Son dakika! MHP'nin Ankara adayı Melih Gökçek iddiası

Son dakika! MHP'nin Ankara adayı Melih Gökçek iddiası

CNN TÜRK'ün geçtiği ve MHP kaynaklarına dayandırdığı habere göre; Milliyetçi Hareket Partisi'nin Ankara adaylığı için geçen yıl Ankara Büyükşehir Başkanlığı'ndan istifa eden Melih Gökçek düşünülüyor...

24 Ekim 2018, Çarşamba 11:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçim adaylıkları için sürpriz bir gelişme yaşandı. Milliyetçi Hareket Partisi kaynaklarından elde edilen bilgiye göre Melih Gökçek, Ankara Belediye Başkanlığı için düşünülüyor.

MHP kaynaklarından yansıyan bilgilere göre “Melih Gökçek'i Ankara için düşünüyoruz. Karar Gökçek'in cevabına bağlı.” ifadelerini kullanıldı.

Ankara eski Belediye Başkanı olan Melih Gökçek, 5 dönem Ankara Belediye Başkanlığı yaptı...

BAŞKAN TUNA'DAN AÇIKLAMA

Bu arada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Melih Gökçek’in MHP belediye başkanı adayı olabileceği iddiasıyla ilgili, "Kamuoyunun tartışmasına ben ne diyeyim? Ben Melih Gökçek değilim. Ben MHP değilim. Bunların yetkili organlarından değilim. Benim ne söylemem lazım?" dedi.

MELİH GÖKÇEK KİMDİR?

Melih Gökçek, 20 Ekim 1948’de Ankara’nın Keçiören ilçesinde doğdu. Ahmet Bey ve Kadriye Hanım'ın oğludur. İlk, orta ve lise tahsilini Gaziantep’te tamamladıktan sonra, 1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yüksek öğrenimine başladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin yanı sıra, Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitirdi. Eğitiminin ardından Parlamento muhabirliği yapmaya başladı. Aynı zamanda Çalışma Bakanlığı'nda Özel Kalem Müdür muavinliği yaptı.

Askerlik görevini yedek subay olarak Kıbrıs Güzelyurt’ta tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldı. 1984 yılında Anavatan Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçildi. Keçiören Başkanlığı sırasında ANAP’ın Türkiye’deki belediye başkanları arasında yaptırdığı araştırmada yüzde 70’le en başarılı başkan seçildi.

Bu dönemde ayrıca spora yaptığı katkılar dolayısıyla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün “Ömür Boyu Spor Sahalarına Giriş Kartı” ödülünü ve Ankara Muhtarlar Derneği'nin “Yılın Belediye Başkanı” ödülünü aldı. 1987’den 1994 yılında kadar Keçiörengücü Spor Kulübü'nün başkanlığını yaptı.

1989’da ikinci kez aday olduğu Keçiören Belediye Başkanlığı'nı kazanamayınca bu tarihten itibaren Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü görevine atandı.

1991’de ANAP’tan ayrılarak RP’ye geçti. 1991 genel seçimlerinde RP listesinden 19. Dönem Ankara Milletvekili seçilerek Parlamento'ya girdi. Bu dönemde Anayasa Komisyonu üyeliği, (10/3) Esas No'lu Meclis Araştırma Komisyonu üyeliği ve (10/11) Esas No'lu Meclis Araştırması Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu. 1994’te milletvekilliği devam ederken RP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Belediye Başkanı seçilince TBMM Anayasa, Adalet Komisyonunca 28 Nisan 1994’te milletvekilliğinden çekildiğine karar verildi. RP’nin kapatılması üzerine FP’ye geçti.

Bu partinin adayı olarak girdiği 1999 yılı belediye seçimlerinde ikinci kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. 2002 yılında Demokrat Parti'ye geçti. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adayı ve üçüncü kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde aynı partiden iki dönem daha Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Melih Gökçek İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Norveç bayraklı kruvaziyer gemisi Bodrum'a geldi