Son 10 yılda popüler kültüre yön veren 10 kadın

Toplumun alışkanlıklarına ve zevklerine en çok etki eden unsur popüler kültürken, 2019 çıkmadan gösteri dünyasına yön veren en önemli kadınları listelememek olmazdı. Kylie Jenner'dan Serena Williams'a, Lady Gaga'dan Michelle Obama'ya popüler kültürü domine eden 10 kadın...

23 Aralık 2019, Pazartesi 17:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Beyoncé

Beyoncé

2010'lu yılların en etkili isimlerinden birinin Beyoncé olduğu şüphesiz... Son 10 yılda 5 albüm, bir film müziği, bir moda markası ve rapçi eşi Jay-Z ile çıkardığı albümün yanı sıra müziği tüketim şeklinde de değişiklikler yarattı. Beyonce, 2013'te kendi ismini taşıyan albümünü iTunes üzerinden yayınladı ve herhangi bir tanıtım kampanyası yürütmedi. Drake ve Kanye West gibi rap camiasının büyük isimleri de Beyoncé'nin izinden giderek tanıtıma ayırdıkları mesaiyi kendilerine harcadı. Beyoncé, 2016'nın Nisan ayında Lemonade albümünde de aynı yolu izledi. ABD'li yapım şirketi HBO işbirliğinde bir video yayınladı, izleyenler bunun belgesel mi video klip mi olduğunu anlamadılar, ama bunun bir kültürün dönüşümünün göstergesi olduğu kesindi.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Angelina Jolie ve yaptığı bütün işler son 10 yılda giderek 'kusursuzlaştı'. 2012 Oscar Ödülleri'nde Jolie'nin sağ bacağı bağımsızlığını ilan etti, tek başına ünlü oldu. 2014'te ise protez elmacık kemikleri Disnep'in Maleficent filmiyle gündem yarattı. Protez elmacık kemikleri, tüm dünya için bir ilkti. Film zaten 760 milyon dolarlık hasılat yaptı. 2013'te Jolie, ailesinde kanser hikayesi bulunduğu için genetik test yaptırdı, bunun sonucunda iki memesini de aldırdı. Risk grubunda yer alan Jolie, New York Times gazetesine yazdığı makalede hemcinslerine "Genetik testi yaptırın" uyarısında bulunmayı ihmal etmedi. Röportajı okuduktan sonra derhal test yaptırmaya giden kadınlar literatüre yeni bir terim ekledi, 'Angelina Jolie etkisi'.... Bu sırada, 2016'da da bir zamanların 'ideal' ilişkisi olarak görülen Brad Pitt ile boşanması, hayır işlerine daha çok yoğunlaşmasının önünü açtı. 


Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence 2010'da ismi bile duyulmamışken oynadığı Türkiye'de Gerçeğin Parçaları ismiyle gösterime giren filmle kendini gösterdi. Bunun ardından kamera önünü geçtiği son 10 yılın en çok izlenen iki serisi Açlık Oyunları ve X-Men ile kariyerini pekiştirdi. 2012'de ise Silver Linings Playbook ile ilk Akademi Ödülü'nü kaptı. Ancak ona asıl ün getiren belki de sinemadaki başarısı değil, şöhret algısında yarattığı değişimdi. 2014'te Oscar Ödül Töreni'nde merdivenlerde 'düşeyazdı', Kardashianlar'ın televizyon şovunu takip ettiğini itiraf etti, şarap seviyor ve en önemlisi kırmızı halıda poz vermeden önce istediği her şeyi yiyor. Bu şekilde hayranları Lawrence ile bağ kuruyor, kendilerinden görüyor. Bunun ünlülük algısını yerle bir ettiği bir gerçek. 2018 itibariyle artık dünyanın en çok kazanan aktristi oldu, şimdi ise kendisine vakit ayırıyor. Muhtemelen daha fazla sokağa karışarak daha fazla 'içimizden' olmayı başarmak için. 

Michelle Obama

Michelle Obama

2010'da Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesiyle 'first lady' olarak hayatlarımıza giren Michelle Obama, 2017'de Beyaz Saray'dan ayrılırken bir first lady'den fazlasıydı. Hatta bu, onun asıl gücünü başlangıcı oldu. Bu işin aslında zor kısmıydı, oyun yeni başlıyordu, çünkü artık tüm ünvanlarından sıyrılmıştı. Ancak etkisini katlanarak sürdürüyordu. Obama çifti, Netflix ile bir anlaşma imzaladı, film - dizi platformu için programlar ve belgeseller üreteceklerini duyurdu. Bununla da kalmadılar, yine çift olarak Spotify için podcast programı yapacaklarını duyurdular. Michelle Obama 'nın Becoming (Olmak) adlı otobiyografisinin, şu ana kadar dünya çapında 10 milyondan fazla sattığı açıklandı. Yayımcı şirket Bertelsmann'a göre kitap, tarihteki en popüler otobiyografi olma yolunda ilerliyor. Kylie Jenner

