Sonbahar depresyonu nedir? Sonbahar depresyonu için öneriler

Sonbahar pek çok insan için bir başlangıç olarak görülse de çoğumuzun gözden kaçırdığı başka bir şeyi de beraberinde getiriyor: Sonbahar depresyonu. Peki sonbahar depresyonu nedir, nasıl önüne geçilir? İşte cevabı...

11 Eylül 2017, Pazartesi 15:11
A A
Sonbahar depresyonu nedir? Sonbahar depresyonu için öneriler
İlkbaharla birlikte uyanan doğa, yaz mevsimiyle birlikte pozitif etkilerini iyice artırarak canlılarda enerji yükselmesine, neşeye, daha az uyku ihtiyacına ve mutluluk hormonlarının güneş ışığına bağlı olarak daha fazla salgılanmasına yol açıyor. Tatile çıktığımız, misafirlerimizi ağırladığımız bu mutluluk dolu dönem, yerini sonbaharın gelmesiyle sararan yapraklara ve kısalan günlere bırakıyor,

DoktorTakvimi.com doktorlarından Uzman Psikolog Eylem Esen, sonbaharla birlikte gelen sonbahar depresyonu için çözüm önerilerini paylaştı:

DEPRESYONU TETİKLİYOR

Sonbaharın gelişi yorgunluk hissini, isteksizliği ve uyku düzeninin değişmesi gibi belirtileri de birlikte getirir.

Bu belirtilerin doğanın döngüsüyle gelen doğal bir süreç olduğunu belirten Uzman Psikolog Eylem Esen, kişinin doğanın döngüsüne uyum sağlamasıyla bu etkilerin günler ilerledikçe azalacağını belirtiyor. Ancak bu sonbahar buhranı gittikçe azalması gerektiği halde artıyorsa bu depresyona işaret ediyor olabilir. Kişinin depresyona girmeye yatkınlığı varsa sonbaharın bu depresyonu tetikleyebileceğinin altını çizen Uzman Psikolog Eylem Esen “Hayatımızda iyi şeyler oluyor olsa bile ‘mutsuzluk’ ve ‘yalnızlık’ hissi tüm ruhumuzu kaplar, kendimizi boşlukta hisseder ve hüzünleniriz. Normalde keyif aldığımız şeyler bile yapması zor işlere dönüşür. Kimseyle görüşmek, konuşmak istemeyiz. Sanki yaşıyor olmanın verdiği sevinç ortadan kalkmıştır ve her şey yapılması zor, zorunlu ve anlamsız bir hal almaktadır. Adeta önümüzde hayat akıp gider ve biz dışarıdan bakıyoruzdur, tıpkı ilgimizi çekmeyen bir görüntüyü izler gibi… Özellikle günlerin kısalması ve buna bağlı olarak vücudumuzda salgılanan mutluluk hormonunun azalması, mutsuz oldukça artan isteksizlik ve halsizlik, sonbahar depresyonunun tetikleyicileri arasında sayılabilir. Unutmayın, her yol engebelidir. Önemli olan engelleri en az hasarla aşarak istediğimiz amaca, hâlâ onu arzuluyorken ulaşabilmektir” dedi.

'DESTEK ALIN' UYARISI

Ancak sonbahar depresyonu umutsuzluk ve çaresizlik olarak görülmemeli ve uzman yardımıyla ortadan kaldırılacak bir süreç olduğu unutulmamalı. Uzman Psikolog Eylem Esen, böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka uzman bir terapistten destek alınması ve terapist seçimi yapılırken de dikkatli davranılması gerektiğini belirtiyor. Gerektiği durumlarda terapi ile kişinin kendisindeki değişimi farkına varması, kendisine zarar veren sorunlara çözüm bulması gerekiyor.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Siroz nasıl anlaşılır? Sirozdan korunma yolları