Sonsuzluğun gizeminde Pi sayısı (Pi sayısı nedir?)

Matematik sadece okulada karşımıza çıkıp bizi zorlayan bir ders değil aynı zamanda hayatın sırrını ve evrenin bilinmezliklerini anlamamızı sağlayan çok önemli bir bilim dalı. Matematiğin bugüne kadar en çok ilgi çeken, hakkında sorular sorulan ve kendine özel bir günü olan parçasıysa Pi sayısı. İşte Pi sayısına dair ilginç bilgiler ve merak ettikleriniz...

14 Mart 2018, Çarşamba 15:41
A A
Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına olan oranıdır

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına olan oranıdır

Pi sayısı bir matematiksel sabit haline geldi çünkü dairenin çevresinin çapına olan oranı her daire için aynı. Gerçek değeri henüz hesaplanamayan pi sayısı, en basit haliyle 3.14 olarak kullanılıyor. Uzay ve fizik alanındaki önemli hesaplamalar için ondalık basamak sayısı artıyor.

Pi'nin kökeni

Pi'nin kökeni

Pi kelimesinin kökeni ise Yunancadır. Yunanaca’da “çevre” anlamına gelen “????µ?????” kelimesinin ilk harfidir (?) Ayrıca “?” harfi Yunan alfabesinin 16. harfidir.

Archimedes hesapladı

Archimedes hesapladı

Pi sayısını kimin bulduğu ise kesin bilgilere dayandırılamıyor ancak Babiller’e kadar dayandığı ve Babiller’in pi sayısını 3 olarak kabul ettiği biliniyor. Bazı tabletlerde ise pi değerinin 3.125 olarak alındığı görülüyor. Kaynaklara göre ilk gerçek değerin Archimedes tarafından kullanıldığı biliniyor.

14 Mart Ulusal Pi Günü

14 Mart Ulusal Pi Günü

Günümüzde 2009’da üçüncü ayın 14’ü (3.14’ü temsil ettiği için) ABD tarafından 14 Mart Ulusal Pi Günü ilan edildi. Ayrıca ABD’de “pie” yani turtayla kelime benzerliği nedeniyle 14 Mart’ta pi sayısına özel turtalar yapılıyor. Google da her yıl Pi Günü’ne özel doodle’lar hazırlıyor.

13.3 trilyon basamağı var

13.3 trilyon basamağı var

Pi sayısının şu ana kadar 13.3 trilyon basamağının hesaplandığı biliniyor. Aslında bilimin bir çok alanında 40 basamağa kadar kullanımı yeterli olsa da bir çok insan binlerce pi basamağını ezberlemeye çalışıyor

Sonsuza kadar uzanan özgünlük

Sonsuza kadar uzanan özgünlük

Pi sayısı hakkındaki en ilginç şey ise hiçbir zaman kendini tekrar etmemesi ve özgün bir şekilde sonsuza kadar gitmesi.

Bu sonsuzluğun içinde ise neredeyse aradığınız her türlü dizilimi bulabilirsiniz. Yani doğum tarihiniz, kredi kartı numaranız gibi bir çok rastgele dizilim pi sayısının içinde mevcuttur. Bunun için hazırlanmış bir site bile var. mypiday.com adlı siteden istediğiniz sayıyı girerek girdiğiniz sayının pi sayısının kaçıncı basamağında bulunduğunu görebiliyorsunuz.

Pi sayısındaki rakamlara göre yazılmış bir beste bile var.

Evrenin gizemi içinde saklı

Evrenin gizemi içinde saklı

Birçok bilim insanı tarafından dünyanın tüm gizemlerinin bu sonsuz sayı içinde gizli olduğu düşünülüyor.

Kaynak: listelist

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.