ise, sosyal medyada paylaştıkları tatil fotoğraflarının, tatilin kendisi kadar önemli olduğunu düşünüyor. Bir akıllı telefon kamerasıyla yakalanan karenin binlerce kelimeye denk olabileceği gerçeği bir köşede dursun, o fotoğraf binlerce Instagram kullanıcısını da aynı kareyi yakalamak konusunda heyecanlandırabilir. Londra'nın Instagram kullanıcıları arasında oldukça popüler Notting Hill bölgesi sakinleri, mahallelerinin fotoğraf ve selfieseverler tarafından 'işgal edilmesinden' muzdarip.


Daha çok deneyime yönelik tatiller

Daha çok deneyime yönelik tatiller

Turizm şirketleri artık turistlerin bölge sakinleriyle geleneksel aktiviteleri yapmasına olanak sağlayan turlara ağırlık verdi. Turistlerin rahat bir otel odası, geniş bir yatak ya da lüks jakuzi arayışında olmadığının farkına varılmasıyla; örneğin İtalya'da dondurma ve makarna atölyeleri, Paris'te parfüm atölyeleri popülarite kazandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 2019'un en iyi Netflix içerikleri