Sosyal medyadaki mesaj ifşalarının cezası var mı? Kerem Tunçeri dava edebilir

Kerem Tunçeri ve Aslı Enver aşkı magazin gündemine bomba gibi düşmüştü. Ancak Kerem Tunçeri'nin bazı kişilerle sosyal medyadaki mesajlarının yayınlanmasının ardından çift ayrıldı. Art arda gelen mesaj ifşalarına bazı ünlüler tepki göstererek Kerem Tunçeri'ye destek verdi. Ancak son dönemde sıkça rastladığımız sosyal medyadaki özel mesajların ifşa edilmesinin hukuki bir yönü var. Eğer mesajları yayınlanan kişinin rızası yoksa, dava açabilir. Bu suçun bir de 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi var. / Mine Bozkurt- mine.bozkurt@posta.com.tr

24 Nisan 2020, Cuma 12:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz gün Kerem Tunçeri ve Aslı Enver’in aşkı magazin gündemine "yılın aşk bombası" olarak düşmüştü. 2.Sayfa’da duyurulan Aslı Enver ve Kerem Tunçeri aşkının büyüsü, Kerem Tunçeri’nin sosyal medya fenomeni Beren Güney’e attığı DM’lerin ortaya çıkmasıyla bozuldu ve çift ayrıldı.

Beren Güney, Kerem Tunçeri’nin ona attığı mesajları sosyal medyada paylaştı ancak mesajların hangi tarihte atıldığı bilinmiyor.

"Suç işlemiş oluyor"

Kerem Tunçeri'nin mesajlarının ortaya çıkmasının ardından şarkıcı İrem Derici Twitter hesabından, “Kimse kimseye dm'den yürümüyor değil mi, sadece malum kişi. Rahatsız oluyorsan bakma, cevap verme, bas engeli. Ayrıca özel yazışmaların paylaşılmasının baya yaptırımı olan bir suç olduğunu çok iyi biliyorum, "ifşa" adı altında meşrulaştıramazsınız” dedi. 

Peki mesajları yayınlamak hukuki yönden doğru mu? Birinin mesajlarını ifşalamak suç olabilir mi? Avukat Necip Şenel şöyle yanıtladı:

Haberleşmenin gizliliğinin esas olduğu T.C. Anayasası ile ‘Haberleşme hürriyeti’ maddesince güvence altına alınmış ve Türk Ceza Kanunu ile cezai boyutu özel olarak ayrıca “Haberleşmenin Gizliliğini İhlal” başlığı ile düzenlenmiştir. Son zamanlar görülen Kerem Tunçeri ve bazı futbolcuların olayları özelinde ise; eğer haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kişi haberleşmenin bizzat taraflarından biri ise TCK. 132/3 kapsamındaki suçu işlemiş oluyor.

1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası var

1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası var

Son yıllarda sıklıkla yaşanan benzeri olaylar bakımından ele alınması gereken TCK Madde 132’de düzenlenen “Haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçunun 3. Fıkrası olur. Nitekim sosyal medya hesaplarındaki özel mesajlaşmaları ifşa edenler, konuşmanın bizzat tarafları. Bu sebeple burada suç “Kişinin kendisiyle yapılan haberleşme içeriğini ifşa etme” şeklinde gerçekleşiyor. Bu suçta, kişinin kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen açıklanması suretiyle haberleşmenin gizliliğinin ihlal etmesi söz konusu. 


TCK madde 132/3’e göre, “Kişinin kendisiyle yapılan haberleşme içeriğini ifşa etme” suretiyle gizliliği ihlal etmesi suçunun cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapistir. İfşa etme fiilinden kasıt, haberleşme içeriğini kamuoyu gibi büyük kitlelere yayımlamak.

Bilgisi dahilindeyse suç yok

Bilgisi dahilindeyse suç yok

Eğer mesajları diğer tarafın bilgisi dahilinde yayınlıyorsanız, bu durum suç oluşturmuyor. Necip Şenel, karşılıklı rıza dahilinde mesaj yayınlanması hakkında şunları söylüyor:

Ayrıca bu suçun oluşması için mesajları yayınlanan kişinin rızasının olmaması gerekiyor. Bu sebeple eğer haberleşme içeriğini yayınlama yönünde rıza var ise suç oluşmaz. Yani, kişinin kendisiyle yapılan haberleşme içeriğini karşı tarafın rızası olduğu takdirde yayınlaması suç oluşturmuyor, fakat karşı tarafın ifşaya rızası yok ise suç oluyor.


Suç duyurusunda bulunabilir

Suç duyurusunda bulunabilir

Mesajları kendi rızası dışında yayınlanan kişi suç duyurusunda bulunabilir. Ancak burada uzlaştırma sistemi devreye giriyor.

Mesajları rızası dışında ifşa edilen kişi suç duyurusunda bulunabilir. Zaten TCK 132 kapsamında düzenlenen “Haberleşmenin Gizliliğini İhlal” suçu şikâyete bağlı suçlardan olduğundan şikâyet edildiği zaman soruşturma başlıyor.

Avukat Necip Şenel son olarak, ayrıca ifşa suçundan zarar gören kişinin şikayetten vazgeçtiği takdirde tazminat davası açamayacağını söylüyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 5 dakikada dünyadan magazin (24 Nisan 2020)