Son dakika... Erken seçim önergesi 386 oyla kabul edildi

Son dakika... Erken seçim önergesi 386 oyla kabul edildi

Erken seçim önergesi TBMM Genel Kurulu'nda 386 oyla kabul edildi. Oylama öncesi HDP'li milletvekilleri salondan çıktı

20 Nisan 2018, Cuma 17:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
AK Parti ile MHP'nin 24 Haziran'da seçim yapılmasına ilişkin önergesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Seçim önergesi oylamanın ardından kabul edildi. Böylece erken seçim kararı kesinleşmiş oldu.

AK Parti ve MHP'nin, ortak seçim önergesi, dün Meclis Anayasa Komisyonu'nda kabul edilmişti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplanan komisyonda, seçim önergesinin görüşmeleri yaklaşık 3 saat sürmüştü.


SEÇİM ÖNERGESİNDE NELER YER ALIYORDU?


Önergede, 15 Temmuz 2016'da Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması, birçok alanda olduğu gibi siyasette de yeni bir dönemin miladı olduğu ifade edildi.

Milletin darbe gecesi gösterdiği kahramanlığın asla unutulmayacağının vurgulandığı önergede, bu ihanete karşı 29 gün boyunca tutulan demokrasi nöbetlerinin, milletin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma iradesinin bir ifadesi olduğu vurgulandı.

İstanbul Yenikapı'da 7 Ağustos 2016'da yapılan ve milyonlarca vatandaşın katıldığı büyük mitingin ise milletin, kendilerine, siyasetçilere verdiği mesajı çok açık ve net ortaya koyduğu kaydedildi.

Önergede şu ifadelere yer verildi:

"Nitekim 16 Nisan 2017'de yapılan halkoylamasına giden süreçte milletimizin önümüzde açtığı yol, bu şekilde kesinlik ve kararlılık kazanmıştır. Bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler, AB ile ilişkilerimiz, küresel süreçler, Türkiye'nin halk oylamasında verdiği karar doğrultusunda belirsizliklerin aşılarak bir an önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesini zorunlu kılmıştır. 

Bu nedenle Türkiye'nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının bir an önce alınarak belirsizliğin ortadan kaldırılmasını gerekli hale getirmiştir. Bilindiği üzere Anayasa'nın geçici 21'inci maddesi uyarınca TBMM'nin, seçimlerin yenilenmesi kararı alması halinde cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili genel seçimi birlikte yapılacaktır. Bu itibarla anayasanın 77'nci, geçici 21'inci ve Milletvekili Seçim Kanunu'nun 8'inci maddesi gereğince seçimlerin yenilenmesi ve TBMM'nin 27'nci Yasama Dönemi Milletvekili Genel Seçimi'nin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılması hususunda TBMM kararı alınması için gereğini arz ve teklif ederiz."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Haberi televizyondan aldım" dedi: Babamla gurur duyuyorum