Son dakika! Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya için savcıdan flaş talep

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında cumhuriyet savcısı, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan beşer yıla kadar hapis cezası istedi

30 Nisan 2018, Pazartesi 13:07
A A
İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’nin karşısında bulunan salonda yapılan duruşmaya, başka suçtan tutuklu sanık Selahattin Demirtaş sağlık raporu aldığı için katılmadı. Duruşmada, tutuksuz sanık Sırrı Süreyya Önder hazır bulundu.
         
Mahkeme Başkanı, cumhuriyet savcısına mütalaasını açıklaması için söz verdi. Sanık avukatları bu duruma itiraz etti.


AVUKATLAR SALONDAN ÇIKARTILDI

         
Bunun üzerime Mahkeme Başkanı, duruşmanın huzurunu bozduğu gerekçesiyle avukatların dışarı çıkartılması kararı aldı.
         
Sanık avukatları duruşma salonundan çıktıktan sonra cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını okudu.
         
Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında 17 Mart 2013’te Zeytinburnu’nda BDP organizasyonuyla gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarında terör örgütü PKK adına yasa dışı sloganların atıldığı ve parti yöneticilerinin konuşma yaptığı belirtildi.
         
Milletvekili olmaları nedeniyle Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in dosyalarının ayrıldığı ve haklarında soruşturma izni alınarak iddianame hazırlandığını hatırlatıldı.


SAVCI 5'ER YILA KADAR HAPİS İSTEDİ

         
Mütalaada, yaptıkları konuşmalar nedeniyle Demirtaş ve Önder’in "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan beşer yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.


DURUŞMA ERTELENDİ


Mahkeme heyeti duruşmayı 8 Haziran’a erteledi.


DEMİRTAŞ'IN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI İÇİN ÖNEMLİ


Bu duruşma HDP'li Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı adaylığı içim kritik önem taşıyor. Ancak parti yetkilileri, Demirtaş’a ceza verilmesi durumunda da Demirtaş’ın aday olarak gösterileceğini dile getiriliyor. 

HDP Demirtaş’ın adaylığının 1 Mayıs’tan sonra kamuoyuna resmen duyurulacağını, 4 Mayıs’tan sonra da resmi başvurunun yapılacağını açıklamıştı. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.