Son dakika... Kabusları olmuştu! Türk SİHA'larına karşı ‘yeni silah geliştiriyorlar’ iddiası…

Dikkat çeken bir son dakika haberi geldi. Rusya’nın hava savunma sistemlerini yok eden Bayraktar TB2'ye karşı yeni silah geliştiriyor, Ermenistan medyası heyecana kapıldı. Öte yandan Dağlık Karabağ savaşının ardından hem Azerbaycan hem de Ermenistan ilk büyük tatbikatlarını yapıyor.

15 Mart 2021, Pazartesi 15:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

44 gün süren İkinci Dağlık Karabağ Savaşı'nın ardından Güney Kafkasya'da tüm dengeler değişirken, Azerbaycan ve Ermenistan yaklaşık dört ay sonra ilk kez büyük çaplı tatbikat yapıyor.

Savaştan tarihi bir zaferle ayrılan Azerbaycan ordusunun gövde gösterisine 10 bin asker katılıyor. Resmi açıklamaya göre, ayrıca 100 tank, 30 savaş uçağı ve helikopter, insansız hava araçları ve 200 farklı füze ve top sistemi de tatbikatta yer alacak.

Savaşta kazanılan tecrübenin gövde gösterisinde kullanılacağını belirten Azerbaycan Savunma Bakanlığı, üç gün sürecek tatbikatın dağlık-ormanlık ve zorlu arazi alanlarında yapılacağını duyurdu.


10 Kasım yenilgi anlaşmasıyla türbülansa giren ve siyasi çalkantının dinmediği Ermenistan'ın tatbikatında ise yaklaşık 7 bin 500 asker ve 100 tank var. Yerel medya, 90'dan fazla savaş uçağının da havalanacağını yazdı.

DİKKAT ÇEKİCİ HABER

DİKKAT ÇEKİCİ HABER

Tatbikata ilişkin detaylara yer vermeyen Ermenistan medyasında dikkat çekici bir haber var. Azerbaycan ordusunun kullandığı Türk üretimi silahlı insansız hava araçları (SİHA) Bayraktar TB2'ler, Dağlık Karabağ savaşının kaderini değiştirmişti.

Yerel medya, Rus Pantsir hava savunma sistemleri dahil Ermenistan ordusunu sahadan silen Bayraktar TB2'lere karşı Rusya'nın yeni bir silah geliştirdiğini yazdı.

Rus Avia.Pro internet sitesinin kaynak olarak gösterildiği haberlerde, SİHA'lara karşı geliştirilen mikrodalga silahın 20 kilometreye kadar menzile ulaşabileceği ve 2025 yılında kullanılabileceği aktarıldı.

Avia.Pro sitesi 'En yeni Rus mikrodalga uçaksavarı Bayraktarlara karşı bir süper silah olacak' başlığını attı, Ermenistan medyasında söz konusu silaha büyük umut bağlandığı görüldü.

TARİHİ ZAFER

TARİHİ ZAFER

Dağlık Karabağ'daki Azerbaycan şehirlerini çeyrek asırdan fazla işgal altında tutan Ermenistan, 27 Eylül'de başlayan ikinci savaşta hezimete uğradı. Rusya'nın araya girmesiyle 10 Kasım 2020'de silahlar sustu.

Savaşta Şuşa dahil birçok yeri kaybeden Ermenistan ordusu, anlaşmanın ardından Ağdam, Laçın ve Kelbecer'den çekildi ve Azerbaycan tek bir kurşun atmadan işgal altındaki topraklarını geri almış oldu.

Dağlık Karabağ'daki çatışma hatlarında Rus barış gücü askerleri konuşlandı, Güney Kafkasya'da denkleme dahil olan Türkiye Rusya ile bir ateşkes gözlem merkezi kurdu.

