Son dakika! Merkez'den flaş dolar hamlesi

Merkez Bankası'ndan dolara karşı hamle geldi. Bankaların borç alabilme limitlerini düşüren Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında da indirime gitti. Ancak Merkez'in açıklaması bile doların ateşini düşürmeye yetmedi

 

10 Ocak 2017, Salı 14:10
A A
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklık yakından takip edilmekte olup ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerekli tedbirler alınacaktır. 

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına düşürülmüştür.


Dolarda son durum ne? (10 Ocak)


'PİYASALARDAKİ GELİŞMELERİ YAKINDAN İZLİYORUZ'

Ayrıca yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır.

Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecektir."

MERKEZİN HAMLESİ DOLARIN ATEŞİNİ DÜŞÜREMEDİ

Merkez Bankası açıklaması ardından dolar 3.75, euro ise 3.97 seviyesi altına gerilemişti. Ancak kısa bir süre sonra dolar 3.78 sınırına dayandı, euro ise 4.00 seviyesine yükseldi.

DOLAR VE EURO REKOR KIRDI

Güne 3.72 seviyesinde başlayan dolar 3.7860 seviyesine, euro ise 4.0105 seviyesine yükselerek yeni tarihi zirvesini görmüştü. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.