Son dakika: Otomobil satışında yeni dönem başladı! Bu fiyatın altında sıfır araç kalmadı…

Otomobil satışları ile ilgili gelen son dakika haberine göre 60 aya kadar taksit imkanı getirildi. Taksit açıklaması sonrası herkse sıfır araç fiyatlarını merak etmeye başladı. Markaların açıkladığı son fiyatlara göre 132 bin 900 liranın altında sıfır otomobil kalmadı. İşte 200 bin lira altındaki alınabilecek en uygun sıfır otomobiller...

17 Mart 2021, Çarşamba 08:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre nihai fatura değeri 120 bin lira ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin lirayı geçmeyenlerde 48 ay, 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin lirayı aşmayanlarda 36 ay ve 750 bin liranın üzerindeki taşıt satışlarında 24 ay taksit uygulanabilecek.

Diğer taraftan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kredili taşıt satışlarında ise aracın değerine göre farklı vade sınırları uygulanıyor. Böylelikle Bakanlığın söz konusu düzenlemesi BDDK uygulamalarına da paralel hale getirildi.

 ‘Düşük fiyatlı araçlar sınıfında etkili olur’

‘Düşük fiyatlı araçlar sınıfında etkili olur’

Hükümet tarafından Resmi Gazete’de de yayımlanan ve taşıt alımlarında 60 aya kadar taksit imkanını düzenleyen karar, otomotiv sektöründe genel olarak olumlu karşılanırken, bazı sektör temsilcileri, kararın etkilerini beklemek gerektiğini kaydetti. Ancak genel görüş, kararla birlikte “görece” düşük fiyatlı, alt segmentteki modellerin olumlu etkilenebileceği yönünde...

Ali Bilaloğlu / Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yön. Kur. Bşk.

Ali Bilaloğlu / Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yön. Kur. Bşk.

"Son derece olumlu bir adım. Özellikle düşük fiyatlı araç segmentini destekleyecek. Otomotiv sektöründeki rekabet düzeyi, ürün ve model fazlalığı, bir dayanıklı tüketim malında yok. Markalar, rekabete karşı avantaj yakalamak için üniversitelerdeki pazarlama derslerinde okutulandan daha fazla, daha yaratıcı yöntemler uygulamakta. Sadece taksit sayısı artacak diye bu seviyede hırçın bir rekabetin olduğu sektörde fiyatlara etki beklemek yanlış olur.”

Murat Şahsuvaroğlu / OYDER Yönetim Kurulu Başkanı

Murat Şahsuvaroğlu / OYDER Yönetim Kurulu Başkanı

“Yeni düzenleme; 120 bin lira ve altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120 bin-300 bin arasıında 48 ay, 300 bin-750 bin lira arasında 36 ay ve 750 bin liranın üzerinde olan satışlarda 24 ayı geçemeyecek şekilde düzenlenmiş. Yönetmelik, nihai fiyatı 300 bin TL’ye kadar olan araçlarda yeni bir kademe getirerek 120 bin TL altında olan araçlara 60 ay taksit imkanı vermiş. Satışların büyük bölümü 48 aya izin verilen dilime giriyor. Düzenleme yüksek fiyatlı otomobillerle ilgili. 750 bin TL üzerindeki araçların bir miktar etkilenmesi olası. Fakat yerli üretimin bundan etkilenmesini beklemiyoruz.”

Ali Haydar Bozkurt / Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su

Ali Haydar Bozkurt / Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su

“Yapılan yeni düzenlemenin, daha çok fiyatı yüksek olan, bir anlamda ‘lüks’ araçların satışını kontrol altına almak için yapıldığını tahmin ediyoruz. Ancak etkisi ne olur, bunu zaman gösterecektir. Şu anda yorum yapmak için henüz erken.”

Murat Berkel / Hyundai Assan Genel Müdürü

Murat Berkel / Hyundai Assan Genel Müdürü

“Yeni yönetmelikte ana üretici ve distribütör markaların mevcut uygulamalarını etkileyen bir durum bulunmuyor. Tek fark, 300 bin TL altındaki araçlarda da kredi taksit sayıları belirlenmiş oldu. Alt sınırdaki fiyatları karşılayan sıfır otomobil bulunmuyor. Bu karar, lüks sınıftaki modelleri etkileyebilir. Vergi yükünün hafifletilmesiyle tüketiciye daha geniş seçenek ve taksit imkanı sunmak mümkün olabilecek.”

Bu gelişmelerden sonra yakından takip edilen otomobil fiyatları yeniden gündeme geldi. Vatandaş sıfır araç fiyatlarını merak ediyor. İşte en uygun sıfır otomobil modelleri ve fiyatları...

Fiat Egea 1.4 Fire 95 HP Easy Manuel Benzinli Tavsiye Edilen Kampanyalı Satış Fiyatı 132.900 TL olarak açıklandı.

Dacia Sandero Comfort 1.0 Sce 65 bg Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Liste Fiyatı 143.400 TL olarak açıklandı.

Hyundai i20 1.4MPI 6 ileri Düz MT Jump (Benzinli) Tavsiye Edilen Nakit İndirimli Satış Fiyatı 146.732 TL

Citroen C3 1.2 PureTech 5 İleri Manuel Kampanyalı Anahtar Teslim Fiyatı 151.500 TL olarak açıklandı.

Opel Corsa 1.2 Benzinli MT-5 75 HP Essential Mart Ayına Özel Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Fiyatı 153.500 TL

Seat Ibiza 1.0 Evo 80 HP Style Tavsiye Edilen Kampanyalı Anahtar Teslim Fiyatı 154.000 TL olarak açıklandı.

Renault Clio Joy 1.0 Sce 65 bg Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Liste Fiyatı 156.900 TL olarak açıklandı.

Peugeot 208 ACTIVE 1.2 Puretech 75hp MT5 Lansmana Özel Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Fiyatı 169.000 TL

Mitsubishi Space Star 1.2 INTENSE CVT Tavsiye Edilen Kampanyalı Anahtar Teslim Fiyatı 177.500 TL

Skoda Fabia 1.0 TSI 95 PS DSG Premium Mart Ayına Özel 2021 Model Yılı Kampanyalı Fiyatı 179.800 TL

Nissan Micra 1.0 IG-T 100 CVT Visia Kampanyalı Özel Fiyatı 180.000 TL olarak satışa sunuluyor.

Volkswagen Polo Polo 1.0 80 PS Manuel Trendline Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Fiyatı 188.100 TL olarak açıklandı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meyan köklerini toplatıp ABD ve Çin ve Uzak Doğu'ya ihraç ediyor! Yıllık kazancı dudak uçuklatıyor