Son nefeste el ele...

Emekli İngiliz mali müşavir Geoff Whaley’ye (80), iki yıl önce sinir sistemi hastalığı ALS teşhisi konuldu. Doktorlar, 6 ila 9 ay ömrü kaldığını söyledi. Whaley'in ömrü eşinin kollarında sona erdi ve geride aşk ve hüzün dolu bir hikaye kaldı...

08 Şubat 2019, Cuma 10:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Amansız hastalığı yüzünden acı içinde ölmek istemeyen 80 yaşındaki İngiliz Geoff Whaley, ötanaziye başvurdu. Peşine sosyal hizmetler ve emniyet düştü. Yaşamını İsviçre’de bir klinikte sonlandırmaya karar verdi. Son anına kadar elini hiç bırakmayan eşinin kollarında öldü.

AMANSIZ HASTALIK...

AMANSIZ HASTALIK...

Emekli İngiliz mali müşavir Geoff Whaley’ye (80), iki yıl önce sinir sistemi hastalığı ALS teşhisi konuldu. Doktorlar, 6 ila 9 ay ömrü kaldığını söyledi. Zamanla kas ve sinirlerini kullanamayacağı ve ihtiyaçlarını yardımla giderebileceğini öğrendi.

BİR ÖMÜR EL ELE GEÇTİ

BİR ÖMÜR EL ELE GEÇTİ

Kapıldığı korkuyu eşi Ann Whaley’ye (76) anlattı ve ondan yardım istedi. Kararını vermişti. Ötanazi yaptırmak, yani yaşamını tıbbi olarak acısız bir şekilde sonlandırmak istiyordu.

Geoff Whaley hızla ilerleyen hastalığı ile ellerini kullanamaz hale geldi. Hayatının her geçen gün kabusa döndüğünü söylüyordu. İngiltere’de ötanazi yasal değildi. Çift, ötanazi için araştırma yaptı. İsviçre’deki bir klinikten 10 bin sterlin’e randevu aldılar. Süreçten haberdar olan emniyet ve sosyal hizmetler çiftin peşine düştü.

EŞİNE SORUŞTURMA AÇILDI

EŞİNE SORUŞTURMA AÇILDI

Hatta geçen hafta Ann Whaley, ‘eşinin intiharını yardım etmek’ suçlamasıyla 14 yıla kadar hapisle yargılanmak üzere soruşturulmaya başlandı. Geoff Whaley, önceki akşam iki çocuğu ve eşiyle Zürih’te son akşam yemeğini yedi. İki gün önce sabah erken saatlerde de doktorların gözetiminde eşinin kollarında öldü.

MEKTUP BIRAKTI

MEKTUP BIRAKTI

Arkasında milletvekilleri için bıraktığı mektup ülkesinde tartışma yarattı. Whaley, “Siz bu mektubu okuduğunuzda ben ölmüş olacağım.”

"HASTALIKTA VE SAĞLIKTA"

"HASTALIKTA VE SAĞLIKTA"

52 yıldır evli çiftin 4-17 yaşları arasında 4 torunu var. Ann Whaley, “Hastalıkta ve sağlıkta birbirimize koşulsuz destek olacağımıza söz vermiştik. Ben üzerime düşeni yaptım” dedi. Geoff Whaley, “Aslında teşhis konulur konulmaz ötanazi yaptırmak istedim. Ama pasaportuma el koymalarından korkup hastalığımın ilerlemesini bekledim” dedi.

SUÇLAMALAR GERİ ÇEKİLDİ

SUÇLAMALAR GERİ ÇEKİLDİ

“50 yıldır ilk kez eşim sorgulandığında ağladım. Çektiğim bu acıları kimse düşmanına bile dilemez. Hayatım üzerindeki tüm kontrol hakkımı gasp ettiniz. Son haftalarımda huzurla yaşamama müsaade etmediniz. İnsanlara ötanazi hakkı tanımayı bir kez daha düşünün” yazmıştı. Bu mektup üzerine Ann Whaley hakkındaki suçlamadan vazgeçildi.


Haber: Rükzan Sağır/POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sevgilimin hayatında başka biri mi var? (29 Ocak 2020)