Türkiye (Son Dakika) Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı çekenlere yapılıyordu! Bakanlık, test kriterlerini değiştirdi

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı çekenlere yapılıyordu! Bakanlık, test kriterlerini değiştirdi

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı çekenlere yapılıyordu! Bakanlık, test kriterlerini değiştirdi

Kovid-19 vaka tanımında özellikle ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı belirtisi olan kişilere test uygulayan Sağlık Bakanlığı “test kriterlerini” değiştirdi. Artık tat alamayanlara da corona virüs testi uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 vaka tanımında özellikle ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı belirtisi olan kişilere test uyguluyordu. Bakanlık dünyada görülen farklı semptomlar nedeniyle “test kriterlerini” değiştirdi.

Bundan böyle ateş, öksürük, nefes darlığının yanı sıra boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal belirtilerinden biri varsa da vatandaşa test uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 rehberinde güncellemeye giderek, olası vaka tanımını değiştirdi. Yeni olası vaka tanımına tat ve koku alma kaybı da eklendi.

Bakanlığın Kovid-19 rehberindeki güncel olası vaka tanımı şöyle:

“Ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal belirti ve bulgularından en az biri ve klinik tablonun başka bir neden/hastalık ile açıklanamaması ve semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde kendisi veya yakın temaslısının hastalık açısından yüksek riskli bölgede bulunma ya da semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde doğrulanmış Kovid-19 vakası ile yakın temas varsa Kovid-19 testi yapılacaktır.”

Aykut Yılmaz-Milliyet

SIRADAKİ HABER