Sosyete ne yiyeceğini şaşırdı

Kurt, yılan ve karınca yiyen Eda Taşpınar ile Pırıl Çetindoğan’ın ardından pirana yiyen Alp Özcan, ağızları açıkta bıraktı.

14 Ocak 2020, Salı 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Eda Taşpınar

Eda Taşpınar

Eda Taşpınar 7 Ocak'ta Fas Marakeş’e gitmiş, 23 Ocak’ta Meksika’ya geçmişti. Tulum’daki tatiline devam eden sosyetik güzel cuma günü tekneyle balığa çıktı. Küçük bir tuna balığı yakalayıp akşama yedi.

Cumartesi akşamı da menüsünde Sphaarium cinsi Chapulin çekirgesi vardı. Chapulin; sarımsak, kireç suyu ve agave solucanlarından oluşan, tuz ihtiva eden bir tavada (comal) kavrularak, baharat ve tuzla yeniyor. Eda Taşpınar daha önce timsah eti, salyangoz ve Chicatana karıncasının tadına bakmıştı.

'Çatır çutur karınca yedim'

'Çatır çutur karınca yedim'

Chicatana karıncasını yiyen Eda Taşpınar, "Çatır çutur karınca yedim" diyerek herkesi şaşırtmıştı.

İtalyan aşkı Ginevre Rossin ile Güney Amerika ülkesi Peru'da tatil yapan ünlü iş insanı, geçen gün ülkenin en ünlü restorantı Central Restoran'a gitti.

'Akşam yemeğim pirana'

'Akşam yemeğim pirana'

Alp Özcan, marjinal yemekler konusunda dünyada ilk 10'da bulunan restoranda tropik meyvelerle sunulan pirana sipariş etti. İş insanı bu sıra dışı tabağın görüntüsünü de "Akşam yemeğim pirana" notuyla Instagram hesabında paylaştı. Alp Özcan, damak lezzetimize uzak olan, görüntüsüyle korkutan ve "Waters of Nanay" adıyla menüye konulan piranaya tam bin 185 lira ödedi.

Solucan yemişti

Solucan yemişti

Pırıl Çetindoğan, Danimarka'da yediği bir tabak solucana 895 euro ödemişti.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MasterChef Eray Aksungur: Öldüysem nasıl cevap verebilirim?