Sonbahar bakımı cilt için neden bu kadar önemli?

Mevsimlerin değişip havaların soğumasıyla cilt değişikliğe uğruyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu mevsim geçişlerinde cildin nasıl korunacağını sizler için anlattı.

16 Ekim 2021, Cumartesi 10:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE CİLT BAKIMI

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE CİLT BAKIMI

Değişen mevsimler sürecinde cildimiz birçok değişikliğe uğrar. Her cilt tipi geçiş dönemine farklı şekilde uyum sağlar. Bu dönemlerde sıklıkla karşılaşılan problem ise nem kaybıdır. Cildimizi mevsim geçişlerine hazırlamak için önlemler alınabileceğinden süreç içerisinde oluşabilecek problemler en aza indirilebilir.SONBAHAR BAKIMI NEDEN ÖNEMLİ?

SONBAHAR BAKIMI NEDEN ÖNEMLİ?

Yaz biterken güneşte geçirilen günlerden elde edilen canlı bronz ten giderek rengini kaybeder ve matlaşır. Yazın olumsuz etkilerine maruz kalan cildimize zamanında müdahale edilemediğinde cildi genç tutan elastin ve kolajen zarar görür. Bu sebeple cilt hızla yaşlanacak ve üzerinde belirgin lekeler olacaktır.


MEVSİM GEÇİŞLERİNDE CİLT BAKIMI ÖNERİLERİ

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE CİLT BAKIMI ÖNERİLERİ

Nem ihtiyacına ek olarak, cildi yenilemek ve ölü deriyi daha hızlı çıkarmak için cilt bakım rutinine bir peeling adımı eklemek önemlidir. Düzenli peeling uygulamaları ile lekeleri çıkarabilir ve parlak bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak bakımların uzman doktor kontrolünde, cildinizin ihtiyacı tespit edilerek yapılması büyük önem taşımaktadır.

EVDE UYGULANAN MASKELERE DİKKAT

EVDE UYGULANAN MASKELERE DİKKAT

Evde uygulayacağınız herhangi bir bakım işleminde doktorunuza danışmanız ve içeriğinden emin olmadığınız ürünler ve aletlerin kullanılmaması önerilmektedir.


GÜNEŞ KREMİNİ İHMAL ETMEYİN

GÜNEŞ KREMİNİ İHMAL ETMEYİN

Atlanmaması gereken bir adım ise güneş kremi kullanmaktır. Güneşe çıkmadan önce cilt tipinize uygun güneş kremi sürün. Güneş kremi kullanma alışkanlığını geliştirirseniz cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumuş olursunuz.

CİLT TİPİNE UYGUN NEMLENDİRİCİLER

CİLT TİPİNE UYGUN NEMLENDİRİCİLER

Özellikle çevresel faktörler nedeniyle cildin hassaslaştığı dönemde su tüketimini artırmak en etkili yoldur. Bu sayede cildimiz içeriden nemlenecek ve daha sağlıklı görünecektir. Pandemi düzenlemeleri nedeniyle dezenfektan kullanımı artmıştır. Dezenfektan kullanımından kaynaklanan kuru ciltlere de su tüketimi büyük önem taşır.

KOLAJEN MİKTARININ ARTTIRIN

Su tüketiminin yanı sıra kolajen miktarını artırmak da önemlidir. Kolajen; saç, tırnak ve yüz gibi yerlerde, vücudumuzun her yerinde bulunur. Çevresel faktörler ve yaşlanma ile kolajen üretimi azalacaktır. Cilt mevsimsel değişikliklere karşı çok hassas olduğu için kolajene ihtiyacı vardır. Bu dönemlerde kolajen açısından zengin beslenme cildin elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olur. Dıştan nemlendirmenin faydaları uzun bir süre sonra ortaya çıkacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kırışıklıkları tedavi etmek için en iyi yüz maskesi