Sosyal izolasyonda cilt bakımı

Evde kalmak, corona virüsün yayılımıyla mücadele etmenin en iyi yolu, ancak uzun süre içeride kalmak cilt hasarına neden olabilir. Uzmanlar, evdeyken bile SPF içeren ürünler kullanılması, özellikle ekran başındayken güneş kremi sürülmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

29 Mart 2020, Pazar 15:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birçok insan corona virüs nedeniyle kendini izole ediyor veya karantinaya alıyor. Sadece sosyal mesafeyi deniyor olsanız bile, dışarıda çok daha az zaman harcıyorsunuzdur. Her ne kadar halk sağlığının yararına olsalar da, bu uygulamaların tümü, uygun bakılmadığı takdirde istenmeyen cilt hasarına yol açabiliyor.

Bu süre zarfında karşılaşabileceğiniz en büyük cilt sorunlarından biri cilt kuruluğu.

Muhtemelen daha sık yıkamanın bir sonucu olarak kuru ellerle zaten uğraşıyorsunuz, ancak bu kuruluk yüzünüzdeki cildi de etkileyebilir.

Düzenli olarak nemlendirici kullanın

New York'taki Mount Sinai Hastanesi kozmetik ve klinik araştırma direktörü Dr. Joshua Zeichner, "Ellerinizi aşırı yıkamak, kuruluk ve tahriş ile dış deri tabakasının bozulmasına yol açabilir. Yıkadıktan sonra ellerinizde düzenli olarak nemlendirici kullandığınızdan emin olun" diyor.

Yale Tıp Fakültesi'nde dermatoloji yardımcı doçenti olan Dr. Kathleen Suozzi, ellerinizi hala ıslakken nemlendirici krem sürmenin daha etkili olduğunu söylüyor.

Suozzi, Insider'a yaptığı açıklamada, “Krem, tamamen buharlaşmasına izin vermek yerine o nemi hapseder. Evde pamuk eldivenleriniz varsa, o nemlendiriciyi uygulayıp pamuklu eldivenlerinizi takın. Nem konusunda oldukça işe yarayacak” dedi.

Suozzi, evdeyken yüzünüzdeki cildin de kuruyabileceğini belirtti.

Birçok yerde hala dışarıda soğuk olduğu için, muhtemelen evde kaloriferler yanıyor ve bu da cildin daha çok kurumasına neden oluyor.

"Bunun için önereceğim bir şey, cildin nemlendirilmesine yardımcı olan tedavilerdir" diyor Suozzi yüz kuruluğuyla mücadele etmek için.

Hem Suozzi hem de Zeichner, nemi desteklediği bilindiği için içlerinde hyaluronik asit içeren ürünler kullanılmasını öneriyor.

Ancak Zeichner, aşırı kullanım tahrişe yol açabileceğinden, haftada bir kereden fazla maske kullanmaya karşı uyardı.

SPF'li ürünler kullanın

Evden ayrılmasanız bile SPF'li ürünleri kullanmanın önemli olduğunu unutmayın.

SPF rutininizi atlayabileceğinizi düşünebilirsiniz, ancak güneş ışınları iç mekanda olsanız bile sizi etkileyebilir.

Zeichner, "Aslında, UVA ışığı doğrudan pencere camına nüfuz edebilir, bu da erken yaşlanma ve hatta cilt kanserleri için hala risk altında olduğunuz anlamına gelir" diyor ve evde güneş kremi kullanılması gerektiği konusunda uyarıyor.

Bu süre zarfında telefon ve bilgisayarlarınızı daha fazla kullanmanız cildinize daha çok zarar verebilir.

Zeichner, "Cihazlarınızın yüksek enerjili görünür (HEV) ışık olarak da bilinen mavi ışık yaydığını biliyoruz. Bu tür ışığın cilt üzerinde zararlı etkileri olduğu ve erken yaşlanmayı ve koyu lekeleri desteklediği gösterilmiştir" dedi.

Aynı şekilde, telefonunuza bakmanın fiziksel eylemi de size zarar verebilir.

"Başınızı eğmek, boynunuzdaki cildi katlamak ve erken kırışmaya neden olmak demektir.Bu genellikle 'teknik boyun' olarak adlandırılır" diyor Zeichner.


Yüzünüze dokunmayın

Yüzünüze dokunmayın

Yüzünüze yıkanmamış ellerle dokunmak, corona virüsü yaymanın en kolay yollarından biri, ancak parmaklarınızı yüzünüzden uzak tutmaya çalışmanızın tek nedeni bu değil.

"Bu stresli ortam sivilce oluşmasına teşvik edebilir, ancak yüzünüze dokunmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın" dedi Zeichner.

Lens yerine gözlük takın

Suozzi, "Kontakt lens kullanıyorsanız, bu süre boyunca evde olduğunuzda, gözlüklerinizi takmaya geçiş yapabilirsiniz, çünkü gün boyunca gözlerinizi koruyor ve yüzünüze çok fazla dokunmuyorsunuz" dedi.

Suozzi, birçok insanın günlük rutinlerinin bir sonucu olarak "aşırı yorulmuş" cilde sahip olduğunu belirtti. Makyaj yapmak ve çıkarmak, ayrıca yüzünüze aşırı miktarda ürün uygulamak sorunlara yol açabilir.

"Cildinize 'ürün tatili' dediğim şeyi verin, bunu daha yumuşak, daha basit bir rutine dönüştürün. Sadece makyaj yapmamak cildinizin sağlığında büyük bir fark yaratabilir. İçinde bulunduğunuz iki haftayı cildinizdeki hasarları onarmak için kullanın" diye ekliyor Suozzi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Estetik operasyonlar sayesinde güzel göğüsler artık hayal değil