Kylie Jenner

Aile bireyleri Kardashian'ların reality programı, 2009'da başladığında bugünün iş insanı Kylie Jenner 12 yaşındaydı. Sonra ikinci sezon geldi, üç, dört derken Kylie tüm dünyanın gözü önünde büyüdü ve dönüştü. Bu sırada bir sosyal medya devine dönüştü, Instagram'da 153 milyon takipçi elde etti. Anne olmasının ardında da 'Kylie' markasıyla kozmetik imparatorluğunu kurdu. Kylie, markası ve sosyal medya reklamları sayesinde bu senenin Mart ayında Forbes dergisin hazırladığı milyarderler listesine göre dünyanın en genç milyarderi oldu. Bunların yanı sıra, tüm dünyada trend haline gelen kalın dudakları, kalkık kaşları ve dolgun elmacık kemikleriyle 'Instagram yüzü' akımının da öncüsü oldu.Meghan Markle

Meghan Markle

2018'de Prens Harry ile olan rüya gibi düğününün hemen ardından, İngiltere Kraliyet Ailesi'nin 'alışılmadık' yüzü haline geldi. Köklü gelenekleriyle bilinen kraliyet ailesinin çoğu kuralını reddeden Markle, 1937'den beri Buckingham Sarayı'na giren ilk çift ırklı 'gelin' oldu. Suits dizisinin sıradna bir oyuncusuyken indiği otomobilin kapısını kendi kapatmasıyla bunu yapan ilk düşes oldu. Vanity Fair dergisi, bu harekeri Markle'ın oyunu kendi kurallarına göre oynayacağının sessiz sinyallerinden birini verdi. Hikayesi masallardan ziyade kabuslara benzeyecek olsa da Markle yeni ünvanı Düşeslikle monarşiye yeni bir yorum getirmeye devam ediyor. Markle bu yolda tüm samimiyetiyle basından yana rahatsızlılarını da dile getirdi. "Kimse nasıl olduğumu sormuyor" sitemiyle, kamera önündeki insanların da mental sağlıklarıa dikat çekti.


Serena Williams

Serena Williams

Tenis kortlarındaki hırsı ve istikrarıyla son 10 yılda 'güçlü bir anne' ve 'güçlü kadın' imajını yeniden yarattı. Williams, “Eğer hislerimizi gösterirsen duygusalız. Erkeklere karşı oynamak istersek, çıldırmışız. Ve eğer eşitliği hayal edersek, hayalperestiz. Bir şeye karşı durursak sinir bozucuyuz. Fazla iyiysek, kesin bir problem var. Ve kızarsak; histerik, mantıksız ya da sadece deliyiz,” diyerek cinsiyet eşitsizliğine işaret etmeye cesaret etti. 2017'de hamileyken kazandığı Avustralya Açık 2017'den sonra hamilelik sonrası sorunlarla boğuştu, bunun hakkında açıkça konuşmaktan çekinmedi. Alexis isimli kızının doğumundan sonra gelişen komplikasyonların ardından hamilelik sonrası kadınların yanında durmaya devam etti. Özellikle ABD'de siyah kadınların karşı karşıya olduğu doğum sonrası ölümlere dikkat çekmeyi başardı.

Demi Lovato

Demi Lovato

2010'un başında 17 yaşındayken, çocuklara yönelik yayın yapan Disnep Channel'ın en çok tanınan yüzüydü. Ancak her çocuk star gibi o da spot lambalarının altında olmaya alışmak zorundaydı. 2010 yılının Kasım ayında bir rehabilitasyon merkezine yattığı sonrasında ise depresyon, yeme bozukluğu ve bağımlılıkla mücadele ettiği öğrenildi. Diğer şöhretli isimlerin aksine, o, bunu saklamadı. Çünkü utanılacak bir şey yoktu, hikayesi ise onun gibi binlercesine cesaret verebilirdi. Tedavisinin ardından yayınladığı 4 albüm, Billboard 200 listesine girmeyi başardı. Bu başarılarının ardından bağımlılık ve depresyonla olan mücadelesi hakkında cesurca konuştu. Hatta 2018'e gelindiğinde 'ayık' anlamına gelen 'Sober' single'ını çıkardı.


Ashley Graham

Ashley Graham

İsmini ilk kez 2016'da Sports Illustrated  dergisinin mayo sayısına kapak olmasının ardından duyduk. İlerleyen yıllarda Vogue dergisne kapak olması ve H&M ile çalışmasıyla basında daha çok görür olduk. O şöhretini büyük bedenli kadınların moda sektöründe görünür olma mücadelesi için kullandı. Yaklaşık 10 milyon takipçili Instagram hesabını da ABD'nin çoğunluğunu oluşturan özellikle büyük bedenli kadınların özgüvenini kazanması için çalışıyor.


Lady Gaga

Lady Gaga

Lady Gaga, kariyerinin başlangıcından itibaren pek çok gömlek giydi. Popçu olarak başladığı kariyerine, caz yaparak devam etti, Super Bowl'un en çok konuşulan şovuna imza attı, Oscar'da A Star Is Born ile En İyi Film Şarkısı ödülünü kazandı... LGBTİ+ bireylerinin sesi oldu. Bunu, "Gay kulüplerde taklit edilmem benim için bir onur. Eğer gay topluluğunun desteği ve sevgisi olmasaydı bugün bu pozisyonda olamazdım." sözleriyle ifade etti. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 2019, kraliyet haberlerinin senesi