Türkiye (Son Dakika) Yoksul hastaların kanser ilaçlarını çaldılar

Yoksul hastaların kanser ilaçlarını çaldılar

Paylaş
Yoksul hastaların kanser ilaçlarını çaldılar

Ankara Onkoloji Hastanesi'nde, maddi durumu iyi olmayan hastalar için toplanan ve piyasa değeri yaklaşık 50 bin TL olan 47 kutu kanser ilacı çalındı

Başkentte, ihtiyaç sahibi hastalar için ayrılan kanser ilaçları çalındı.

Haberin Devamı

Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre; kimliği henüz belirlenemeyen hırsızlar, Ankara Onkoloji Hastanesi'nde yoksul hastaların tedavisinde kullanılmak üzere toplanan ihtiyaç fazlası kanser ilaçlarını çaldı. Çalınan 47 kutu kanser ilacının piyasa değerinin 50 bin TL'yi bulduğu, hırsızların yakalanması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

'İLAÇ İÇİN AMBALAJ STANDARDI GETİRİLMELİ'

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Onkoloji Hastanesi'nin yanı sıra geçen haftalarda Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'nde de binlerce liralık kanser ilaçlarının çalındığını ifade etti.

"Hastaların mağdur olmasına neden olan ve neredeyse çeteleşen ilaç hırsızlığını kınadıklarını" vurgulayan Saydan, bu olayların önüne geçilmesi için ilaç ambalaj standardı getirilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Devamı

İlaçların hastane ilaçları ve eczane ilaçları olarak ayrılması ve hastane eczanelerinde bulunan ilaçlar ile eczanelerde satılan ilaçların ambalajlarının aynı olmaması gerektiğini belirten Saydan, aksi takdirde yaşanan suistimallerin artarak devam edeceğini öne sürdü.

AA

SIRADAKİ HABER