'Son Afrika dinozoru'nun fosili bulundu

'Son Afrika dinozoru'nun fosili bulundu

Fas'ın kuzeyindeki bir fosfat madeninde, 66 milyon yıl önce nesli tükenen son Afrika dinozorunun fosili ortaya çıkarıldı

08 Mayıs 2017, Pazartesi 13:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Fas'ın Oulad Abdoun Havzası'nda Sidi Chennane'de fosfat madeninde bulunan çene kemiğinin, Faslı, Fransız ve İspanyol bilim adamlarıyla yapılan ortaklaşa çalışmada, Tebeşir döneminde Afrika'da yaşayan dinozor türü abelizora ait olduğu tespit edildi. 


YOK OLUŞUNDAN ÖNCE YAŞAYAN SON ÖRNEK OLABİLİR


Araştırma ekibinin lideri Bath Üniversitesi Milner Evrim Merkezi'nde görevli doktor Nick Longrich, keşfi "piyango" şeklinde nitelendirerek, daha önce Fas'tan bu döneme ait dinozor fosili çıkarılmadığını, kemiğin, Afrika'da dinozorların kitlesel yok oluşundan önce yaşayan son örnek olabileceğini söyledi.


NESLİ 66 MİLYON YIL ÖNCE TÜKENDİ


Nesli 66 milyon yıl önce tükenen 'Son Afrika dinozoru'nun fosilinin, o dönemde güney yarım kürenin farklı doğal yapısına ait önemli kanıt teşkil ettiği de kaydedildi. T-rex'ler ve diğer tiranozorlar gibi iki ayaklı olan abelizorlar, daha kısa ve küt buruna, çok küçük kollara sahipti. Abelizorların, Tebeşir döneminin sonunda Afrika, Güney Amerika, Hindistan ve Avrupa'da en yaygın yırtıcı tür olduğu sanılıyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Büyük gurur: Rahmi M. Koç Müzesi'ne İngiltere'den ödül