DÜNYANIN GÖZÜ BAYRAKTAR TB2'DE

DÜNYANIN GÖZÜ BAYRAKTAR TB2'DE

Türk SİHA'ları, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'daki başarının ardından NATO'nun raporuna giren ve onlarca ülkenin satın almak için kuyruğa girdiği Türk SİHA'ları, dünyanın gündeminde. Foreign Policy in Focus'tan Conn Hallinan, "Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ bölgesi üzerinde çıkan son savaşın ardından, drone savaşı askeri teknolojideki en son atılımı temsil ediyor. Bu teknoloji zırhlı araçları modası geçmiş hale getiren, sofistike uçaksavar sistemlerini bozan bir 'sihirli mermi' olarak karşımıza çıkıyor" deyip ekliyor:

"Drone'ların bir savaş alanını değiştirme gücüne sahip olduğu kesin. Azerbaycan’ın insansız hava araçları - çoğunlukla Türk Bayraktar TB2'ler ve İsrail Harpileri, Orbiter-1K'lar ve Haroplar - Ermeni tankları ve zırhlı araçların yanı sıra, uçaksavar sistemlerini de büyük ölçüde dağıttı. Türk droneları ayrıca, Azeri topçularının Ermenilerin mevzilerini hedef almasına da yardım etti ancak Azerbaycanlılar son savaşı karada kazandılar.

Türkiye, Suriye, Irak ve Libya'da insansız hava araçlarını yaygın bir şekilde kullandı ve yine savaş alanında kilit rol oynadı. Dronlar kesinlikle herhangi bir ordu için sorun yaratır. Birincisi, fark edilmeleri çok zor. Çoğu, Kevlar gibi metal olmayan maddelerden oluşur ve küçük motorları pillerle çalıştığı için düşük ısı imzalarına sahiptirler.

İkincisi, Radar ve kızılötesi detektörler tarafından fark edilmezler.Dronlar ayrıca Ermenistan’ın Rus yapımı S-300 hava savunma sistemine ve diğer birkaç kısa ve orta menzilli sisteme zarar verdi. Görünüşe göre insansız hava araçları vurana kadar tespit edilememiş, bu da Ermenistan’ın uçaksavar sistemini ortadan kaldırıyor.Dağlık Karabağ'da Pantsir hava savunma sistemleri yok edildi. Türk insansız hava araçları, Rusya tersini iddia etse de Libya'daki Pantsir'leri de imha etmişti."

İSRAİL'İN RADARINDA

İSRAİL'İN RADARINDA

SİHA'lar, İsrail İç Güvenlik Sitesi'nin radarına da takıldı. İsrail İç Güvenlik Sitesi'nin Forbes.com'a dayandırdığı yazısına göre Türkiye, büyük, yüksekten uçan, bomba yüklü olanlarından, çok küçük, alçaktan uçanlara kadar çeşitli ölümcül silahlı insansız hava araçları geliştiren, dünyanın önde gelen drone üreticilerinden birisi:

"Bir Türk insansız hava aracı üreticisi olan BAYKAR, ülkenin ilk savaş drone'u olmasını umduğu şeyin, kavramsal tasarım aşamasına geçtiğimiz günlerde başladı" diyen yazı şöyle devam ediyor: Özel sektöre ait şirket, kavramsal tasarım aşamasını 2023 yılına kadar tamamlayacak. Planlanan drone, 40 bin fit operasyonel yükseklikte uçacak. Yapay zeka destekli uçak, beş saat görev yapabilecek ve bir uydu iletişim veri ağına bağlanacak.

Savaş uçağının 0.8 Mach seyir hızına ulaşması ve maksimum 1 ton mühimmat taşıması bekleniyor. Yakın hava desteği, stratejik saldırı, düşman hava savunma sistemi saldırısı ve füze saldırı görevlerinde kullanılacak. C4isrnet.com'a göre, BAYKAR'ın programı, Türkiye'nin yeni nesil avcı uçağı gereksinimleri konusunda belirsizliklerle karşı karşıya olduğu bir dönemde geliyor."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya Rabia'nın kahramanlığını konuşuyor