Sorunsuz tatil için 7 öneri

Güneş yanıkları, havuz enfeksiyonları, besin zehirlenmeleri, zatürre, Hepatit A...

14 Temmuz 2013, Pazar 05:00
A A
Sorunsuz tatil için 7 öneri

Bütün bir yıl heyecanla beklediğiniz tatil döneminin sağlık sorunları yüzünden kabusa dönüşmemesi için bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte, tatil hastalıklarından korunmanız için uygulaması basit ama etkili tavsiyeler...

ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

İç Hastalıkarı Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı anlattı:

1) Doğru kıyafet seçin

Öncelikle gidilecek yerin koşulları önemli. Yurt içi seyahat düşünülüyorsa kıyafetler gidilecek yere göre ayarlanmalı. Yazlık kıyafetlerin yanı sıra akşamları serin olabileceği düşünülerek uzun kollu kıyafetler ya da şal götürülebilir.

Kronik hastalıkları olanların ilaçlarını yanlarından ayırmamaları ve kalacakları gün sayısı kadar yedeklemeleri çok önemli. Otelde konaklanacaksa gidilecek yerin mutfağında mutlaka diyet yemekler bulunmasına özen gösterilmeli.

Tatil döneminde tercih edilmesi gereken giysiler; güneş ışınlarını kendine çekmeyen, açık renkli, pamuklu, teri çekebilen kumaşlardan üretilmiş olmalı. Bu tür giysiler, serinletici ve güneş ışığına direkt maruz kalınmasını önleyici özelliktedir.

2) Islak kıyafetlere dikkat

Saat 10.00-16.00 arası güneşe çıkılması sakıncalı. Bu saatler arasında dışarıda bulunulması gerekiyorsa şapka ve beyaz uzun kollu kıyafetler tercih edilmeli. Bu, güneşi yansıtarak ışınların tenle temasını engeller.

Serinlemek açısından bazen şapkalar ıslatılarak kullanılabilir. Ancak bu uygulamayı sürekli tekrarlamak doğru değil. Islak bir şapka ya da kıyafetle deniz kenarında ya da yüksek bir yerde rüzgara maruz kalmak, ‘fibromiyalji’ denen kas ve iskelet sistemi hastalıklarına neden olabilir.

Güneş ışığını ve sıcaklığını kendine çekmemesi için açık renkli şemsiyeler kullanılmalı, hava sirkülasyonunu sağlayan hasır şemsiyeler tercih edilmeli.

3) Denizde uzun kalmayın

Sürekli suda kalındığında ciltte zedelenmeler olabilir. Uzun süre suda kalmak cildi kuratarak enfeksiyonlara açık hale getirir. Bunun için denizde ya da havuzda 1 saatten fazla kalmayın.

Güneş ışınlarından korunmak için yüksek koruyucu faktörlü kremler kullanın. Bronzlaşmak için cildinize asla kola gibi maddeler sürmeyin. Bu arada deri mantarlarının tedavisi için ağızdan ilaç kullanıyorsanız güneşe çıkmayın. Çünkü bazı mantar ilaçları, ciltte renk değişikliklerine sebep olabilir

4) En az 10 bardak su için

Bol su ve sulu gıdaların tüketilmesi gerekir. Sindirimi kolay hafif besinleri tercih edin, günde en az 2-2.5 litre su tüketin, gazlı içeceklerden uzak durun. Susamadan su için. Susamak vücudun su ihtiyacını belirten güvenilir bir işaret değil.

Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olanlar dışında gıdalarla tuz alımı artırılmalı. Tuz kısıtlaması yapmak zorunda olanlar ise sıvı ve tuz kaybı konusunda dikkatli olmalı.

5) Soğuk suyla duş zararlı

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için yapılabilecek en doğru şey duş almaktır. Duş, serinlemeyi sağlayarak sıcak yaz günlerinde terleme ile ilgili sıkıntıları da azaltır.

Serinlemek için yapılan duş, şok etkisi yaratacak kadar soğuk olan suyla yapılmamalı. Özellikle kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olanlar buna dikkat etmeli.

Çok sıcak ve çok soğuk olmayan ılık bir duş sizi rahatlatır. Düzenli duş, gözeneklerin açılmasını sağlar, vücut ısının düşmesi ve aşırı sıcakların olumsuz etkilerinden korur.

6) Klima altında sakın uyumayın

Aşırı sıcaklarda serinlemek için tüketilen soğuk su sanıldığı gibi zararlı değil. Yalnızca, kronik farenjit gibi sağlık sorunu olanların şikayetlerini tetikler. Yazın klima kullanımı da kontrollü olmalı.

Klimaların yol açtığı bakteriler, lejyoner hastalığı ve zatürrenin oluşumunda etken olabilir. Klima açık bırakılarak, direkt klima etkisine maruz kalarak uyumak, uyku kalitesini bozar, vücutta kasılma ya da tutulmaları ortaya çıkabilir.

7) Havuzdaki Hepatit A tehlikesine dikkat!

Tatilde deniz yerine havuzu tercih edenlerin bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Öncelikle havuzun denetimine mutlaka dikkat edilmeli. Havuza girerken kulak tıkacı ve yüzücü gözlüğü takılmalı.

Havuzlardan Hepatit A bulaşabilir. Bunun için özellikle çocuklara tatile gitmeden önce Hepatit A aşısı yaptırılabilir. Havuz başlarında mantar gibi enfeksiyonlara karşı terliksiz asla dolaşılmamalı.

Havuzdan çıkınca klorlu suyun cildi kurutmasını önlemek ve bakteriyolojik kirliliği de ciltten atmak için mutlaka duş alınmalı. Islak mayo ile kalmak da vajinal mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlayabileceği için havuza girdikten sonra mayonun değiştirilmesi gerekir.

(07.07.2013 tarihli Karnaval'dan alınmıştır.)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.