Son dakika: Aşı olmayanlara tam kapanma bitince sokağa çıkma yasağı uygulanabilir

Tam kapanma uygulaması 17 Mayıs tarihine kadar sürecek. Tam kapanmadan sonra vaka sayılarına bağlı olarak koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili atılacak adımlar değerlendirilecek. Bilim Kurulu üyeleri ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarını anbean takip ediyor. Öte yandan aşı yaptırmayanlara sokağa çıkma yasağı uygulanması gündemde. Toplumun büyük kısmı aşılanana kadar yeni kornavirüs önlemleri alınabilir. İşte son dakika haberinin detayları...

03 Mayıs 2021, Pazartesi 14:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye'de koronavirüs vakalarının yükselmesinin ardından 17 Mayıs tarihine kadar 'tam kapanma' kararı alınmıştı. Tam kapanma sürecinin ardından vaka sayılarının durumu ve kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı merak ediliyor. CNN Türk muhabiri Gülşen Coşkun canlı yayında tam kapama dönemi sonrası atılacak adımları ve olasılıkları değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nın ardından açıkladığı 'tam kapanma' dönemi 17 Mayıs'ta sona erecek. Tam kapama döneminde artan koronavirüs vakalarının düşmesi hedefleniyor. Tam kapama sonrasında ise vakaların durumuna göre yeni yol haritası çizilecek.


Vatandaşlar tam kapama döneminin ardından sürecin nasıl ilerleyeceğini ve kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağını merak ediyor.

CNN Türk muhabiri Gülşen Coşkun canlı yayında tam kapama dönemi sonrası atılacak adımları ve olasılıkları değerlendirdi. İşte Gülşen Coşkun'un açıklamaları:


KORONAVİRÜSTE NORMALLEŞME NE ZAMAN?

KORONAVİRÜSTE NORMALLEŞME NE ZAMAN?

Her şeyi vaka sayılarının seyri belirleyecek diyebiliriz. 17 Mayıs'ta artık tam kapanma sürecinin sonuna gelmiş oluyoruz. Peki sonrası ne olacak? Bu soruya ilişkin olarak gözler Bilim Kurulu üyelerinde, Sağlık Bakanı'nda ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği kararda.

Vaka sayıları tam kapanma döneminde istenen düzeye gelirse ve bu şekilde bir tablo çıkarsa normalleşme adımları da buna göre şekillenecek ama geçtiğimiz haftalarda konuştuğumuz bilim kurulu üyelerine baktığımızda genel olarak şunlar ifade ediliyor.


HIZLI BİR NORMALLEŞME OLMAYACAK

HIZLI BİR NORMALLEŞME OLMAYACAK

Genel tablo şöyle; eğer istenen düzeyde olmazsa vaka sayılarındaki düşüş normalleşme olsa bile bunun çok hızlı bir normalleşme olmayacağı yönünde bazı sinyaller veriliyor. 17 Mayıs'a doğru biz o tabloyu gördükten sonra netleşecek. Dinamik bir süreç yaşıyoruz, tedbirler ne kadar etkili olacak bu gözlemlenecek. Sonrasında daha net bir yol haritası çizilebilir.


'BİLİM KURULU ÜYELERİ VE SAĞLIK BAKANI ANBEAN TAKİP EDİYOR'

'BİLİM KURULU ÜYELERİ VE SAĞLIK BAKANI ANBEAN TAKİP EDİYOR'

Bilim Kurulu Üyeleri ve Sağlık Bakanı anbean bunu takip ediyor. Vaka sayılarında düşüş istendiği gibi olmazsa normalleşme biraz daha yavaş olabilir.


GÖZLER SPUTNİK V AŞISINDA

GÖZLER SPUTNİK V AŞISINDA

Bir diğer faktör de aşılama süreci... Türkiye hem Sinovac ben biontech aşısını kullanıyor, gözler de Sputnik V aşısında. Bu aşı da devreye girdikten sonra, bir taraftan da yerli aşı çalışmaları sürüyor. Aşılama sürecinden sonra normalleşmenin hız kazanması bekleniyor. Bunun da yaz aylarına doğru olması bekleniyor.


17 Mayıs'a kadar öncelikle tedbirler ne kadar etkili oldu buna bakılması bekleniyor. Vaka sayılarındaki seyre göre de normalleşme hızının netleşmesi ve yol haritasının çizilmesi bekleniyor. Aşılamanın daha da artmasından sonra hızlanması bekleniyor.

AŞI YAPMAYANA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KISITLAMASI

AŞI YAPMAYANA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KISITLAMASI

Türkiye'de bayramdan sonra günlük vaka sayılarının 5 binin altına indirilmesi hedefleniyor. Vaka sayılarında istenilen düzeye ulaşıldığı takdirde sınırlamaların kaldırılması gündeme gelecek. Ancak vaka sayılarının hedeflenen seviyelere düşmemesi durumunda ise toplumun büyük bir kısmı aşılanana kadar yeni tedbirlerin alınabileceği belirtiliyor. Milliyet'in haberine göre, aşı olmayan kişilerin ve yaş gruplarının toplumdaki dolaşımını azaltmaya yönelik tedbirler de bunların arasında.


TOPLUMUN BÜYÜK BİR KISMI AŞILANANA KADAR YENİ TEDBİRLER ALINABİLİR

TOPLUMUN BÜYÜK BİR KISMI AŞILANANA KADAR YENİ TEDBİRLER ALINABİLİR

Vaka tablosunun kötüye gitmesi hâlinde ise tedbirler ağırlaştırılacak. Ayrıca bu süreçte aşılama da bütün hızıyla devam edecek. Vaka sayılarının düşüş eğilimine girdiği ve bunun kontrollü geçiş dönemiyle sürdürüldüğü dönemde aşılanmanın da devam etmesi, sürece büyük bir katkı sağlayacak. Önümüzdeki günlerde Sinovac aşısındaki tedarik sıkıntısının ortadan kalkması bekleniyor.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşı olan kişi sayısı belli oldu! İşte Türkiye'nin koronavirüs aşı haritası