Sözleşme bizi bozar

Alara-Cem Uzan çifti boşanıyor. Peri masalı gibi başlayan evlilikten geriye, sözleşmeleri, tazminatları konuşmak kalıyor...

23 Kasım 2009, Pazartesi 09:49
A A

Cem - Alara Uzan çiftiyle gündeme gelen ‘evlilik sözleşmesi’, Hollywood’un ünlü çiftleri arasında yaygın. Fakat ünlü Türkler, bu tip sözleşmelere pek sıcak yaklaşmadı. Boşanma davalarının ünlü avukatı Kezban Hatemi ise, Türk Medeni Kanunu’nda mal rejiminin sınırlarının belirlendiğini, evlilik sözleşmelerinin isteğe göre düzenlenemeyeceğini belirtti. Hatemi, “Hangi tip sözleşme yapılabileceği kanunda açıktır. Evlenme başvurusu sırasında çiftler, hangi mal rejimini seçtiklerini yazılı olarak bildirebilirler. Evli olan çiftler, noter onayıyla sözleşme düzenlerler” dedi.

Evlilik sözleşmesinde, hukuk kurallarına ve genel ahlaka aykırı olmama şartının arandığını kaydeden Hatemi, şunları söyledi: “Boşanma halinde ne kadar tazminat ve nafaka ödeneceğini düzenleyen bir sözleşmeyi başkasına tavsiye etmeyeceğim gibi kendim de yapmazdım. Böyle bir anlaşma, evliliğin daha başında tarafların bazı hesapları ve şüpheleri bulunduğunu gösterir. Sağlam bir evlilik için gerekli olan karşılıklı sevgi ve güvene gölge düşürür. Hele sadakatsizlik halinde şöyle bir para ödeneceği gibi anlaşmalar tamamen evlilik kavramı ve kurumuna aykırı düşer. Kanaatimce bu tip sözleşmeler, ahlaka aykırılık yorumuyla geçersiz sayılmalı” dedi.


TÜRKLER, SÖZLEŞMEYE SICAK BAKMIYOR

Demet Şener:İbrahim’le evlenirken sözleşme falan düşünmedik. Gayet masumane duygularla, heyecanla evlendik. Sözleşmeyi doğru bulmuyorum. Evlilik, sevgi ve aşkla yapılır. Hesap-kitap bana çok yanlış geliyor. Benim olan her şey senin, senin olan her şey benim mantığında insanlarız biz.


YEŞİM SALKIM
Hakan Uzan’la evlenirken önüme evlilik sözleşmesi kondu ama ben imzalamadım. Sözleşme, kadını aşağılayan bir durum. İşe girmiyorsunuz, ayrılırken ‘ver tazminatımı’ gibi bir durum olamaz.


HANDE ATAİZİZamanında önüme konuldu, imzalamadım. Kimse evliliğinin böyle başlamasını istemez. Evlilik duygusal bir şey.  “Ayrıldıktan sonra bunlar olacak” demek negatif bir düşünce olduğu için sözleşmenin evliliği bozacağına inanıyorum.

TAN SAĞTÜRKİnsanlar birbirine güvenmiyorlarsa, evlenmesinler o zaman. Sözleşme bana saçmasapan ve yaban geliyor. Evlilik sevgi, aşk ve hayatı paylaşmaktır. Evlilikte hesap, kitap yapılmamalı.

BURCU GÜNEŞEvlilik sözleşmesi, ilişkiyi zedeleyecek, samimiyetsiz bir durum. Evleneceğim kişi önüme sözleşme koyarsa, kararımı gözden geçiririm.

BENGÜ
Evliliğe atılan imzanın ömür boyu sevgi, sadakat ve güveni simgelediğini düşünüyorum. Sözleşmeye imza atanlar, ilişkiyi gözden geçirmeli.

TUĞBA ÖZAYEvlilik sözleşmesi yaptım ben. Tabii ki boşanmak için evlenmedik. Ancak zaman içerisinde ne olacağını hiçbirimiz bilemeyiz. İnsanlar bu sözleşmeyi önlem olarak görüyorlar.

EBRU ŞALLI
Evlilikte duygular, aşk ve sevgi ön planda olmalı. Biz Harun’la böyle evlendik. Sözleşme yapılan evlilikler herhalde mantık evliliği oluyor.

DEMET AKALIN
Oğuz’la evlenirken annemin zoruyla hazırladık, Oğuz da imzaladı. Evleneceğim adam önüme sözleşme koyarsa gocunmam, imzalarım. Parasını kazanan, malı mülkü olan biriyim.

PINAR ALTUĞYağmur’la evlenirken sözleşme imzalamadık. İlişkimizde hesaplara yer yok. Evlilik sözleşmesi karşılıklı güvensizliği ifade eden bir şey. Karşımdaki adama güvenmezsem nasıl aynı evi ve hayatımı paylaşabilirim?

AVUKAT KEZBAN HATEMİ
Evlilik sözleşmesi, tarafların bazı hesapları ve şüpheleri olduğunu gösterir.


ÜNLÜLERİN MİLYON DOLARLIK SÖZLEŞMELERİ

TOM CRUISE - KATIE HOLMES

Holmes, evli kaldığı her yıl için üç milyon dolar alacak. Ya da  11 yıl evli kalırsa, birlikte kazandıklarının yarısına sahip olacak.

MICHAEL DOUGLAS - C. ZETA JONES

Jones, evli kaldıkları her yıl için 2.8 milyon dolar tazminata hak kazanacak. Boşanma Douglas’ın aldatması
yüzünden olursa beş milyon dolar daha alacak.

BRITNEY SPEARS - KEVIN FEDERLINE

Boşanmanın ardından Federline, sadece bir milyon dolar aldı. Sözleşme olmasaydı Spears’ın 65 milyon dolarlık mal varlığından daha fazla alabileceği  konuşuldu.

KEITH URBAN - NICOLE KIDMAN

Urban, Kidman’la evli kaldığı her sene 640 bin dolar kazanıyor. Eski bağımlı Urban, uyuşturucu kullandığı takdirde Kidman’ın 150 milyon dolarlık mal varlığından bir sent bile alamayacak.

İlknur Taş / Milliyet

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.