Sonbaharda yürüyüş yapabileceğiniz 7 keyifli rota

Yaprakların yavaş yavaş sarıya döndüğü, yürüyüş yollarını süslediği zamanlara, sonbahara geldik de geçiyoruz bile. Doğanın belki de en sakin haline şahit olabileceğiniz bu zamanları onunla bir olmanın verdiği keyifle geçirmeye ne dersiniz peki? Eğer cevabınız "Evet" ise, sizler gibi birer doğa aşığı olan Neredekal.com Keşif Rehberi editörleri #öncetürkiyeyikeşfet diyerek sonbaharda keyifle yürüyeceğiniz 7 doğal rotayı listeledi.

11 Kasım 2020, Çarşamba 09:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Frig Vadisi

1 – Frig Vadisi

Kapadokya kadar bilindik olmasa da irili ufaklı peribacalarına sahip olan Frig Vadisi aslında bu özelliği nedeniyle “Küçük Kapadokya” olarak anılıyor. Afyon, Kütahya ve Eskişehir üçlüsü arasında kalan bu bakir yer ülkemizin en önemli trekking alanlarından biri. Frigyalılar zamanından kalma taş oyması evler ve anıtlar doğa ile iç içe tarihten bir sayfa sunuyor önünüze. 

2 – Narman Kanyonu

2 – Narman Kanyonu

Erzurum’da yer alan Narman Kanyonu, birkaç yıl öncesine kadar varlığı sadece yöre halkı ve birkaç jeolog tarafından bilinen bir doğa harikasıymış. 2002 yılında ünlenmeye başlamasının ardından trekking ve doğa aktiviteleri için sıkça tercih edilen bir yer haline gelmiş. Ekim ayından sonra sonbaharın sıcacık renklerini ağaçlardan, kayalara kadar görebiliyorsunuz. Nefes kesici vadi manzarası ise görenleri hayran bırakan cinsten bir güzellik. 

3 – Sünnet Gölü

3 – Sünnet Gölü

Yaklaşık 18 hektarlık bir alan içerisinde yer alan Sünnet Gölü, Bolu’nun Göynük ilçesinde yer alıyor. Karaçam ormanlarıyla çevrelenmiş göl, doğa yürüyüşleri için oldukça ideal. Gölün etrafında geniş bir daire çizerek tamamladığınız parkur, insana doğanın cömertliğini ve uyumunu kanıtlar nitelikle. 

4 – İğneada Longoz Ormanları

4 – İğneada Longoz Ormanları

Kırklareli’nin İğneada ilçesinde bulunan longoz, diğer adıyla Subasar ormanları, dünyada korunması gereken doğal güzellikler içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda bir milli park olan İğneada Longozları doğa yürüyüşü ve kamp aktiviteleri için sıkça tercih edilen bir yer. İçerisinden derelerin aktığı, irili ufaklı göllerin bulunduğu ormanda sonbahar yürüyüş yapmak ise paha biçilemez bir haz. Fakat yağmursuz bir sonbahar günü olmasına dikkat etmenizde fayda var bizden söylemesi. 

5 – Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

5 – Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Tabiat parkı olma özelliğini henüz 2011’de kazanmış çiçeği burnunda bakir bir güzellik, Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı. Yürüyüşün yanı sıra piknik ve doğa fotoğrafçılığı için de son derece uygun olan bölge, sonbaharda turuncu ve sarının bin bir tonuna bürünüyor. Ortaya öyle bir manzara çıkıyor ki size sadece ağzınız açık izlemek düşüyor.

6 – Polonezköy

6 – Polonezköy

İstanbul il sınırları içerisinde yer alması nedeniyle hafta sonlarını değerlendirmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilen bir yer Polonezköy. Öyle ki herkesin zevkine ve kesesine uygun pek çok otel ve pansiyon bulunuyor bölgede. Köyün etrafında çiçekler ve ağaçlarla bezeli bir yürüyüş parkuru da mevcut üstelik. Sonbaharda sarı yapraklarla kaplı yol, derelerden ahşap köprülere kadar uzanıyor. 

7 – Ballıkayalar

7 – Ballıkayalar

Ballıkayalar, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde saklı kalmış bir cennet adeta. Günübirlik aktiviteler için son derece uygun olan bölge içinden geçen dere ve şelale manzarası ile eşsiz bir görsel şölen yaşatıyor insana. Girişlerde ufak bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Yaklaşık 2 kilometrelik bir kanyon geçişi zorlu görünse de işin aslı öyle değil çünkü kanyon çok da büyük bir risk taşımıyor, kolayca aşılabiliyor.  

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sadece süper zenginlerin gidebileceği 5 tatil rotası