Sonbaharda Ege’yi keşfetmek için 9 sebep

Doğası, tarihi, denizi, havası, yemekleri… Belki biraz klişe bir söylem ama Ege’nin güzellikleri saymakla bitmez. Özellikle de yaz günlerine son bir gönderme edasıyla salınan havasıyla ayrı bir güzellik gelir. Neredekal.com Keşif Rehberi editörleri ise tam da bu zamanda #öncetürkiyeyikeşfet mottosundan yola çıkarak Ege’yi bir başka ve sakin yanıyla keşfe çağırıyor. İşte size sonbaharda Ege’yi keşfetmek için 9 sebep.

16 Ekim 2020, Cuma 10:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Her şeyden önce insan kalabalığı yok

1 – Her şeyden önce insan kalabalığı yok

Çoğu insan tatil için yaz aylarını tercih ettiğinden özellikle Ege’de sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanların mevsimidir sonbahar. Telaşa gerek duymadan rahatça gezebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz zira yazın bunaltıcı sıcaklarına bir de insan kalabalığı eklenince tatiliniz çile çekmeye dönüşebiliyor. 


2 – İzin almak bu aylarda daha kolay

2 – İzin almak bu aylarda daha kolay

Özellikle kalabalık ofislerde çalışanların yaz tatili için izin almaları bir hayli zor oluyor. İş arkadaşlarınızla çakışan tatil planlarınızı ayarlamaya çalışırken gereksiz stres içinde bulabilirsiniz kendinizi. Hem bu stresi yaşamamak hem de daha sakin olan Ege kıyılarında kafa dinlemek için yıllık izninizi sonbahar aylarında alabilirsiniz. 


3 – Otel fiyatları daha uygun oluyor

3 – Otel fiyatları daha uygun oluyor

Okulların da açılmasıyla bazı oteller kapanış için hazırlanırken fiyatlarını bir hayli düşürmüş oluyorlar. Yazın iç geçirerek baktığınız o güzel Bodrum otelinde belki de yarı yarıya bir fiyata kalma şansınız vardır. Hatta belki o beğendiğiniz otelde standart odada değil de junior süitte bile konaklayabilirsiniz. Ne dersiniz, belki de fiyatları şimdi bir gözden geçirmekte fayda vardır. 


4 – Ulaşım maliyetleri en aza iniyor

4 – Ulaşım maliyetleri en aza iniyor

Tıpkı otellerde olduğu gibi otobüs firmaları ve hava yolları gibi ulaşım şirketleri de sonbahara özel kampanyalar düzenliyor. Muğla ve İzmir gibi bölgelerin biletlerdeki kampanyalardan yararlanıp Akyaka’da veya Urla’da hem yeşile hem de sakinliğe doyulan bir tatili kim istemez? 


5 – Likya Yolu’nu keşfetmek için en uygun zaman

5 – Likya Yolu’nu keşfetmek için en uygun zaman

Sonbaharda Ege’de olmanın en güzel yanlarından birisi de bazen boğucu bir hal alan nemin azalmasıyla tatlı bir havaya bürünmesi. Hele bir de tatilinize kültürel bir yaklaşım katmak istiyorsanız planlarınıza Likya Yolu’nu dahil etmelisiniz. Zira yaz sıcaklarında bu uzun yolda yürüyüş yapmak zorlu bir hale dönüşebiliyor, bizden söylemesi. 


6 – Rezervasyon derdiniz ortadan kalkar

6 – Rezervasyon derdiniz ortadan kalkar

Özellikle Bodrum, Alaçatı ve Çeşme gibi tatil bölgelerinde yaz sezonunda restoran ve özel plaj işletmesi gibi mekanlarda yer bulmak büyük bir çile. Rezervasyon yaptırması ayrı, istediğiniz masayı seçmek ayrı bir dert oluyor da çıkıyor. Oysa ki sonbaharda öyle mi? Dilediğiniz plajda dilediğiniz şezlongda güneşlenmekte özgürsünüz.  


7 – Müzeler ve antik kentleri gezmek daha rahat

7 – Müzeler ve antik kentleri gezmek daha rahat

Ege gibi köklü bir tarih sahnesinden çıkıp gelen bölgede tatil demek deniz, kum ve güneşin yanı sıra pek çok antik kent ve müze demek. Yalnız ne yazık ki hepimizin bildiği üzere yazın bunaltan sıcağı ve kalabalığıyla bu yerleri gezmek çok zor. Belki de bu nedenlerden dolayı hep es geçtiğiniz o tarihin tozlu sayfalarını karıştırmak sonbahar zamanlarında daha keyifli. Mesela hep ertelediğiniz Bodrum Kalesi’ni ziyaret etmenin zamanı sizce de gelmedi mi? 


8 – Kartpostallara yakışır derecede kareler yakalayabilirsiniz

8 – Kartpostallara yakışır derecede kareler yakalayabilirsiniz

Değişimin mevsimi sonbahar en çok da doğada kendini gösteriyor, ağaçlarla bezenmiş sahiller daha mistik bir havaya bürünüyor adeta. Foça gibi Ege’nin tarihe göz kırpan bir bölgesinde gün batımını deneyimlemek ve fotoğraf arşivinize bu özel günü eşsiz karelerle kaydetmek paha biçilemez olsa gerek.  


9 – Herkes işteyken siz sahilde içeceğinizle baş başasınızdır

9 – Herkes işteyken siz sahilde içeceğinizle baş başasınızdır

Başlarda da dedik ya malum bu aylarda izin almak nispeten daha kolay. Ertelemek zorunda kaldığınız tatilinizin şimdi tadını çıkarma zamanı. Herkes işte harıl harıl çalışadursun, siz alın kitabınızı uzanın kumlara! Bundan daha iyi motivasyon mu var?  

Kaynak: Neredekal

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sonbaharda gezilecek en güzel yerler: Sonbaharda gidilecek en iyi 10 rota