Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri değerlendirmenin yöntemleri

Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri ve bozulmuş besinleri çöpe atmak yerine onları en iyi şekilde değerlendirmeniz mümkün. Bulunan çözüm yöntemleri farklı veya sıra dışı gelebilir ama işe yaradığı kesin. Sadece kullanmadan önce minik bir test edin.

20 Şubat 2021, Cumartesi 10:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
AVOKADO

AVOKADO

Mutfakta kendi kendine olgunlaşmaya devam eden avokadoyu atmak yerine saç maskesi olarak kullanın. Avokado saçlarınız için harika bir nemlendirici olacaktır. Peki, onu saçınıza nasıl uygulamalısınız?

Avokadoyu sadece ezin ve karıştırın. Kuru saç dibine uygulayın ve en az 6 saat bekletin. Daha sonra şampuan ile yıkayın.


KAĞIT YÜZ MASKESİ

KAĞIT YÜZ MASKESİ

Kağıt yüz maskelerinin son kullanma tarihi geçtikten sonra yüzünüzde kullanmak sağlıklı değildir.

Ancak onu çöpe atmak yerine kuru ve çatlamış ayaklarınızda, göğsünüzde, boynunuzda veya ellerinizde kullanabilirsiniz.


NEMLENDİRİCİ KREM VE TEMİZLEME SÜTÜ

NEMLENDİRİCİ KREM VE TEMİZLEME SÜTÜ

Son kullanma tarihi geçmiş bir nemlendiriciniz veya temizleme sütünüz varsa, bunları çanta ve cüzdanları temizlemek için yeniden kullanabilirsiniz.

Bunun için pamuklu bir beze nemlendirici veya temizleme sütünden bir miktar alıp çanta veya cüzdanınızı temizlemeye başlayabilirsiniz.


SÜT

SÜT

Bozulan sütü hemen gözden çıkarmayın. Tekrar değerlendirmek için birçok yöntem uygulayabilirsiniz. Bunlardan en bilindik olanı tekrar gıdaya çevirmek. Bozulmuş sütten lor peyniri yapmak enfes oluyor.

Yeniden gıdaya çevirmenin yanı sıra yüz maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için sütü yüzünüzün her yerine eşit şekilde sürün ve kuruduktan sonra durulayın. Kokusu o kadar hoş olmayabilir ama laktik asit cildiniz için harikalar yaratacaktır.


TIRAŞ KREMİ

TIRAŞ KREMİ

Tıraş kremini de aynı şekilde yeniden kullanabilirsiniz. Özellikle kiri ve pis yağı temizlemek için harika bir üründür.

Bunun dışında yapabileceği en şaşırtıcı şeylerden biri de tırnak diplerini tertemiz yapar. Tıraş kremini kürdan yardımıyla tırnak diplerinize sürün ve temizleyin.


DİŞ MACUNU

DİŞ MACUNU

Diş macunu deterjan içerdiğinden halıdaki lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir ve hatta duvarlardaki boya kalemlerini bile temizleyebilir.

Ek olarak telefon ekranı ve spor ayakkabılarını temizlemek için de kullanabilirsiniz.


YOĞURT

YOĞURT

Yoğurt birçok alanda kullanılan harika bir gıdadır. Son kullanma tarihi geçmiş olan yoğurdu peeling veya yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey yoğurdu bal ve salatalık ile karıştırın. Daha sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın.


GÖZ VE DUDAK KALEMİ

GÖZ VE DUDAK KALEMİ

Son kullanma tarihi geçmiş makyaj kalemlerini gözünüzde veya dudaklarınızda kullanmak güvenli değildir.

Ancak bunları çöpe atmak yerine kitaplarda veya cümlelerin altını çizmek için renkli kalemler olarak kullanabilirsiniz.

FISTIK EZMESİ

FISTIK EZMESİ

Bu duyduğunuza belki inanamayacaksınız ama fıstık ezmesini tıraş kremi yerine kullanabilirsiniz.

Fıstık ezmesi cildi pürüzsüzleştiren yağlar bakımından zengindir ve tıraştan sonra cildinizin yumuşacık olmasını sağlar.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çamaşır makinesinin ömrünü kısaltan kullanıcı hataları