Sonay Dikkaya dersimizi verdi

Türkiye'nin en iyi spikerlerinden biri olan Sonay Dikkaya kariyerini bir kenara atıp, kendini oğluna adamıştı. Spiker, dün yaptığı paylaşımla gündeme geldi. Milliyet köşe yazarı Özay Şendir bu konuyu kaleme aldı...

05 Nisan 2019, Cuma 09:08 Son Güncelleme:
A A

"Genelde babalar zaten kolay yolu seçip, kaçıyor. Oğlumu yolladığım sporla otizm merkezlerinde, nasıl sömürüldüğümüzü, çocuğumun burnunun nasıl kırıldığını, başından aşağı kaynar çay döküldüğünde ömrümden ömür gittiğini, parasız kalmamak için işimi yapmaya çalışırken, geceler boyu oğlumla nasıl uykusuz kalıp, ağlayıp ertesi gün haber sunmaya çalıştığımı...

İş arkadaşlarımın çok biliyormuş gibi ‘Bu kadar takıntılı olma, işine odaklanmalısın’ deyişlerine susup, göz yaşlarımı içime akıttığımı... Sokakta çocuğum ses çıkarıyor diye sinirlenen insanlara sadece gülümseyip, gözlerimden nasıl yaşlar akıttığımı... Halen maddi manevi çok ama çok zor günler geçirdiğimizi... 

Ayakta durabilmek için ruhumu besleyen şeylerden çok uzakta, hayatta kalmaya çalıştığımı, mavi ışıkla ya da o gördüğünüz güya farkındalık afişleriyle anlayamazsınız.


Bence farkında olmak istiyorsanız, otizmli çocuklarla ve aileleriyle gidip 1-2 gün geçirin! Onlara önce acıyıp, sonra unutmakla olmaz bu iş...

Affedin, sitem eder gibi oldu. Ben oğlumun sağlıklı ve yanımda olabilmesi için her şeyden vazgeçerim ama bu şartlarda biz ebeveynler sağlığımızı kaybedip, onların kendi başlarına kalabilecek duruma gelememelerinden, onlardan önce ölmekten korkuyoruz!"

NTV’de, Kanal D’de yıllarca ekranlarımızda olan Sonay Dikkaya’nın sosyal medya hesabından aldım bu satırları.


Sonay, dostum, canım olduğu için değil, bir annelik destanı yazdığı için okudunuz bu satırları. Oğlunun eğitimi için ABD’de yaşıyor bir süredir...


Memleketini, işini, ailesini çok özlüyor ama oğlu daha iyi bir eğitim alsın diye, Türkiye’de benzer bir eğitim almak çok pahalı diye böyle yaşıyor şu an.

Yazdıklarını okurken, medya olarak senede bir gün, biraz bahsedip sonra unuttuğumuz konulardan biri olduğunu fark ettim otizmli çocuklar meselesini.


Sağol Sonay, dersimizi öyle güzel verdin ki bize, bir daha unutmaya imkan yok...

OĞLUMUN ANNESİYLE GURUR DUYUYORUM

OĞLUMUN ANNESİYLE GURUR DUYUYORUM

Sonay Dikkaya'nın eski eşi Ufuk Yıldırım, geçen yıl verdiği bir röportajda Sonay Dikkaya ve oğluyla ilgili soruya cevap veriyor:


-Sonay Dikkaya’nın bir röportajına denk geldim, oğlunuz Şan ile Orlando’ya taşındığını öğrendim. Rahatlıkla görüşebiliyor musunuz?


Oğlum özel bir çocuk. Bundan dolayı annesiyle gurur duyuyorum. Tüm kariyerini bir kenara bırakıp Amerika’da Şan’ın en doğru eğitim alacağı bir yere yerleşti. Bundan iki buçuk ay önce yanlarındaydım.

Bazen bir hafta, bazen üç gün kalabiliyorum yanlarında. Devlet orkestrasında görevli olduğum için Türkiye’de de olmam lazım. İzmir’de yaşıyorum. Maddi manevi elimden geleni yapıyorum. Türkiye’de olduğumuz süre boyunca internetten görüntülü konuşuyoruz.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Vatan Şaşmaz'ın katili Filiz Aker'in yıllar önce söylediği sözler ortaya çıktı