Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla Tersanesi'nde Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) Denize İniş Töreni'nde konuştu.

09 Şubat 2019, Cumartesi 11:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Saatler önce Kartal'daki bir bina çöktü. Orada hayatını kaybeden 16 kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Çalışmalarda ellerinden gelen gayreti ortaya koyan herkese milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Tuzla'da guru r dolu bir gün yaşıyoruz. Türkiye gemi inşaası ve tamirinde Akdeniz'in en büyük ülkelerindendir. Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesi için gemiler Tuzla'da yapılıyor. Bir dönem krizlerle boğuşan tersanelerimizin bu duruma gelmesinden son derece memnunuz. Türkiye savunma başta olmak üzere kendinden bahsettiren bir tersanecilik anlayışına kavuşmuştur. İnşallah önümüzdeki yıllarda başarımızı daha da büyüteceğiz.

UFUK BİR AÇIĞI KAPATACAKTIR

Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591)'u denize indirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yüklenici firmalara, mühendislerimize ve tersane çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum. Ufuk, alanın lider araçlarından biri olacaktır. Ufuk korveti ilk milli istihbarat gemimizdir. Dünyada bu ayrıcalığa sahip çok az ülke var. Önleyici özellikle sinyal istihbaratının çok önemli olduğu bu yıllarda önemli bir açığı kapatacaktır.

ÖNEMLİ BİR NOKTAYA GELDİK

Sahada varlık göstermeyen masada kendine yer bulamaz. Türkiye başkalarına umut bağladığı yer dönemde hüsrana uğramıştır. Ne zaman kendi adımlarımızı attık, o zaman başarılı oldık. Ne zaman terörle mücadele de kendi imkanlarımızı kullandık, o zaman başarılı olduk. Eskiden operasyonlar belirli tarihlerde gelişirdi. Artık 7/24 operasyon düzenleniyor. Teröristlerin İran'dan ve Suriye'den ülkemize geçmesine engel olduk. Kalekolları inşaa ettik. Pek çok kritik adım attık. Teknolojik açıdan güvenlik güçlerimizi daha önemli bir noktaya getirdik.

Türkiye askeri teçhizat açısından dışa bağımlılıktan çok çekmişizdir. Özellikle Kıbrıs çıkarmasından sonra yaşanan amborgaları iyi hatırlarız. Parasını ödediğimiz silahları bile alamadık.

Bölgemizdeki despotları silaha boğanlar söz konusu Türkiye olunca bin dereden su getiriyorlar. Müslüman kanı döken tüm katillerin elinde müttefiklerimizin silahları var. Böyle bir durumda Türkiye'nin eli kolu bağlı oturması mümkün değildir. Biz de bu yüzden savunma sanayii geliştirmelerine devam ediyoruz. Ülkemizinde kullandığı askeri teknolojilerin bir çoğunu özel sektör geliştiriyor.

TANK PALET FARBİKASI'NIN YABANCILARA SATILDIĞI YALAN

Türkiye'nin eski çalışma yöntemlerine takılıp kalması doğru değildir. Burada CHP Genel Başkanı'nın Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'nın satıldığının iddia etmesi milli kaygılarla açıklanamaz. Fabrikanın tamamen yabancılara satıldığı yalanını söylemektedir. Katar ve Türk ortaklığıyla fabrika yeninden elden geçirilecek ve daha başarılı projeler üretecektir. Özel sektöre savunma sanayiinde yer vermemek gerici bir bakış açısıdır. Bunların yegane amacı Türkiye'yi yerli sanayii bazı ülkelere devretmektir. Biz bundan sonra terör örgütlerine taşeronluk yapanları değil, milletimizi dinleyeceğiz.

Türkiye kutlu vizyonunu sürdürmeye kararldır. Ufuk korvetimizin denize inişinin milletimize hayırlı olmasını diliyorum.Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Depremin sembol ismi Azize Çelik konuştu: O ikisini delikten gördüm