Sony KDL-55W905A testte!

Sony'nin amiral gemisi TV'sini en ince noktasına kadar inceledik! İşte son kararımız...

28 Mayıs 2013, Salı 01:00
A A

2012'de HX853 ile TV arenasına iddialı bir dönüş yapan Sony, serilerinde X-Reality Pro motorunu ve fazlasını bir araya getirmiş, LCD'lerden olan beklentilerimizi yükseltmemizi sağlamıştı. HX853'ün tesadüf olmadığını kanıtlamak isteyen Sony, bu kez başka bir yenilikle, W905 amiral gemisi TV'leriyle karşımıza çıkıyor.

Bahsettiğimiz yenilik, Sony tarafından Triluminos olarak adlandırılıyor. Trinitron (Sony'nin CRT'lerde kullandığı başarılı teknoloji) günlerini hatırlatan bu teknoloji üzerinde daha sonra duracağız.

Sony W905, HX853'lerde olduğu gibi yerel karartma işlevine sahip. Aynı zamanda seri, görsel senaryosu veritabanının geliştirildiği X-Reality Pro motorunun da sahibi. 3D, çevrimiçi video hizmeti ve çok daha ince tasarım, KDL-55W905A'yı Sony'nin 2013 TV serilerinin öncüsü haline getiriyor.

Cihaz, en yakın rakibi ise Sa karşılaştırıyor ve Sony'nin resim kalitesi uzmanları tarafından onaylanan resim ayarı kurallarını uyguluyor.

Tasarım özellikleri

1cm'den sadece biraz daha geniş süper ince çerçevesi, cihazın sıradan TV'lerin arasından ilk bakışta sıyrılmasını sağlıyor. Sony 55W905A'nın tasarımında dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise, TV'nin alt tarafındaki küçük dikdörtgen kutu. TV'nin Intelligence Centre'ını yani beyin gücünü barındıran bu bölüm, aynı zamanda kullandığınız bağlantıya göre (Bluetooth, ağ, HDMI...) farklı bir renk yayarak pratik bir işlev sunuyor.

55W905A, bir 2013 amiral gemisi televizyondan bekleyeceğiniz girişlere ve bağlantı seçeneklerine sahip. Dört HDMI yuvası, üç USB, bir D-Sub PC portu, LAN ve dahili Wi-Fi Sony 55W905A'ya dahil bağlantılar arasında.


Resim ve Smart TV özellikleri

Resim özellikleri

Sony 55W905A'da diğer Sony TV'lere göre alıştığınızdan daha fazla resim seçeneklerine sahipsiniz. Beyaz dengesi araçlarından RGB renk öğeleri için gain ve bias ayarlamalarına ve gamma ön-ayarlarına Sony 55W905A'da farklı ince ayarlara sahipsiniz.

Sony 55W905A, birkaç görsel işleme seçeneğine de sahip. Bunlar arasında karlanma azaltma, renk yaygınlaştırma, kenar ve keskinlik artırma ve hareket geliştiriciler var. Bu seçeneklerin çoğu sade video meraklısının dikkatini çekmeyecek ancak yine de ne olduklarını denemenizi tavsiye ediyoruz.

Amiral gemisi TV'lerde vazgeçilmeyecek özelliklerden iki tanesi de 3D oynatma ve smart TV özellikleri. Aktif 3D özelliğine sahip Sony 55W905A'nın kutusundan 4 çift gözlük birden çıkıyor.

Smart TV özellikleri

55W905A'nın Smart TV özellikleri arasında USB'den, DLNA PC'lerinden veya Sony'nin son eğlence platformu Sony Entertainment Network'ten birçok fotoğraf, müzik ve video biçimini oynatabilmek var.

Bunların yanında tabi ki YouTube, Twitter, Facebook, Picasa ve Skype desteği mevcut. Skype desteği için Sony CMU-BR200 kamerasına ihtiyacınız olacak. Bunların yanında birçok küçük video hizmeti, bazı temel oyunlar ve bilgi vermeye yönelik uygulamalar da destekleniyor. Bu "ikincil" uygulamalar, Samsung'un şu anki smart TV platformunun çok gerisinde. Ancak Samsung'un ikincil uygulamalarının çoğunun da faydası tartışılır.

55W905A, ikinci bir uzaktan kumanda ve yardımcı iOS/Android uygulamalarıyla şu anki trendi bozmuyor. İkinci kumanda, az sayıdaki düğmesinin yanında NFC özelliğiyle öne çıkıyor. Bu sayede kumandayı NFC özellikli bir ceple yakınlaştırarak içeriğin anında TV'ye yansımasını sağlayabiliyorsunuz.

TV Sideview uygulaması, ikinci bir ekranda dijital medyaları vb. dolaşmanızı son derece kolaylaştırıyor. Bununla birlikte TV SideView'un olmayışı, önemli eksikler arasında. Samsung, Sony ve Philips gibi rakiplerin sahip olduğu bu işlev, TV'den diğer cihazlara akış yapmanıza, böylece TV'yi başka odadan seyretmenize izin veriyor.

55W905A'nın en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi ise, giriş gecikmesinin son derece düşük, sadece 10ms'lerde olması. Yani Sony'nin yeni amiral gemisinin video sinyallerini girişlere ulaştırması, sadece 10ms sürüyor (PC monitörleri hariç, bu şimdiye dek TV'lerde gördüğümüz en düşük değer).


Resim kalitesi ve 3D resim kalitesi

Resim kalitesi

Sony 55W905A'nın resim kalitesi, LCD'lerde yeni bir seviye belirlemeyi başarıyor. En önemli geliştirme, renk alanında. İzlediğimiz tüm kaynaklarda TV'nin geniş ve zengin renk aralığı bizi etkilemeyi başardı.

Live Colour işlevini açık bıraktığınızda Triluminos ortaya dengesiz, çizgi filme benzer bazı etkiler ortaya çıkabiliyor. Ancak varsayılan ayarda her tür içerikte izleme deneyiminizi zenginleştirmeyi başarıyor.

Yerel karartma, ekrandaki parlak öğelerin çok fazla kararmadan derin siyahlar sunabiliyor. Yerel karartmada yaşanan ışık engeli sorunu Sony 55W905A'da tamamen ortadan kalkmamış olsa da çok nadir durumlarda ortaya çıkıyor. Yani Sony 55W905A, size çok yüksek bir kontrast performansı sunmayı başarıyor.

X-Reality Pro sayesinde TV, çok farklı görüntü kaynaklarını başarılı bir şekilde ekrana yansıtabiliyor. Düşük kaliteli web videoları bile TV'nin 55 inç'lik ekranında izlenmeyecek kadar kötü görünmüyor.

Sony 55W905A, SD çözünürlüklü kaynakları Reality Creation motoru sayesinde HD'ye yükseltebiliyor. Aynı motor, HD kaynakların daha keskin görünmesini de sağlayabiliyor.

Hareketli görüntülerde mükemmel bir performans sunan Sony 55W905A herhangi bir video işleme seçeneği etkin değilken, LCD teknolojisinde ortaya çıkan hareketli görüntülerdeki çözünürlük kaybı sorunundan kendini arındırmayı büyük oranda başarıyor.

3D resim kalitesi

Sony 55W905A'nın 3D oynatma performansı, genellikle çok iyi. Cihaz, inanılmaz bir renk doygunluğunun yanı sıra iyi parlaklık ve kontrast seviyeleri sunabiliyor. Tek eksik ise Sa >CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.