Son dakika... Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk ile ilgili flaş gelişme

Son dakika... Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk ile ilgili flaş gelişme

Metro Turizm’in patronu Galip Öztürk ile ilgili verilen mahkumiyet kararı sonrası yapılan itiraz başvurusu kabul edildi. Mahkeme, yargılamanın yenilenmesine karar verirken infazın da durdurulmasına karar verildi. Bu kararla birlikte Galip Öztürk’ün, 'Örgüt kurmak ve yönetmek', suçundan onanan 7 yıl 3 ay hapis cezası ve hakkındaki yakalama kararı da durdurulmuş oldu

17 Eylül 2018, Pazartesi 17:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Galip Öztürk'ün yanı sıra hükümlüler Gürkan Yamadağ, Sevgi Mert ve Necmi Hatipoğlu'nun avukatlarının yaptığı yargılamanın yenilenmesi ve infazın ertelenmesi başvurusu bugün karara bağlandı. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında, Öztürk ve beraberindekilerin hüküm giydiği dosyada soruşturmayı, hakkında yakalama kararı bulunan eski savcı Muammer Akkaş yürüttü.

Kararda, Galip Öztürk'ün FETÖ'ye daha önce yaptığı yardımları kesmesi nedeni ile soruşturma kapsamına alındığını kaydettiği belirtildi. Kararda, Öztürk hakkında cinayete azmettirme suçundan aldığı cezanın infazının ise 2 yıl önce İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından durdurulduğu hatırlatıldı.

YENİDEN YARGILANACAKLAR

Mahkeme Necmi Hatipoğlu, Galip Öztürk, Sevgi Mert, Galip Öztürk ve Gürkan Yamandağ adına yapılan, 'yargılamanın yenilenmesi' talebini kabul ederek infazın durdurulmasına karar verdi.

7 YIL 3 AY HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Anılan dosyada Öztürk, 'tehdit' suçundan 4 yıl 2 ay, örgüt kurmak ve yönetmek suçundan da 2 yıl 1 ay hapis cezası almıştı. Anılan cezayı Yargıtay onamıştı. Onama kararı sonrası Öztürk hakkında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

KARARIN İNFAZI DURDU 

Galip Öztürk'ün avukatı Tuncay Çaltekin, karara ilişkin yaptığı değerlendirmede "FETÖ üyesi Muammer Akkaş tarafından yazılan, her ne kadar iddianame olarak adlandırılsa da iftiraname olduğunu birçok kez dile getirdiğimiz haksız, hukuksuz belgeye istinaden verilen mahkumiyet kararı ile ilgili olarak yargılamanın yenilenmesine karar verilmiş ve kararın infazı durduruldu" dedi. (Hürriyet)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Koca paylaştı ve uyardı: Binmeyin