Son Dakika... Bahçeli'den flaş Abdullah Gül açıklaması!

Son Dakika... Bahçeli'den flaş Abdullah Gül açıklaması!

MHP Lideri Devlet Bahçeli 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül le ilgili açıklama yaptı. Bahçeli, "Erdoğan'ın yanına gidip, 'Sen benim kardeşimsin. Dün sen beni kardeş ilan etmiştin. Bugün ben seni kardeş ilan ediyorum. Kardeşin olarak Cumhurbaşkanı olmuştum, kardeşin olarak Cumhurbaşkanı olmanı istiyorum.' demesi lazım. Bunu demediği müddetçe Gül siyasi birikiminin hepsini, şimdi yeni tabir var ya sıfır baraj, sıfırlamış olur. Böyle bir adaylığım yok demeli" dedi. 

27 Nisan 2018, Cuma 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisini takip eden muhabirlerle akşam yemeğinde buluştu. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün aday olacağı tartışmalarına, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarına ve 24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bahçeli, "Düşünün, bir partinin kurucususunuz, başbakan, dışişleri bakanı olmuşsunuz ve bir Meclis grup toplantısında Erdoğan sizi, 'Cumhurbaşkanı adayımız, kardeşimiz Abdullah Gül' diye takdim ediyor. 'Kardeşim Abdullah Gül' ifadesiyle takdimin anlamı vardır. Kardeş arasında vefa vardır, sadakat vardır, sevgi vardır, saygı vardır. Bunu dikkate almak lazım. Bu sebepten dolayı Erdoğan Bey'in şu an Cumhurbaşkanı olarak görevini üstlenirken, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik bir sürecin içerisinde, bu süreci tamamlayabilecek bir seçimi düşündüğü sırada, sizin isminizi dolandırıp kendinizi göstermeyen bir yaklaşımdan vazgeçmeniz gerekir. Ve Erdoğan'ın yanına gidip, 'Sen benim kardeşimsin. Dün sen beni kardeş ilan etmiştin. Bugün ben seni kardeş ilan ediyorum. Kardeşin olarak Cumhurbaşkanı olmuştum, kardeşin olarak Cumhurbaşkanı olmanı istiyorum.' demesi lazım." dedi. 


"BUNU DEMEZSE SİYASİ BİRİKİMİNİ SIFIRLAMIŞ OLUR"


"Bunu demediği müddetçe Gül siyasi birikiminin hepsini, şimdi yeni tabir var ya sıfır baraj, sıfırlamış olur" diyen Bahçeli şöyle devam etti: İsmini fazla dolandırmamasında, kendisini istismara yönelik kişilerle olan temaslarını mesafeli bırakmasında yarar vardır diye düşünürüm. Çünkü bir siyasetçi ülkede zor yetişiyor. Önemli görevler de her insana nasip olmuyor. Yani parti kuruyorsun, başbakan oluyorsun, dışişleri bakanı oluyorsun, cumhurbaşkanı oluyorsun. Bunlar önemli makamlar, hepimize nasip olmuyor. Bunu hazmetmek lazım. Böyle bir adaylığım yok demeli. Abdullah Gül'ün istismar edildiği kanaatindeyim. Nefsi kontrol altına alamazsanız her şeyi yaparsınız" diye konuştu.


"ADAY OLACAĞINA İHTİMAL VERMİYORUM"


Bahçeli, siyaseti yozlaştırmadan, siyaset irtibatlarını bazı kırgınlıklara sebebiyet vermeyecek boyutta sürdürmekte yarar bulunduğunun altını çizerek, Türkiye'nin de buna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan bir kişinin kafasında oluşabilecek her türlü soruyu açıklığa kavuşturabilmek için devletin tüm kademelerine müracaat ederek bilgi sahibi olabileceğini belirten Bahçeli, "Bunları yaparak hala 'çatıydı, şuydu' diyerek birtakım şeylere giriyorsa o zaman söyleyecek bir şey kalmıyor. Ben aday olacağına ihtimal vermiyorum. Vermiyorum çünkü yanlış olur. Ama 'ille de aday olmayı düşünüyorum' diyorsa Allah yolunu açık etsin. Kim aday yapacaksa yapsın." dedi.


