Son dakika: Afganlarla ilgili skandal tişörte tepki yağıyor: Youtube da yasakladı!

Son dakika: Afganlarla ilgili skandal tişörte tepki yağıyor: Youtube da yasakladı!

Afganistan’ın Kabil havalimanında uçaktan düşen Afganlı insanlara dair görüntülerin basılı olduğuğu tişörtler ABD’de alışveriş platformu üzerinde satılmaya başlaması büyük tepki çekti. Söz konusu tişört ile ilgili çekilen videolar için ise Youtube harekete geçti. İşte detaylar...

21 Ağustos 2021, Cumartesi 09:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kabil havalimanından kalkan ABD askeri kargo uçağından düşen insanların basılı olduğu tişörtlerin internetten satışı sosyal medyada sert tepki ile karşılandı.

 ABD’nin internet üzerinden satış yapan alışveriş platformu ETSY, Afganistan’ın Kabil Hamid Karzai Havalimanı’ndan hareket eden uçaktan düşen insanlara ait görüntülerin basılı olduğu tişörtlerin satışını durdurdu.

"KABİL ATLAMA KULÜBÜ 2021"

Sosyal medya kullanıcıları, alışveriş sitelerinin “ölen insanlarla alay ettiğini” ve “onların acılarından faydalanmaya çalıştığını” belirterek, tişörtlerin satışa sunulmasına tepki gösterdi. Çok sayıda kullanıcı, “Kabil Atlama Kulübü 2021” (Kabul Skydiving Club Est. 2021) isimli tişörtleri “iğrenç” olarak niteledi. ETSY, tepkiler üzerine tişörtlerin internet üzerinden satışını durdurdu. Kullanıcılar, platformun internet sitesinde “Üzgünüz, bu ürün ve mağaza şu anda kullanılamıyor” uyarısıyla karşılaştı.

YOUTUBE DA YASAKLADI

Öte yandan, tepkilere rağmen söz konusu tişörtlerin satışı Singapur merkezli alışveriş sitesi “TShirtAtLowPrice.com” üzerinden devam ediyor. Alışveriş sitesinde ürünün tanıtımına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Afganistan halkı için dua ediyoruz ve uçaktan düşen iki kişi huzur içinde yatsın. Tişört aslında komik değil, politik açıdan kendi anlamı var ama sonuçta bu tişörtle ilgili ne hissettiğinize bağlı.” New York Post’un haberine göre, site tişörtlerin tanıtıldığı 19 saniyelik bir Youtube videosu yayımladı. Ancak video, Youtube tarafından “taciz ve zorbalıkla ilgili kuralları ihlal ettiği” gerekçesiyle kaldırıldı.

Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele almasının ardından Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı’ndan kalkan tahliye uçağının kanat ve iniş takımlarına, ülkeyi terk etmek isteyen Afganlar tırmanmıştı. İki kişinin uçaktan düştüğü anlara ilişkin görüntüler dünya kamuoyunda infialle karşılanmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Macron’un Afganistan açıklamalarına Fransız askerlerinin eski görüntüleriyle cevap