Son dakika: Bodrum'daki yangında nefes kesen anlar! Ölümden teknelerle kaçtılar

Muğla Milas'ta rüzgarla yön değiştiren yangın Bodrum'daki Mazı Mahallesi'ne ulaştı. Aşağı Mazı kesiminde 40 kadar kişi tur tekneleri ile denizden tahliye edildi. Teknelerle alevlerden kaçan kişiler arasında köylüler de var turistler de. İşte görüntüler...

01 Ağustos 2021, Pazar 17:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Manavgat’ta afetin boyutları her geçen gün büyüyor. Söndürülen bölgelerdeki yangın rüzgârla tekrar harlanıyor. Vatandaşlar zaman zaman çaresizlikle alevleri seyrederken, kimi yerlerde canını tehlikeye atarak ateşe müdahale ediyor.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde ise Kumbahçe Mahallesi İçmeler yolu güzergahındaki makilik ve ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 50 hektar makilik ve ormanlık alanın zarar gördüğü yangında, sabotaj ihtimali üzerine soruşturma başlatıldı. Muğla'nın Milas ilçesinin kırsal Beyciler Mahallesi'ndeki yangında rüzgarla yön değiştiren alevler; Bodrum'daki yangında tahliye edilen Mazı Mahallesi'ne ulaştı.

Mahallenin Aşağı Mazı kesimine giden tüm yollar alevler nedeniyle kapandı, alevler buradaki evlerin etrafını sarıp bahçelerine kadar girdi. Ekipler, alevlerin diğer evlere de sıçramaması için yoğun çaba sarf ederken, bölgede mahsur kalan 50 kadar köylü, mahalle meydanında toplanıp, endişe içinde söndürme çalışmalarını izledi.

DENİZDEN TAHLİYE EDİLDİLER

Alevlerin sıçradığı Bodrum'un Mazı Mahallesi'nin Aşağı Mazı kesimi tahliye edilmeye başladı. Tur tekneleri ile alınan 40 kadar kişi, Çökertme Koyu'na getirildi. Köylülerin arasında bölgedeki bir pansiyonda kalan turistlerin de bulunduğu belirtildi.


Mahalledeki bir pansiyonda çalışan Feridun Akalar, "Sabah bu kadar değildi alevler. Birden çoğaldı. Kara yolunu alevler sardığı için araçlarımız da orada kaldı ulaşamadık. Bizler de denizden tahliye ediliyoruz, alevler Hurma ve Çökertme mahallelerine doğru ilerliyor" dedi.


Dün çıkan yangında Mazı Mahallesi gece tahliye edilmişti ancak alevlerin kontrol altına alınması üzerine köylüler tekrar evlerine dönmüştü.

Manavgat'taki orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Taşağıl Mahallesi'nde etkisini artıran yangın drone ile görüntülendi. Tam o sırada bir anda alevlerin yön değiştirmesi büyük korkuya sebep oldu.


YANGIN BİR ANDA YÖN DEĞİŞTİRDİ

YANGIN BİR ANDA YÖN DEĞİŞTİRDİ

Karayoluna kadar yükselen alevler nedeniyle orman işçileri, vatandaşlar ve gazeteciler zor anlar yaşadı. İlçenin 4 farklı bölgesinde 28 Temmuz'da çıkan orman yangını, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılıyor. Yoğun şekilde müdahale edilen yangın, Taşağıl Mahallesi'nde etkisini artırdı

Uçak, helikopter, arazöz ve iş makineleriyle etkin bir çalışmanın yürütüldüğü bölgede, yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bölge halkı da söndürme çalışmalarına katılanlara destek oluyor.


Alev ve dumanın metrelerce yüksekliğe çıkması drone ile havadan görüntülendi. Görüntülerde, yangının boyutu bir kez daha ortaya çıktı.

 AŞAĞI MAZI YOLU SİVİL ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

AŞAĞI MAZI YOLU SİVİL ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Muğla'nın Milas ilçesinin Beyciler Mahallesi'ndeki yangında rüzgarla yön değiştiren alevlerin ulaştığı Bodrum'daki Mazı Mahallesi'ne yol kenarında bir anda yükselen alevler tehlike yaratıyor. 

Zabıta ekipleri, bu nedenle Aşağı Mazı ile Yukarı Mazı mahalleleri arasındaki yolu, araç trafiğine kapattı.

Sadece itfaiye ve söndürme çalışmalarına katılan araçlara izin verilirken, yoldaki zaman zaman parlayan alevler ve yoğun duman DHA ekibi tarafından görüntülendi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Manavgat’ta yürek yakan anlar! Acı veda…