Son kullanma tarihi geçen eşyalar tehlike saçıyor

Sadece besinlerin son kullanma tarihi olduğunu düşünüyoruz ancak ev eşyalarının çoğunun da bir son kullanma tarihi var. Üstelik, bu son kullanma tarihlerini aşmak çoğu zaman büyük sağlık riskleri de taşıyor...

25 Mayıs 2019, Cumartesi 10:14
A A
EMZİK

EMZİK

Aslında emziklere bütün aileler dikkat eder ama süre konusunda ayrı fikre sahip olmayabiliriz. Hijyen ve sağlık için 2 ayda bir değiştirilmesi gereken emzikler kırılma çatlama olduğunda hemen değiştirilmesi gereklidir.

YASTIK

YASTIK

Burada dikkatleri yastığa çekmek istiyoruz. Tamam her hafta yastık kılıfınız değiştirebilirsiniz fakat biz direkt yastığın kendisinden bahsediyoruz. Yastıkları uzun süre kullanır iseniz ölü deri ve toz akarlarından alerjilere sebep olabilirler.

SÜTYEN

SÜTYEN

Mükemmel bir sütyen bulduğunuzda ufak tefek yırtıklar oluşmaya eskimeye başlasa bile ondan vazgeçememeniz çok normal. Fakat sütyenler zaman geçtikçe şeklini kaybettikçe sizi rahatsız edecek ve ona elveda deme vakti gelecektir.

SAÇ FIRÇASI

SAÇ FIRÇASI

Saç köklerinizin ve derinizin sağlığı için muhakkak saç tarağınızı / fırçanızı yılda bir kere değiştirmeniz gerekir. Bu arada haftada bir üzerindeki saçları da temizlemeyi unutmamalısınız. Kendi iyiliğiniz için...

TERLİK

TERLİK

Severek kullandığınız pofidik hayvan desenli terlikler de dahil olmak üzere terlikler 6 ayda bir değiştirilmeli. Çorap mantığında olan fakat çoraptan daha tehlikeli olan terlikler hiç yıkanmadığı için daha çok bakteriyi üzerinde taşıyor.

UN

UN


Birçok insan unu kuru bir ürün olduğu için sonsuza dek saklayabileceklerini zannederler. Satın aldığınız unun türüne bağlı olarak unların 6-12 ay kullanım süreleri vardır.

BAHARAT

BAHARAT

Baharatlar uzun süre saklanabilecek gibi gözüken gıdalardandır fakat asıl gerçek öyle değil. Birkaç yıl sonra teknik olarak görünürde bir şey gözükmese de lezzetlerini ve etkilerini kaybetmeye başlayacaklardır.  

LİF

LİF

Vücudumuz ile en çok haşır neşir olan eşya olan lif vücudumuzun bütün kirini alıp götürüp bizleri tertemiz yapıyor olabilir fakat kendisi o kadar masum değil. Üstünde kirleri barındıran lifler sıcak suyu emmelerinden dolayı mantar oluştururlar. 6 ayda bir lif değiştirmek sağlığınız için çok önemli.

KOŞU AYAKKABISI

KOŞU AYAKKABISI

Yaklaşık 400 km koştuktan sonra ayakkabılarınız şekillerini kaybetmeye başlar. Bu da eklemlerinizi incitmeye başlar. Eğer çok fazla egzersiz yapıyorsanız yani 1 yıldan önce 400 km civarı koşuyorsanız ayakkabılarınızı önceden değiştirebilirsiniz.

HAVLU

HAVLU

Annenizin çeyizinden kalan havluyu kullanmak çok manidar ve duygusal anlara yol açabilir. Fakat her hafta yıkasanız da yıllarca kullandığınız havlularda mutlaka birçok mantar ve bakteri birikecektir...

DİŞ FIRÇASI

DİŞ FIRÇASI

Çoğumuz ihmal ediyoruz ancak diş fırçamızı birkaç ayda bir değiştirmemiz gerek. Yoksa üzerinde biriken bakteriler dişlerinize yarardan çok zarar getirecektir.

BULAŞIK SÜNGERİ

BULAŞIK SÜNGERİ

farkına varmıyoruz ama bulaşık süngerleri nemli kaldıkları için birçok mantar ve bakteriye yuva oluyorlar. Siz siz olun yıpranmasını beklemeden birkaç ayda bir değiştirin.

PARFÜM

PARFÜM

Nice insanlar var ki parfümlerini ilelebet kullanmayı tercih ediyor. Fakat çok yanlış bir anlaşılma var parfümlerin bizlere hizmet sunacağı maksimum 3 yıl ömürleri var. Zaman geçtikçe kimyasal yapısı değişen yapısından dolayı pek tavsiye etmiyoruz. Ve de parfümlerinizi korumak istiyorsanız karanlık ve kuru ortamda saklayınız.

TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

Hijyen konusunda ne kadar dikkatli olursanız olun evinizdeki çoğu şey aslında sağlığınızı tehdit ediyor. Dezenfektanlar yaklaşık olarak 3 ay sonunda daha az etkili olmaya başlarlar. Dezenfekte etmeyen dezenfektan ile temizlik yapmanın da hiç bir anlamı yoktur.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Beyaz sirkeyle temizliğin püf noktaları