Son dakika... Assange'ın iadesine onay çıktı!

Son dakika... Assange'ın iadesine onay çıktı!

İngiltere İçişleri Bakanı, Wikilieaks kurucusu Assange'ın ABD'ye iadesini öngören kararı imzaladı

13 Haziran 2019, Perşembe 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere İçişleri Bakanı Sacid Cavid, Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın ABD'nin iadesini öngören kararı imzaladığını duyurdu. İmzayı dün attığını belirten Cavid, mahkemenin yarın bu kararı değerlendireceğini de ifade etti.

ASSANGE DAVASI

Wikileaks kurucusu Assange, Haziran 2012'de hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç'e iadesi gündemdeyken Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, 2012'den beri kaldığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde 11 Nisan'da çıkarılarak gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten" tutuklanmıştı.

İngiltere'de mahkemenin, ABD'nin iade talebini kabul etmesi durumunda Assange'ın davayı üst mahkemeye ve oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıma imkanı bulunuyor. Uzmanlar, Assange'ın iade davasının iki yıla kadar uzayabileceğini belirtiyor.

Assange'ın kurduğu Wikileaks, 2010'da ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

Assange İngiltere'de en ağır suçluların bulunduğu hapishane olarak bilinen Belmarsh Hapishanesinde tutuluyor.

Assange'ın 14 Haziran'da Amerika'nın hakkındaki iade talebi kapsamında Londra'da video bağlantısıyla mahkeme önüne çıkması bekleniyor.

ABD'nin Assange yönelik 18 suçlaması arasında 1917 tarihli Espiyonaj Yasası'na dayandırılanlar da bulunuyor.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fransa'da yeni başbakan belli oldu