Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Münbiç'te 90 günlük bir takvim vardı. Takvim işlemedi. Fırat'ın doğusu için de aynısı geçerli. Biz kendimiz kendi göbeğimizi keseriz" dedi

16 Ekim 2018, Salı 12:02 Son Güncelleme:
A A
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli açıklamalar

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Kızılcahamam'da kapsamlı bir istişare toplantısı yaptık. Bin 500 kişi ile bu toplantımızı gerçekleştirdik. Yöneticilerimiz ve bakanlarımız bütün katılımcıları bilgilendirdiler.  Dünyada üçüncü bin yıla Afrika'nın damga vuracağı söyleniyor. Biz de Afrikalı kardeşlerimizle birlikte yakın işbirliği ve dayanışma imkanı arıyoruz. Bu kıtanın aydınlık geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz.  İlk defa tüm ilçe başkanlarıyla iki parti halinde partimizde bir toplantı düzenledik. Böylece bunu bir gelenek haline de getireceğiz ve ilçe başkanlarıyla her yıl bir araya gelmek suretiyle sürdüreceğiz.

ERKEN EMEKLİLİK TARTIŞMASI

Bizim kitabımızda yorgunluğun, yılgınlığın, tembelliğin yeri yoktur. Bu büyük mücadeleyi sürdürmek için kendinde derman gören varsa yanlış yerde bulunduğunu bilmelidir. Erken emeklilik tartışmalarıyla ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Emekli olabilmek için sigortalılık, yaş ve prim ödemeye bakılıyor. Emeklilik için 1999 yılına kadar sadece hizmet süresi ve prim ödeme yeterliydi. Bu tarihte yapılan düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyada bu vardır. Sosyal güvenlik sistemimizde bunu tasvip etmiyoruz. Bir de dernek kurulmuş. Bu derneğin başındaki hanımefendi 1912 yılında SSK'ya dahil olmuş şayet eski sistem devam etseydi 2012 yılında emekli olacaktı. Ama şimdi bu hanımefendi şimdi 2022'de emekli olacak. Bu kişi emeklilik hakkını kazanmış sadece maaş alması için yaşını beklemesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz.

"EYT TEKLİFİNİN ÜLKEMİZE MALİYETİ 750 MİLYAR TL"

SGK'nın hesaplamalarına göre EYT denen gruba giren 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunların 1 milyon kadarı devlet memuru iken diğerleri kendi hesabında çalışanlar. Bunlardan 1.3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda. Bu teklifi ülkemize maliyeti yıllık maliyeti 26 milyar liradır. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı dikkate alındığında bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin ve ülkemizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı diye ben bunu milletime soruyorum. Öyle şeyler oluştu ki ekonomik kurtuluş savaşını verdiğimiz günlerde fırsatçılar türedi bir diğer taraftan da karşımıza bunlar türedi. Ne yapacak, erken emekli olacak? Gidecek sonra başka bir işte çalışmaya devam edecek yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz. Buna hak, adalet denmez. Bugün batı dünyası bir defa yaşta emekliliği tırmandırıyor. 65'in altına eyvallah etmiyor. Ülkeye maliyetleri çok fazla da onun için. 

"HEM EMEKLİ OLUP HEM DE ÇALIŞACAKLAR"

Biz bu ülkenin başına geldiğimizde emekli maaşı 68 liraydı. Bugün neredeyse asgari ücretin altında emekli maaşı kalmadı. Ayrıca bayramlarda biner lira da ikramiye veriyoruz. Emeklilerin durumunu iyileştirmeye devam edeceğiz. Kaldı ki bu kampanya bir siyasi ranta dönüştürülmemelidir. Bu olursa bunun bedeli ülkemize çok ağır olur. Bugün emeklilikte yaşa takılanlar diyerek kampanya yürütenler resmi ya da gayri resmi olarak çalışmayı sürdürecektir. Hakikat bu iken göz göre göre sosyal güvenlik sistemimizi yeni bir batağa niye sürükleyelim? Partilerin yeniden bir durum değerlendirmesi yapmalı. 

"100 GÜNLÜK İCRAAT PROGRAMI BAŞLATTIK"

Mart 2019'da mahalli idari seçimlerinde de yeni bir hizmet döneminin kapılarını aralayacağız. Biz işbaşına gelir gelmez 3 aşamalı program başlattık. 100 günlük icraat programı başlattık. Türkiye 2002-2013 yılları arasındaki hedefleri aşarak yakalamıştır. 2013 yılında itibaren yaşadığımız sınamalar nedeniyle kimi hedeflerimizin gerisine düştük.  Yeni yönetim sisteminin ilk bütçesini yarın Meclis'e sunuyoruz.

BÜROKRASİDEKİ DEĞİŞİM

Bürokrasinin hantallığı yüzünden çok sıkıntı çektik. Bu sorunu yeni yönetim sistemiyle geride bırakmayı ümit ediyoruz. Ancak, hala bürokrasinin hantallığından kaynaklanan şikayetler işitiyoruz. Bu tür sıkıntıları geride bırakmamız gerekiyor. Bakanlıklarımız çalışacakları kadroları oluşturdular. Tüm bürokratlar, vazifelerine devam ediyor demektir. Bu tür kişilerin yeniden atanması gibi bir usul yoktur. Bize iş üreten bürokratlara lazım. Her kim ki sırt unvanını kaybetmemek iiçin pasif duruma geçmişse, o kişi ekibimizin parçası olmaktan çıkmıştır. Türkiye'nin en çok icraata, projeye ihtiyacı olduğu dönemde kimsenin kapris, kariyer hesaplarıyla vakit kaybedemeyiz. Hala yapmadılarsa yetki devirlerinin yapılıp bürokrasi çarklarının işlemelidir. 

FIRAT'IN DOĞUSU MESAJI: GEREKEN ADIMLARI ATACAĞIZ

İzmir'de bir Rahip Brunson olayı yaşadık. Adalet sistemi bir karar verdi. Bu olay bugünlerde terörle mücadelede attığımız adımlardır. Bunlar kararlılıkla devam ediyor. Fırat'ın doğusunda gereken adımlar atılmaz, gecikme süreci devam ederse, burada da YPG/PYD'ye karşı atılması gereken adımları en üst düzeyde atacağız. Bütün bunlar salt ülkemizin huzuru için değil, o bölgede yaşayan insanların huzuru için. Bu adımları Türkiye kararlı bir şekilde atmıştır, atmaya devam edecektir."

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESERİZ

Rahip Brunson için Türk adalet sistemi bir karar verdi ve uygulamaya koydu. Terörle mücadelede de kararlılıkla adımlarımıza devam ediyoruz. Münbiç'te 90 günlük bir takvim vardı. Takvim işlemedi. Fırat'ın doğusu için de aynısı geçerli. Biz kendimiz kendi göbeğimizi keseriz. En üst düzeyde adım atarız. Bütün bunlar salt ülkemizin huzuru için değil, o bölgede yaşayan gariplerin huzuru içindir aynı zamanda.

GAZETECİ KAŞIKÇI AÇIKLAMASI

Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına değindi. Erdoğan, "Amacımız bizler için kanaat oluşturacak bir sonucu ulaşmak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin İş Bankası hisseleriyle ilgili olarak da "Onların direnmesi netice vermez. Olayın parlamento dışı boyutu var" dedi. Erdoğan, Trump'ın yaptığı açıklamaya ise "Geciken bir açıklama" yorumunu yaptı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.