Kış mevsiminde doğan çocuklar daha zeki

İngiltire’de yapılan araştırmalar sonucunda Eylül ve Aralık ayları arasında doğan çocukların daha başarılı ve hedeflerine daha çabuk ulaştıkları ortaya çıktı.

21 Eylül 2019, Cumartesi 09:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalarda kış aylarında doğan öğrenciler yaz aylarında doğanlara göre daha başarılı ve hedeflerine daha çabuk ulaştıkları ortaya çıktı. 

Öğretmenler çocukların sayılardan okumaya ve ilişki kurmaya kadar 17 farklı erken öğrenme hedeflerini değerlendirdiler. Aldıkları notlar çocukların iyi bir erken gelişme hedefine (EGH) ulaşıp ulaşmadığını gösteriyor.

Sonbaharda doğan çocukların daha başarılı olduğu nosyonu yeni değil. 2011 senesinde devlet destekli çıkarılan rapora göre Ağustos ayında doğan çocukların ülkedeki iyi üniversitelere girme oranı Eylül ayında doğanlara oranla %20 daha az.

Eylül ile Aralık arasında doğan çocukların %63'ü EGH'ye ulaşırken bu oran, Mayıs ile Ağustos arasında doğanlarda %40. Bu, kızlar ile erkekler arasındaki farktan çok daha fazla. Bu iki zaman aralığının arasında doğan çocuklar ise ülke ortalaması ile aynı çizgide.

Belirli erken öğrenim hedeflerine bakıldığında ise yaz aylarında doğan çocukların %51'i yazı yazmada %58'i de sayıları anlamada arzu edilen seviyeye ulaşırken bu oran kış aylarında doğanlarda %73 ve %78.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocukları corona virüsle ilgili fazla bilgiye maruz bırakmayın