BAHÇELİ "GÜL, YILDIRIM'IN İKAZLARINA UYMALI" DEMİŞTİ


Başbakan Yıldırım, Abdullah Gül'ün adaylık ihtimalini değerlendirmiş,"Uzun yıllar içerisinde bulunduğunuz, önemli görevler üstlendiğiniz siyasi bir hareketten ayrıldığınızda ne eski yerinize ne de yeni yerinize yaranamazsınız. Tecrübeler bunu göstermiştir" demişti. Bahçeli de "Sayın Başbakan tecrübeli bir siyasetçi. Aynı camianın içerisindeki insanlar birbirlerini çok iyi tanırlar. Önemli bir ikazda bulunmuş. Abdullah Gül ona uyması lazım diye düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı. 


"DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMASI YETMEZ"


Ahmet Davutoğlu'nun "Erdoğan'a destek" açıklamasını da değerlendiren Bahçeli, "Abdullah Gül'ün de benim de böyle bir adaylığım yok demesi lazım" şeklinde konuştu.
 

'DANIŞIKLI DÖVÜŞ' TEPKİSİ


"Cumhur ittifakı"nın birinci turda Cumhurbaşkanını seçeceğini savunan Bahçeli, "Erken seçim kararı danışıklı dövüş" iddialarına da tepki gösterdi. Bahçeli, "Bizim Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önceden hiçbir görüşmemiz olmadı. Bunu söyleyenler bizi tanımıyor, tanıyorsa da iftira atıyor. Kimseyle pazarlık yapmayız. İnandıklarımızı söyleriz. Bu iddiada bulunanlar gelecekte tarih gerçeği yazdığında utanacaklar mı?" dedi.


KABİNEDE YER ALIR MI?


"Cumhur ittifakı"nın seçimde başarıya ulaşması halinde kabine de yer alıp almayacağı sorulan MHP lideri Bahçeli, "Eğer böyle bir niyette olursak, böyle bir harekette bulunursak söylediklerimizi yalamış oluruz. Arzumuz, pazarlığımız, niyetimiz yok" yanıtını verdi.
 

15 CHP'Lİ İYİ PARTİ'YE GEÇMESİ


MHP lideri, 15 milletvekilinin CHP'den İYİ Parti'ye geçmesini de "proje" olarak nitelendirdi, "15 milletvekilini gönderenle kabul edenle bir proje olduğu anlaşılıyor. Seçime girme yeterliliği olan bir partinin, 15 milletvekilini geldiği yere gönderip boynu bükükler oyununa bir son vermesi gerekir" diye konuştu.


İYİ PARTİ'YE GEÇEN MHP'Lİ VEKİL


MHP lideri, İYİ Parti'ye geçen Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir'in istifasını da "Beklenilen, tahmin edilen bir istifa" olarak değerlendirdi; "MHP'de milletvekili olma şansı kalmadığı için başka yerlerde mi arıyor acaba?" dedi.


OLAYLI FENERBAHÇE-BEŞİKTAŞ DERBİSİ


Beşiktaş ve Fenerbahçe arasındaki olaylı derbiyle ilgili de MHP lideri'nden çağrı geldi. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Bahçeli, kulübünün "Maça çıkmama" kararını değiştirmesini istedi.

MHP muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Bahçeli, "Beşiktaş hata yapmaz. Yapmamalıdır" dedi. Beklenilen neticenin alınamamasının maçın devam etmesine engel olmadığını vurgulayan Bahçeli, "Türkiye'nin bu karmaşasında siyasetin, partiler arasında kutuplaşmaların olduğu böyle bir noktada siz bunu bir de kulüpler arasında bir kutuplaşmaya çevirirseniz o taraftarların ilerde ne yapacağı belli olmaz. Bunu ne Fenerbahçe'nin ne Beşiktaş'ın Başkanı taşıyamaz. Beşiktaş o nedenle kararını değiştirmelidir. Bunu bir Beşiktaşlı olarak söylüyorum" diye konuştu.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milli Savunma Bakanı Akar'dan Yunanistan'a tepki