Son dakika... Danimarka Prensi Henrik hayatını kaybetti! Danimarka Prensi Henrik kimdir?

Son dakika... Danimarka Prensi Henrik hayatını kaybetti! Danimarka Prensi Henrik kimdir?

Son dakika haberleri... Danimarka Prensi Henrik 83 yaşında hayatını kaybetti. Peki Danimarka Prensi Henrik kimdir? İşte tüm ayrıntılar...

14 Şubat 2018, Çarşamba 08:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Danimarka Kraliçesi Margrethe'in eşi 83 yaşındaki Danimarka Prensi Henrik hayatını kaybetti. Vatandaşlar Danimarka Prensi Henrik'in kim olduğunu merak ediyor. 

Yaklaşık 2 hafta önce akciğerlerinde iyi huylu tümör tespit edilen Prens Henrik hastaneye kaldırılmıştı.

Veliaht Prens Frederik ve Kraliçe Margrethe, Prens Henrik'in durumunun kötüleşmesi üzerine planlarını iptal ederek Danimarka'ya dönmüşlerdi.


DANİMARKA PRENSİ HENRİK ÖLDÜ! ÖLMEDEN VASİYET ETMİŞTİ

 


Geçtiğimiz yıl, Danimarka Prensi Henrik, kendisine kral ünvanını layık görmeyen eşi Kraliçe Margrethe'in yanına gömülmek istemediğini söylemişti.


DANİMARKA PRENSİ HENRİK KİMDİR?


1934'de Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat adıyla, Fransa'nın Bordeaux kenti yakınlarında doğan Henrik, Londra'da diplomat olarak görev yaparken Margrethe ile tanıştı. İsmini Henrik olarak değiştirdikten sonra Margrethe ile evlenen prens, Fransız vatandaşlığından da feragat ederek Danimarka vatandaşlığına geçti.


DANİMARKA PRENSİ HENRİK EŞİ İLE AYNI YERDE GÖMÜLMEYİ REDDETTİ


1967'de Kraliçe Margrethe ile hayatını birleştiren 83 yaşındaki Henrik, evliliğin ardından 'prens' ünvanı almıştı. Ancak aradan geçen yıllarda, Henrik defalarca kez 'kral' olmak istediğini söylese de bu ünvanı alamadı.

Geçtiğimiz yıl emekli olan ve prens ünvanından vazgeçtiğini açıklayan Henrik, o günden bu yana çok az resmi etkinliğe katıldı. Henrik, eşiyle resmi olarak halen evliliği sürse bile, zamanının büyük bir bölümünü Fransa'da bulunan üzüm bağında geçiriyordu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüste heyecanlandıran gelişme! Denemeler başladı