Sonuçlar şaşırtıcı: Erkekler kısa saç mı sever uzun saç mı?

Erkekler neden uzun saçlı kadınlardan hoşlanır? Bunun cevabını henüz bilmiyoruz. Bir dakika, erkeklerin uzun saçı daha çok sevdiğini nereden biliyoruz ki? Valla durum hiç de sandığımız gibi değil. Erkekler uzun saçı daha çok sevmiyor. Nasıl mı biliyoruz? Tinder'ı önce uzun saçla bir hafta kullanıp, sonra da kısa saçla test eden birisi sayesinde. Sonuçlar şaşırtıcı. Buyrun hikayeye bakalım.

13 Kasım 2020, Cuma 13:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Uzun saç mı kısa saç mı?

Uzun saç mı kısa saç mı?

ABD'li yazar Kelly Dougher, 2016 yılında ufak bir deney yapmaya karar veriyor. Tinder gibi çöpçatanlık ve tanışma uygulamalarını aktif olarak kullanan Dougher, erkeklerin kısa saçlı kadınlara mı yoksa uzun saçlı kadınlara mı daha çok ilgi gösterdiğini bizzat test etmek için, Tinder profilinde bir hafta uzun saçla, bir hafta da kısa saçla arz-ı endam ediyor. 

Fotoğraf: picturesque_liar

Saçınızın boyuna göre her şey değişebilir

Saçınızın boyuna göre her şey değişebilir

Eğer kadınsanız, bir Tinder profili açtıktan sadece dakikalar sonra mesajlar yağmaya başladığını daha önce deneyimlemişsinizdir. Pardon! Bu durum, saçınızın boyuna göre değişkenlik gösterebilir. 

Deneyini yapmaya 2016'da karar veren Dougher, liseden itibaren hep kısa saç kullanmış. Bu nedenle erkeklerin uzun saçlara verdiği tepkiden bir haber. Bir peruk satın alarak Tinder ve OcKupid'i bir hafta kısa, bir hafta uzun saçla test ediyor. Dougher'ın kendi çapındaki deneyi, sosyolojik bir deneye dönüşüvüveriyor. 'Saç, erkeklerin tercihlerini ne kadar etkileyebilir ki?' diye düşünmeden edemiyor insan.

Fotoğraf: picturesque_liar

Saçları dışında her şeyi aynı bıraktı

Saçları dışında her şeyi aynı bıraktı

Peki ilk hafta nasıl gitti? Dougher, ilk hafta kendisine bir profil oluşturdu. Saçları, her zamanki kısa saçlarıydı. Bir haftanın sonunda, eşleşme ve beğeni sayısını kaydetti. İkinci haftada ise, aynı profili kullandı ama tek bir farkla. Saçının boyu. Bunun dışındaki her şey aynıydı. Saç rengi, makyajı, giyim tarzı, hobileri, dinlediği müzikler... 

Fotoğraf: picturesque_liar

49 kişiyle eşleşti, 25 mesaj aldı

49 kişiyle eşleşti, 25 mesaj aldı

Dougher, işe Tinder ile başladı. Profilinde kısa saçlı fotoğraflarını kullandı. Karşısına çıkan ilk 100 profilin tamamını sağa kaydırdı. Bu, Tinder dilinde bu profilleri beğendiği anlamına geliyor. İlk bir saatin sonunda, Dougher 19 kişiyle eşleşti ve 7 mesaj aldı. Bir haftanın sonunda ise 49 kişiyle eşleşmiş, 25 mesaj almıştı. Yani bu, yüzde 49'luk bir başarı sağladığı anlamına geliyordu.

Fotoğraf: picturesque_liar

Saçlarının boyu dışında her şey aynıydı

Saçlarının boyu dışında her şey aynıydı

İkinci hafta Dougher'ın saçlarının boyutu dışında her şey aynıydı. Profiline uzun saçlı fotoğraflarını yükledi, ilk 100 profilin tamamını sağa kaydırdı. Sonuçlara inanamayacaksınız belki ama ilk bir saatin sonunda 8 kişiyle eşleşti, iki kişiden de mesaj aldı. Kısa saçlı profiline göre gözle görülür bir başarısızlık vardı. Haftanın sonudna ise 38 kişiyle eşleşmiş, 15 mesaj almıştı. 

Yüzde 51 daha az etkileşim

Yüzde 51 daha az etkileşim

Biraz ters köşe ldu, itiraf edin. OKCupid'te de sonuçlar çok farklı değildi. Dougher, kısa saçlarıyla ilk haftanın sonunda 484 kişi tarafından beğenildi ve 77 mesaj aldı. Uzun saçlarıyla biraz hayal kırıklığına uğradı belki de. 237 kişi beğendi, 31 kişiden de mesaj aldı. Bu etkileşim, kısa saçlarına göre yüzde 51 daha az. 

Bu saçmalığa inandırıldık

Bu saçmalığa inandırıldık

Peki Dougher neden şaşırdı bu kadar sonuçlara? Halbuki uzun saçlarıyla daha çok beğenileceğine neredeyse emindi. Siz de bir şaşırdınız itiraf edin. Dougher bunu şöyle açıklıyor: çünkü bir kadının uzun saçlı olması gerektiği saçmalığına inandırıldık. Kısa saçlı kız çocuklarına üzüldük belki. 

Nasıl kıydın o saçlara!

Nasıl kıydın o saçlara!

Bir kadının uzun saçlarını kestirdiğinde aldığı tepkileri bir düşünsenize. 'Nasıl kıydın o saçlara!' Genelde eski saçların daha güzel olduğu söylenir. Bir heves ve mutlulukla saçını kestiren kadın, bir hafta sonra 'saç nasıl hızlı uzatılır?' diye Google aramalarına başlar. İşte, Dougher'ın uzun saçlarıyla daha çok beğenileceğini zannetmesinin ardındaki neden bu. Ancak bunun yanlışlığını kanıtladı. Dougher şimdi şöyle diyor, 'Eğer daha fazla Tinder match'i istiyorsan, saçlarını kestir gitsin'.

Kaynak: Glamour

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kardashianlarla anladık: Sağlıklı bir cildin pahalı bakımlarla ilgisi olmadığının 10 kanıtı