Müjdeli haber geldi! Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları açıklandı...

Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları için bugün tüm gözler kura çekimindeydi. Kura çekimi saat 10.15 sularında gerçekleşti. Aradan yarım saat geçti ve tam liste MEB'in resmi sitesinden yayınlandı. Sonuç sorgulama için aşağıdaki linke tıklayınız.

08 Şubat 2019, Cuma 11:33 Son Güncelleme:
A A
Müjdeli haber geldi! Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları açıklandı...


2019 sözleşmeli öğretmen atama sonuçları için nefesler tutulmuş büyük bir heyecanla kura çekimi beklendi. Saat 10.15'te on binlerce adayın beklediği an geldi ve butona basıldı. Öğretmen adayları listede isimlerini gördüklerinde büyük bir sevinç yaşadı. Daha sonra gözler resmi sonuçlara çevrildi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI RESMİ SİTEDE YAYINLANDI

Evlerinde sabırsızlıkla bekleyen on binler saat 10.15'ten sonra yoğun bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesini kontrol etmeye başladı. Saat 10.45 sularında tam liste belli oldu. Adaylar T.C. Kimlik Numarasını girerek atama sonuçlarını öğrenebilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI

Atama kapsamında toplamda 53 bin 871 aday tercih yaptı. Türkiye genelinde 60 ile 78 alanda 20 bin sözleşmeli öğretmen atandı.

Atamada 8 bin 470 kontenjan ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi birinci sırada, 6 bin 438 kontenjan ile Doğu Anadolu Bölgesi ikinci sırada yer aldı. Toplam kontenjanın yüzde 74,5’i bu iki bölgede illere verilmiş oldu. Bu bölgeleri bin 756 kontenjan ile İç Anadolu, bin 229 kontenjan ile Akdeniz, bin 34 kontenjan ile Karadeniz, 768 kontenjan ile Marmara ve 305 kontenjan ile Ege Bölgesi izledi.

En çok kontenjan ayrılan ilk 10 il ise Şanlıurfa (2 bin 605), Van (bin 613), Gaziantep (bin 145), Diyarbakır (bin 142), Şırnak (bin 93), Ağrı (bin 9), Mardin (821), Hatay (794), Muş (781), Bitlis (600) oldu. Öte yandan en çok kontenjan ayrılan ilk 10 alan ise şöyle oldu:

"Sınıf öğretmenliği (3 bin 47), İngilizce (2 bin 38), din kültürü ve ahlak bilgisi (bin 910), okul öncesi öğretmenliği (bin 601), ilköğretim matematik öğretmenliği (bin 401), Türkçe (bin 903), Rehberlik (bin 56), Özel Eğitim (bin 2), Fen Bilimleri/Fen Teknolojisi (919), Beden Eğitimi (845)."

ATANANLARDAN İSTENECEK BELGELER

MEB’in daha önce yaptığı ‘Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu’na göre, sözleşmeli olarak ataması yapılan öğretmenlerden göreve başlama işlemi sırasında bazı belgeler istenecek. Bu belgeleri eksiksiz ibraz edenler, sözleşme yapılarak göreve başlatılacak; belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacak.

Tebligatı beklemeden göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurarak göreve başlayabilecek.

Elektronik Başvuru Formu’ndaki beyanlarla ibraz edilen belgeler il millî müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engeli olmayanlar başlatılacak; tereddüte düşülenlerse değerlendirilmek için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığı’na bildirilecek.

Sabıka sorgulama belgesinde “Adli sicil kaydı vardır” ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesiyle buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığı’na gönderilecek. Bu adaylar hakkında MEB’in vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacak.

Başvurusunda sağlık durumu yönünden görev yapmasına engel bir durumu olmadığını beyan etmekle birlikte, göreve başlama esnasında sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel oluşturacağı konusunda tereddüt oluşan aday göreve başlatılmayıp; yurdun her bölgesinde ve iklim şartlarında öğretmenlik yapabileceğine ilişkin tam teşekküllü bir hastaneden alacağı sağlık kurulu raporu istenecek.

Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacak.

Atanan adaylardan istenecek belgelerse şöyle sıralandı:

- Son altı ay içinde çekilmiş altı adet vesikalık fotoğraf

- Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecek)

- Elektronik başvuru formunun onaylı örneği

- Başvuru esnasında ‘Pedagojik Formasyon Belgesi’ yerine resmi yazı ibraz edenlerden ‘Pedagojik Formasyon Belgesi’

- Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İBB'den kar ve buzlanma uyarısı