Son dakika: İstanbul'a sıcak hava uyarısı! Gün verildi! 35 dereceyi geçecek

Son dakika: İstanbul'a sıcak hava uyarısı! Gün verildi! 35 dereceyi geçecek

Meteoroloji hava durumu raporunda aşırı sıcaklara karşı uyarı yapmıştı. Prof. Dr. Orhan Şen de İstanbul ve Marmara için önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'da hafta sonu başlayacak olan sıcaklıkların 35 dereceyi geçeceğini söyleyen Şen, sıcak hava dalgasının kaç gün süreceğini de duyurdu.

28 Temmuz 2021, Çarşamba 13:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu raporunda aşırı sıcaklık uyarısında bulunmuştu. Yeni sıcak hava dalgasını canlı yayında yorumlayan Prof. Dr. Orhan Şen, "Bu bir önceki sıcak hava dalgasından biraz daha fazla gözüküyor. İstanbul ve Marmara için söylüyorum. Geçen sıcak hava dalgasında İstanbul 35 dereceyi görememişti. Bu sefer İstanbul'da sıcaklık 35 dereceyi geçecek gibi görünüyor" dedi.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'in açıklamaları...

Doğu Karadeniz'de risk kalktı ama yağmur devam ediyor. Doğu Karadeniz'in doğusundaki yağış bugün ve yarın da yağış devam edecek ama bunlar zararlı yağışlar.

Bundan sonra önümüzdeki 1 hafta içinde risk gözükmüyor. Artvin Arhavi'de 90 kilogram yağış düşmüş metrekareye... Oradaki yerel yönetimlerin tedbirleriyle aşırı yağış ucuz atlatıldı.

İSTANBUL'A SICAK HAVA UYARISI: 35 DERECEYİ GEÇECEK

Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağış var, onun dışında yok. Neredeyse Türkiye'nin çoğu yerinde 1 haftaya yakın yağış görünmüyor. Yeni bir sıcak hava dalgası geliyor ki bu bir önceki sıcak hava dalgasından biraz daha fazla gözüküyor. İstanbul ve Marmara için söylüyorum. Geçen sıcak hava dalgasında İstanbul 35 dereceyi görememişti. Sıcaklıklar güneşte değil gölgede ölçüyor. Bu sefer İstanbul'da sıcaklık 35 dereceyi geçecek gibi görünüyor.

Güney Ege'de, Akdeniz'de, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olacak. Marmara'da sıcak hava çarpmaları, özellikle hafta sonundan itibaren önümüzdeki çarşambaya kadar aşırı bir sıcak hava dalgası var. Buna dikkat etmemiz gerekiyor.

METEOROLOJİ DE UYARMIŞTI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu raporunda aşırı sıcaklara ilişkin uyarıda bulunmuştu.

Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporu...

Hava sıcaklıklarının batı ve güney kıyılarda artmaya başlayarak, hafta boyunca Marmara Bölgesi ile Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının İstanbul’da 32-34, Edirne’de 36-39, Çanakkale’de 35-39, Bursa’da 34-37, Balıkesir’de 34-38, İzmir’de 37-40, Manisa’da 38-42, Aydın’da 41-44, Muğla’da 38-41, Antalya’da 39-41, Adana’da 37-40 dereceler civarında seyredeceği tahmin edilmektedir.

Hafta boyunca batı ve güney kıyılarda etkili olması beklenen sıcak hava dalgası nedeniyle, öğle saatlerinde (11 ile 16 saatleri arasında) başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir.
 


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Marmara Denizi'nde müsilaj kabusu devam ediyor! Uzmanlar uyardı