Son dakika: Bakan Berat Albayrak'tan önemli açıklamalar

Son dakika: Bakan Berat Albayrak'tan önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier görüştü. Heyetler arası toplantının ardından basın toplantısı düzenlendi. Albayrak konuşmasında, "Almanya ile yakın dönemde bu ilişkilerin normalleşmesinin ötesinde çok daha güçlü iş birliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz, yarın bir kısmı anons edilecek" dedi

25 Ekim 2018, Perşembe 15:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ile katıldıkları toplantı sonrası açıklama yaptı. Almanya'nın, Türkiye'nin en büyük dış ticaret partneri olduğunu belirten Bakan Albayrak, Alman Ekonomi Bakanı'nın, Almanya'nın 30 büyük firmasının temsilcileriyle birlikte Türkiye'ye geldiğini kaydetti.

İşte Berat Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

Türkiye ve Almanya iki çok önemli ülke. Bugün müttefikliğimiz ve ekonomik iş birliğimiz itibariyle dünyaya örnek olacak noktadayız.

"ALMANYA TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK TİCARET PARTNERİ"

Almanya, Türkiye'nin en büyük ticaret partneridir. İşbirliğinin ekonomi alanında artan bir ivmeyle güçlenerek, siyasi alandaki gelişmelerle destekleneceğine inanıyorum.

"BİZ HAZIRIZ"

Çok daha güçlü iletişim kanallarının tesis edilmesi için siyasi olarak biz hazırız.

"ÜMİT DURSUN HABERİYLE SARSILDIK"

Şirketlerin daha da fazla yatırım yapmaya teşvik edilmesi için hangi önlemleri alabiliriz, bunu konuştuk. İlerlemenin mümkün olduğunu göstermek durumundayız, ben çok iyimserim. Nürnberg'de polisin orantısız şiddetiyle hayatını kaybeden Ümit Dursun'un haberiyle sarsıldık. Bunların son bulmasını temenni ediyoruz.

MÜJDEYİ VERDİ: YARIN ANONS EDİLECEK

Albayrak konuşmasında, "Almanya ile yakın dönemde bu ilişkilerin normalleşmesinin ötesinde çok daha güçlü iş birliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz, yarın bir kısmı anons edilecek" dedi.

Alman Bakan Altmaier ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Son yıllarda, iki ülke arasındaki ilişkilerde sıkıntılar yaşandı. Ancak, ikili ilişkileri geliştirmekte kararlıyız. İki ülke çok önemli ticaret partneri. Şu anda, 7 bin 500 Alman şirket Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Ticari ilişkilerin zor zamanlarda da devam etmesi gerektiğini istiyoruz. Benim ülkemde, çok sayıda insanın Türkiye ile bağları var. Bu bölgede siyasi istikrara da ihtiyacımız var.  İşbirliğimiz için yeni imkanlar var. Şirketlerin daha fazla yatırım yapabilmelerini konuştuk.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Rekabet Kurumu'ndan perakende ve gıda şirketlerinin olduğu 32 firmaya soruşturma