Son dakika... Yeni Zelanda'da iki camiye silahlı saldırı!

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Cuma namazı sırasında gerçekleştirilen katliamda 49 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi de yaralandı. Saldırının ardından bölgede okullar tatil edildi, halkın camilerden uzak durması istendi. Saldırıya ilişkin 3'ü erkek 1'i kadın 4 kişi gözaltına alındı

15 Mart 2019, Cuma 07:12 Son Güncelleme:
A A
Son dakika... Yeni Zelanda'da iki camiye silahlı saldırı!

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde okullar tatil edildi, halkın camilerden uzak durması istendi. Başbakan Jacinda Ardern, "Bugün ülkemizin en karanlık günlerinden biri" dedi. Saldırıda yaralananlar arasında 3 Türk de bulunuyor

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

49 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Başbakan Jacinda Ardern, düzenlediği basın toplantısında "Bugün ülkemizin en karanlık günlerinden biri. Bu saldırı olan eşi görülmemiş bir şiddet eylemi" dedi. Başbakan Ardern, saldırıda 40 kişinin hayatını kaybettiğini, 48 kişinin de yaralandığını duyurdu. Yeni Zelanda polisi ise ölü sayısının 49'a yükseldiğini duyurdu.

YENİ ZELANDA POLİSİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile Christchurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, Christchurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kapatılacak. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız." ifadelerine yer verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 3 TÜRK YARALI

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, saldırıda 3 Türk'ün yaralandığını açıkladı.

Saldırganın diz çökmüş vaziyette yakalandığı anlar kameralara böyle yansıdı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Atları ateş üzerinde yürüttüler