Son dakika: Telafi eğitimi ne zaman başlıyor? MEB hazırladı! Telafi eğitimi nasıl yapılacak?

Son dakika: Telafi eğitimi ne zaman başlıyor? MEB hazırladı! Telafi eğitimi nasıl yapılacak?

MEB'in ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde eğitim gören öğrenciler için hazırlanan 'Telafide Ben de Varım' programı yarın başlıyor. Telafi eğitiminin detayları belli oldu. Verilecek derslerin listesi açıklandı. Okul öncesi eğitimden faydalanamayanlara yaz okulları açılacak. 1'den 2. sınıfa geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak. İşte telafi eğitiminin detayları...

04 Temmuz 2021, Pazar 12:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Koronavirüs salgını nedeniyle büyük bölümü uzaktan yapılan 2020-2021 eğitim öğretim yılı sona erdi. Telafi eğitimleri ise yarın başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde eğitim gören öğrenciler için hazırlanan "Telafide Ben de Varım" programı ile ilgili detaylar da belli oldu. Gönüllülük esasına göre öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini içeren programın detayları belli oldu.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde eğitim gören öğrenciler için hazırlanan "Telafide Ben de Varım" programı yarın başlayacak ve 31 Ağustos'a kadar devam edecek. Bakanlık tarafından TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak 31 Ağustos 2020'de başlatılan uzaktan eğitim, Kovid-19 tedbirleri nedeniyle kimi zaman uzaktan kimi zaman yüz yüze yürütüldü.

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonunda Bakanlık tarafından tüm kademelerdeki öğrencilerin karne ve başarı belgeleri, 18 Haziran'dan itibaren e-Okul'dan erişime açıldı. Bakanlık, 21 Haziran'dan itibaren okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda öğrencilerin ihtiyaçlarına göre akademik, fiziksel, sosyal duygusal, kültürel ve sportif alanlarda etkinlikler düzenledi.

Bu süreçte uzaktan eğitimde lise öğrencilerinin daha fazla desteklenmesine ihtiyaç duyulduğu tespit edilen başta sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler olmak üzere tüm alanlarda eğitim öğretim faaliyetleri yapıldı.

TELAFİ EĞİTİMİ YARIN BAŞLIYOR

Sorumluluk sınavlarının tamamlanmasının ardından, 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı'nın (UDEP) yaz tatili bölümü olan "Telafide Ben de Varım" programı 5 Temmuz-31 Ağustos'ta yapılacak.

Öğrenciler, bu süreçte Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Sağlık ile İçişleri bakanlıkları ve belediyelere bağlı tesis ile merkezlerden yararlanabilecek.

Program kapsamında okul, ilçe ve il genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, sosyal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ve etkinliklerle ilgili ayrıntılara "https://telafidebendevarim.meb.gov.tr" adresinden erişilebilecek.

Gönüllülük esasına göre öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini içeren programda eğitim faaliyetleri "fiziksel", "sosyal duygusal", "akademik gelişim" ve "özel eğitim alanı" olmak üzere dört ana temaya uygun planlanacak.

YAZ OKULLARI AÇILACAK

Eylülde ilkokula başlayacak olmasına rağmen okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş düzeyini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit şartlarda başlamalarını sağlamak amacıyla okul öncesinde yaz okulları açılacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılıyla sınırlı olmak üzere, okul öncesi eğitim almamış çocukların öncelikle kaydedilmesi şartıyla imkanları uygun okullarda, okul öncesi eğitim almış çocuklar da yaz okuluna kaydedilebilecek.

Okul öncesi eğitimde, velilerin tam gün çocuk kulübü talepleri ise açılacak çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, bu haftadan itibaren açılabilecek.

OKUMA YAZMA TARAMASI BAŞLATILACAK

Program kapsamında, 1'den 2'ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak, bu taramaların sonuçlarına göre, ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlanacak. Ayrıca 3. ve 4. sınıf öğrencileri İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulamasıyla desteklenecek.

Destekleme programı için 1-8. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan çalışma kitapları ve 1-4. sınıf öğrencilerine tamamlayıcı çalışma yaprakları eylülde ücretsiz dağıtılacak.

Liseler için de kritik kazanımlar taraması hazırlayan Bakanlık, 2021-2022 eğitim öğretim yılında okulların tam zamanlı açılması ve eğitim öğretimin yüz yüze yapılmasını hedefliyor.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarın Gaziantep'te "Telafide Ben De Varım" etkinliklerine katılacak.

İŞTE VERİLECEK DERSLERİN LİSTESİ

ANADOLU ÇOCUK OYUNLARI

ORYANTİRİNG EĞİTİMİ

SERAMİK EĞİTİMİ

TEMASSIZ ÇOCUK OYUNLARI

ANADOLU MASALLARI

ROBOTİK KODLAMA

ZEKA OYUNLARI

BİLİM KAŞİFLERİ

TATİL ETKİNLİKLERİ

EVDE OYUN VAR

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ EĞİTİMİ

EĞİTİMDE DRAMA

İNGİLİZCE EĞİTİMİ

DOĞA OKULU
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Hemşireler ölüme yürüdü! Arkadaşlarını dinlemediler! 'Öleceksiniz bak!'